„Dezubekizacja” na uczelniach. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 13:49
Projekt „dezubekizacyjny” w szkolnictwie wyższym zakłada, że osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach. W Polskim Radiu 24 komentarz Janusza Olewińskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia  Internowanych i Represjonowanych. O „Konstytucji dla Nauki” mówił też w Polskim Radiu 24 doc. Marek Kisilowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • 22.01.18 Dezubekizacja” na uczelniach. Komentarz
Uniwersytet Warszawski, brama główna
Uniwersytet Warszawski, brama główna Foto: Jorge Láscar/Flickr, lic. CC BY 2.0

Jak oceniał na naszej antenie Janusz Olewiński, projekt dotyczący „dezubekizacji” w szkolnictwie wyższym powinien mieć szerszy zakres. – Projekt dotyczy współpracowników i pracowników służb PRL, w kontekście zajmowania przez nich kierowniczych stanowisk na uczelniach. A co z resztą? Nam chodzi również o pozostałych wykładowców – wskazywał gość PR24. 

W kontekście konieczności przeprowadzenia „dezubekizacji” szkolnictwa, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych w Polskim Radiu 24 mówił nie tylko o uczelniach wyższych. – Pamiętajmy też o szkołach niższego szczebla. Charakter człowieka kształtuje się od dziecka – podkreślał Janusz Olewiński.

Przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt jest częścią reformy szkolnictwa wyższego „Konstytucja dla Nauki”. Teraz projekt trafi do dyskusji na posiedzeniu rządu. Resort nauki chciałby, żeby prace parlamentarne nad projektem toczyły się w marcu i kwietniu. W maju ustawa miałaby trafić do podpisu prezydenta, a zmienione przepisy obowiązywać od nowego roku akademickiego.

Zdaniem Marka Kisilowskiego „Konstytucja dla Nauki” Jarosława Gowina faworyzuje największe uczelnie. – Nastawienie na rankingi uczelni jest ważne z punktu widzenia polityka, który chce mieć sukces polityczny. Z punktu widzenia gospodarki i państwa absolwenci sprawdzają się przede wszystkim na rynku pracy. Jeśli nasi lekarze są zatrudniani zagranica, to znaczy, że są dobrze kształceni. Ta ustawa jest w swoim podtekście wspiera uczelnie niepubliczne -  mniejsze uczelnie nie są wspierane, więc ich miejsce zajmą uczelnie prywatne – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/IAR/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 22.01.18

Godzina emisji: 12.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prof. Wojciech Roszkowski: Nie jestem w stanie potępiać wszystkich należących do PZPR

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 16:33
– Nikt właściwie nie sporządził schematu moralnej oceny tego, czym było współuczestnictwo w tamtym systemie. Jeśli ktoś się zapisał do PZPR, by coś dobrego dla społeczeństwa robić, to trzeba zobaczyć czy bilans wychodził na korzyść sprawy polskiej. Bijmy się we własne piersi – mówił w audycji Rozmowa PR24 profesor Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin zaapelował o autolustrację we władzach uczelni wyższych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 12:45
 "Władze wyższych uczelni powinny poddać się autolustracji" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że procesu tego nie należy nazywać dekomunizacją. Słowa wicepremiera komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Młodych o reformie szkolnictwa wyższego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 11:33
Założenia projektu tzw. Ustawy 2.0 Gowin przedstawił podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Zapowiedział, że chce zaaplikować polskiej nauce „silny impuls rozwojowy”. O reformie szkolnictwa wyższego mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Łukasz Rusajczyk (Parlament Studentów RP), Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO) i Jan Strzeżek (Młoda Prawica - Porozumienie Jarosława Gowina).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:30
Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
rozwiń zwiń