X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Dezubekizacja” na uczelniach. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 13:49
Projekt „dezubekizacyjny” w szkolnictwie wyższym zakłada, że osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach. W Polskim Radiu 24 komentarz Janusza Olewińskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia  Internowanych i Represjonowanych. O „Konstytucji dla Nauki” mówił też w Polskim Radiu 24 doc. Marek Kisilowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • 22.01.18 Dezubekizacja” na uczelniach. Komentarz
Uniwersytet Warszawski, brama główna
Uniwersytet Warszawski, brama główna Foto: Jorge Láscar/Flickr, lic. CC BY 2.0

Jak oceniał na naszej antenie Janusz Olewiński, projekt dotyczący „dezubekizacji” w szkolnictwie wyższym powinien mieć szerszy zakres. – Projekt dotyczy współpracowników i pracowników służb PRL, w kontekście zajmowania przez nich kierowniczych stanowisk na uczelniach. A co z resztą? Nam chodzi również o pozostałych wykładowców – wskazywał gość PR24. 

W kontekście konieczności przeprowadzenia „dezubekizacji” szkolnictwa, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych w Polskim Radiu 24 mówił nie tylko o uczelniach wyższych. – Pamiętajmy też o szkołach niższego szczebla. Charakter człowieka kształtuje się od dziecka – podkreślał Janusz Olewiński.

Przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt jest częścią reformy szkolnictwa wyższego „Konstytucja dla Nauki”. Teraz projekt trafi do dyskusji na posiedzeniu rządu. Resort nauki chciałby, żeby prace parlamentarne nad projektem toczyły się w marcu i kwietniu. W maju ustawa miałaby trafić do podpisu prezydenta, a zmienione przepisy obowiązywać od nowego roku akademickiego.

Zdaniem Marka Kisilowskiego „Konstytucja dla Nauki” Jarosława Gowina faworyzuje największe uczelnie. – Nastawienie na rankingi uczelni jest ważne z punktu widzenia polityka, który chce mieć sukces polityczny. Z punktu widzenia gospodarki i państwa absolwenci sprawdzają się przede wszystkim na rynku pracy. Jeśli nasi lekarze są zatrudniani zagranica, to znaczy, że są dobrze kształceni. Ta ustawa jest w swoim podtekście wspiera uczelnie niepubliczne -  mniejsze uczelnie nie są wspierane, więc ich miejsce zajmą uczelnie prywatne – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/IAR/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 22.01.18

Godzina emisji: 12.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prof. Wojciech Roszkowski: Nie jestem w stanie potępiać wszystkich należących do PZPR

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 16:33
– Nikt właściwie nie sporządził schematu moralnej oceny tego, czym było współuczestnictwo w tamtym systemie. Jeśli ktoś się zapisał do PZPR, by coś dobrego dla społeczeństwa robić, to trzeba zobaczyć czy bilans wychodził na korzyść sprawy polskiej. Bijmy się we własne piersi – mówił w audycji Rozmowa PR24 profesor Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin zaapelował o autolustrację we władzach uczelni wyższych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 12:45
 "Władze wyższych uczelni powinny poddać się autolustracji" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że procesu tego nie należy nazywać dekomunizacją. Słowa wicepremiera komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Młodych o reformie szkolnictwa wyższego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 11:33
Założenia projektu tzw. Ustawy 2.0 Gowin przedstawił podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Zapowiedział, że chce zaaplikować polskiej nauce „silny impuls rozwojowy”. O reformie szkolnictwa wyższego mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Łukasz Rusajczyk (Parlament Studentów RP), Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO) i Jan Strzeżek (Młoda Prawica - Porozumienie Jarosława Gowina).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:30
Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
rozwiń zwiń