X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prywatyzacja Ciechu. Jest wniosek o areszt dla byłego wiceministra skarbu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 22:00
– „Imperium” Kulczyka nie powstałoby, gdyby nie gigantyczne zaangażowanie Skarbu Państwa – oceniał w magazynie Północ-Południe Tomasz Sakiewicz z „Gazety Polskiej”. Obecnie prokuratura prowadzi działania dotyczące nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu. Spółka została przejęta w 2014 roku przez KI Chemistry.
Audio
  • 13.02.18 Północ-Południe: Prywatyzacja Ciechu. Jest wniosek o areszt dla byłego wiceministra skarbu
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cba.gov.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne, w sprawie prywatyzacji Ciechu, zatrzymało w poniedziałek sześć osób. Prokurator, prowadzący sprawę przejęcia spółki, skierował wniosek o areszt tymczasowy dla Pawła T., byłego wiceministra Skarbu Państwa, a także jeszcze jednego z podejrzanych.

W 2014 roku pakiet kontrolny akcji od Skarbu Państwa kupiła spółka z grupy Kulczyk (KI Chemistry). Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Ciech sprzedano po zaniżonej cenie.

– Przy każdej transakcji można się kłócić o cenę i sensowność sprzedaży. W kontekście „imperium” Kulczyka chodzi o coś innego – mówił w Polskim Radu 24 Tomasz Sakiewicz. – Sam fakt sprzedaży to nic nadzwyczajnego. Kulczyk cieszył się jednak ogromnymi przywilejami w Skarbie Państwa, w bardzo różnych rządach. On budował swoje „imperium”, zarówno wtedy, kiedy rządził układ postsolidarnościowy, jak i wtedy, gdy u władzy był układ postkomunistyczny. Zawsze na tym wychodził „do przodu” – dodawał publicysta.

Zdaniem Tomasza Sakiewicza, do samej prywatyzacji Ciechu nie mogłoby dojść bez wiedzy najważniejszych osób w państwie. – Nie wierzę w to, żeby tego typu transakcje były dokonywane tylko na poziomie wiceministra. Wydaje się, że bez zgody samego premiera by się nie odważono tej operacji przeprowadzić – powiedział dziennikarz.

Więcej – m.in. o kontrowersjach wokół umów dotyczących koncesji na użytkowanie autostrady A2 – w całej rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem.

Gościem Polskiego Radia 24 była również dr Małgorzata Bonikowska. Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych komentowała m.in. słowa szefa MSZ, Jacka Czaputowicza, który stwierdził, że „nie jest przesądzone, że dojdzie do głosowania Rady UE ws. stwierdzenia ryzyka naruszenia przez Polskę unijnych wartości; być może sprawa art. 7 zakończy się bez głosowania”.

W magazynie Północ-Południe także najważniejsze informacje dnia.  

Prowadzenie: Łukasz Sobolewski

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 13.02.18

Godzina emisji: 21.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Makowski o działaniach prokuratury ws. Ciechu: Państwo naprawia swoje błędy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 11:51
- Wydaje się, że sprawa prywatyzacji Ciechu ma szerszy kontekst, bo zatrzymani to nie tylko ludzie byłej władzy, ale także biznesmeni, urzędnicy. To szerszy temat i w tym sensie uważam, że błędem jest robienie z niego tylko i wyłącznie kolejnej afery PO – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z Do Rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Żalek: władza uważała, że jest od tego, by służyć miliarderom

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 17:07
– Mieliśmy władzę, która była na postronku służb i baronów tych służb – mówił w Rozmowie PR24 Jacek Żalek z Porozumienia. Polityk w taki sposób komentował m.in. zatrzymania w sprawie nieprawidłowości przy prywatyzowaniu spółki Ciech. Jednym z zatrzymanych jest były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: prokuratorskie zarzuty po prywatyzacji Ciechu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 09:31
 - Polska klasa polityczna od początku III RP karmiona była neoliberalną papką, tzn. edukacją w duchu rynkowym. Ta neoliberalna dominacja spowodowała swoistą mentalność, która wpłynęła na charakter motywacji jakimi kierują się dziś ludzie idący do polityki – powiedział w kontekście zatrzymań ws. prywatyzacji Ciechu politolog prof. Kazimierz Kik. Gośćmi Debaty Poranka byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prywatyzacja Ciechu to kolejna patologia pokazująca rządy PO-PSL"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 16:30
Sześć osób zostało zatrzymanych ws. nieprawidłowości przy prywatyzacji spółki Ciech. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień, korupcji i poświadczania nieprawdy w dokumentach. Wśród nich jest były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL, były szef Giełdy Papierów Warościowych Paweł T. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Jan Mosiński (PiS) i Pudłowski (Nowoczesna).
rozwiń zwiń