X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po spotkaniu kanclerz Merkel z premierem i prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 22:00
- Niemcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dzisiaj bez takiego silnego sojusznika jakim jest Polska nie uda się zreformować Unii Europejskiej. Jest bardzo jasny sygnał, by przede wszystkim rozmawiać o tym, co nas łączy – powiedział w audycji Północ Południe europeista dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą.
Audio
  • 19.03.18 Dr Kamil Zajączkowski i Krzysztof Szczerski o wizycie kanclerz Merkel w Warszawie.
Warszawa, 19.03.2018. Prezydent Andrzej Duda (P) i kanclerz Niemiec Angela Merkel (L) podczas powitania, przed spotkaniem w Belwederze w Warszawie, 19 bm. Polska to drugi po Francji kraj odwiedzany przez Merkel, po tym jak została wybrana na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.
Warszawa, 19.03.2018. Prezydent Andrzej Duda (P) i kanclerz Niemiec Angela Merkel (L) podczas powitania, przed spotkaniem w Belwederze w Warszawie, 19 bm. Polska to drugi po Francji kraj odwiedzany przez Merkel, po tym jak została wybrana na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec. Foto: PAP/Jacek Turczyk

„Leży mi na sercu przyszłość 27 państw członkowskich UE, a nie strefy euro czy jakiejś innej grupy. Wobec sytuacji globalnej rozumiemy, że nasz głos będzie mocny, gdy będziemy mieli mocny sojusz i będziemy przedstawiać sprawy wspólnie” – powiedziała podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim niemiecka kanclerz.

Wśród poruszanych podczas spotkania tematów był m.in. problem migracji, relacje bilateralne, przyszły budżet unijny, kwestia praworządności, wymiana handlowa i współpraca gospodarcza.

- Sądzę że efekty tych rozmów poznamy po kilku miesiącach, ale kwestią zasadniczą moim zdaniem było to, że kanclerz Niemiec dała pewien znak dla polskiego rządu, że chce z nami dyskutować o tym, jak UE w przyszłości będzie wyglądała. W polityce gesty odgrywają duże znaczenie – zauważył dr Kamil Zajączkowski.

Niemiecka kanclerz spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowa poświęcona była głównie „uwarunkowaniom geopolitycznym dzisiejszego świata, bezpieczeństwu naszego regionu i bezpieczeństwu całej wspólnoty euroatlantyckiej". Wśród tematów poruszonych podczas spotkania wymienił także rozwój współpracy obronnej w Europie, przyszłość UE i NATO oraz relacje ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. w wymiarze ekonomicznym.

„Jest bardzo wielu graczy, którzy chcieliby podzielić Europę. My - jako stabilne rządy Warszawy i Berlina - powinniśmy zrobić wszystko, by Europy nikt nie podzielił - ani z zewnątrz, ani od wewnątrz” – mówił Szczerski.

W kontekście dyskusji o przyszłości Unii, szef gabinetu prezydenta akcentował kwestię tego, „jak zbudować tę przyszłość w oparciu o jedność”. „Oboje rozmówcy podkreślili rzecz bardzo istotną, tzn. jest bardzo wielu zewnętrznych graczy, którzy chcieliby podzielić Europę, jest bardzo także dużo wewnętrznego rozczarowania w ramach Europy i (takich, którzy) też chcą budować przyszłość polityczną na podziałach Europy” - relacjonował prezydencki minister.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

__________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 19.03.18

Godzina emisji: 21:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Co dalej z budową Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 10:00
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel, z którą rozmawiał między innymi o kwestiach związanych z budową gazociągu Nord Stream 2. Sprawę skomentowała w audycji Magazyn Europejski korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wyniknie z wizyty Angeli Merkel w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 19:55
– Jeśli chodzi o kwestię Nord Stream 2, to nie spodziewam się jakiegoś przełomu po wizycie Angeli Merkel – oceniła Kamila Baranowska z tygodnika „Do Rzeczy”. W poniedziałek, po kolejnej nominacji na urząd kanclerza Niemiec, do Polski przybędzie Angela Merkel. Czego można spodziewać się po tej wizycie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Angeli Merkel w Polsce. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 14:35
– Niemiecka kanclerz chce zaprosić Polskę do negocjacji i debaty na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej. To cel wizyty – oceniała w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gasztold, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Angela Merkel w poniedziałek odwiedzi Warszawę. Kanclerz, rozpoczynająca swoją czwartą kadencję, spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa PR24: Politycy PO i Kukiz’15 o wizycie Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 16:33
– To ważna wizyta – oceniał w Polskim Radiu 24 Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. Angela Merkel w poniedziałek odwiedzi Warszawę. Kanclerz, rozpoczynająca swoją czwartą kadencję, spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Gościem Rozmowy PR24 był również Paweł Szramka z Kukiz’15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Merkel pokazała, że Polska jest dla Niemiec ważnym partnerem”

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 20:00
„Rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie. Jako sąsiedzi jesteśmy ściśle ze sobą powiązani i chcemy rozwijać nasze relacje. Ich pozytywnym elementem są ścisłe stosunki gospodarcze” – powiedziała podczas poniedziałkowej wizyty w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wizytę komentowała w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska jest gotowa do kontynuowania bliskiej współpracy z Niemcami"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 19:44
Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska jest gotowa do kontynuowania bliskiej współpracy z Niemcami. Mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel, która przebywa z wizytą w Warszawie. Konferencję transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń