Po spotkaniu kanclerz Merkel z premierem i prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 22:00
- Niemcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dzisiaj bez takiego silnego sojusznika jakim jest Polska nie uda się zreformować Unii Europejskiej. Jest bardzo jasny sygnał, by przede wszystkim rozmawiać o tym, co nas łączy – powiedział w audycji Północ Południe europeista dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą.
Audio
  • 19.03.18 Dr Kamil Zajączkowski i Krzysztof Szczerski o wizycie kanclerz Merkel w Warszawie.
Warszawa, 19.03.2018. Prezydent Andrzej Duda (P) i kanclerz Niemiec Angela Merkel (L) podczas powitania, przed spotkaniem w Belwederze w Warszawie, 19 bm. Polska to drugi po Francji kraj odwiedzany przez Merkel, po tym jak została wybrana na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.
Warszawa, 19.03.2018. Prezydent Andrzej Duda (P) i kanclerz Niemiec Angela Merkel (L) podczas powitania, przed spotkaniem w Belwederze w Warszawie, 19 bm. Polska to drugi po Francji kraj odwiedzany przez Merkel, po tym jak została wybrana na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec. Foto: PAP/Jacek Turczyk

„Leży mi na sercu przyszłość 27 państw członkowskich UE, a nie strefy euro czy jakiejś innej grupy. Wobec sytuacji globalnej rozumiemy, że nasz głos będzie mocny, gdy będziemy mieli mocny sojusz i będziemy przedstawiać sprawy wspólnie” – powiedziała podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim niemiecka kanclerz.

Wśród poruszanych podczas spotkania tematów był m.in. problem migracji, relacje bilateralne, przyszły budżet unijny, kwestia praworządności, wymiana handlowa i współpraca gospodarcza.

- Sądzę że efekty tych rozmów poznamy po kilku miesiącach, ale kwestią zasadniczą moim zdaniem było to, że kanclerz Niemiec dała pewien znak dla polskiego rządu, że chce z nami dyskutować o tym, jak UE w przyszłości będzie wyglądała. W polityce gesty odgrywają duże znaczenie – zauważył dr Kamil Zajączkowski.

Niemiecka kanclerz spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowa poświęcona była głównie „uwarunkowaniom geopolitycznym dzisiejszego świata, bezpieczeństwu naszego regionu i bezpieczeństwu całej wspólnoty euroatlantyckiej". Wśród tematów poruszonych podczas spotkania wymienił także rozwój współpracy obronnej w Europie, przyszłość UE i NATO oraz relacje ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. w wymiarze ekonomicznym.

„Jest bardzo wielu graczy, którzy chcieliby podzielić Europę. My - jako stabilne rządy Warszawy i Berlina - powinniśmy zrobić wszystko, by Europy nikt nie podzielił - ani z zewnątrz, ani od wewnątrz” – mówił Szczerski.

W kontekście dyskusji o przyszłości Unii, szef gabinetu prezydenta akcentował kwestię tego, „jak zbudować tę przyszłość w oparciu o jedność”. „Oboje rozmówcy podkreślili rzecz bardzo istotną, tzn. jest bardzo wielu zewnętrznych graczy, którzy chcieliby podzielić Europę, jest bardzo także dużo wewnętrznego rozczarowania w ramach Europy i (takich, którzy) też chcą budować przyszłość polityczną na podziałach Europy” - relacjonował prezydencki minister.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

__________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 19.03.18

Godzina emisji: 21:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Co dalej z budową Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 10:00
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel, z którą rozmawiał między innymi o kwestiach związanych z budową gazociągu Nord Stream 2. Sprawę skomentowała w audycji Magazyn Europejski korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wyniknie z wizyty Angeli Merkel w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 19:55
– Jeśli chodzi o kwestię Nord Stream 2, to nie spodziewam się jakiegoś przełomu po wizycie Angeli Merkel – oceniła Kamila Baranowska z tygodnika „Do Rzeczy”. W poniedziałek, po kolejnej nominacji na urząd kanclerza Niemiec, do Polski przybędzie Angela Merkel. Czego można spodziewać się po tej wizycie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Angeli Merkel w Polsce. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 14:35
– Niemiecka kanclerz chce zaprosić Polskę do negocjacji i debaty na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej. To cel wizyty – oceniała w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gasztold, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Angela Merkel w poniedziałek odwiedzi Warszawę. Kanclerz, rozpoczynająca swoją czwartą kadencję, spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa PR24: Politycy PO i Kukiz’15 o wizycie Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 16:33
– To ważna wizyta – oceniał w Polskim Radiu 24 Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. Angela Merkel w poniedziałek odwiedzi Warszawę. Kanclerz, rozpoczynająca swoją czwartą kadencję, spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Gościem Rozmowy PR24 był również Paweł Szramka z Kukiz’15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Merkel pokazała, że Polska jest dla Niemiec ważnym partnerem”

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 20:00
„Rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie. Jako sąsiedzi jesteśmy ściśle ze sobą powiązani i chcemy rozwijać nasze relacje. Ich pozytywnym elementem są ścisłe stosunki gospodarcze” – powiedziała podczas poniedziałkowej wizyty w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wizytę komentowała w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska jest gotowa do kontynuowania bliskiej współpracy z Niemcami"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 19:44
Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska jest gotowa do kontynuowania bliskiej współpracy z Niemcami. Mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel, która przebywa z wizytą w Warszawie. Konferencję transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń