Eksperci chcą zmian w konstytucji. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:39
Wzmocnienie roli premiera kosztem kompetencji prezydenta – za takim rozwiązaniem w większości opowiedzieli się konstytucjonaliści, którzy zostali zapytani przez Prawo i Sprawiedliwość o zmiany dotyczące ustawy zasadniczej. W Polskim Radiu 24 komentarz Piotra Andrzejewskiego, prawnika, członka Trybunału Stanu.
Audio
  • 16.04.18 Eksperci chcą zmian w konstytucji. Komentarz Piotra Andrzejewskiego, prawnika
Według obecnej konstytucji, obowiązującej od 1997 roku, władzę ustawodawczą pełnią organy powołane w wyniku wyborów  dwuizbowy parlament składający się z Sejmu i Senatu. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i Rada Ministrów.
Według obecnej konstytucji, obowiązującej od 1997 roku, władzę ustawodawczą pełnią organy powołane w wyniku wyborów – dwuizbowy parlament składający się z Sejmu i Senatu. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i Rada Ministrów.Foto: Jan Graczynski / East News

Wyniki ankiety konstytucyjnej zostały zaprezentowane w poniedziałek w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości. Prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego, przedstawiając rezultaty badania, wskazywała, że większość ekspertów chce zmian ustrojowych, m.in. w kontekście władzy ustawodawczej i wykonawczej.

– Ścierają się różne koncepcje związane z tym, czy władza wykonawcza ma funkcjonować tak, jak obecnie, czyli być w sposób niedookreślony związana z Radą Ministrów, czy też władza wykonawcza ma opierać się na systemie kanclerskim lub parlamentarnym – komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski. – Zwolennicy tych koncepcji się równoważą – dodawał ekspert, zaznaczając, że w ankiecie PiS wyraźnie zwyciężyła jedna z opcji.

Profesor Anna Łabno wskazała również, że większość uczestników ankiety chce utrzymania Senatu. Miałby on pełnić funkcje związane ze współpracą międzynarodową, np. z Polonią; miałby też odrębne kompetencje. Eksperci chcą również, by kadencja senatorów została wydłużona.

Według obecnej konstytucji, obowiązującej od 1997 roku, władzę ustawodawczą pełnią organy powołane w wyniku wyborów – dwuizbowy parlament składający się z Sejmu i Senatu. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i Rada Ministrów.

Referendum w sprawie kierunków zmian ustawy zasadniczej chce w listopadzie zorganizować prezydent. Prezydenckie konsultacje referendalne podsumuje konwencja, która odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie. Decyzja o ewentualnym referendum będzie należała do Senatu.

Więcej w rozmowie z Piotrem Andrzejewskim.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

__________________

Data emisji: 16.04.18

Godzina emisji: 12.45

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zmiany w konstytucji. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 13:55
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zmiany w konstytucji i referendum ws. nowej ustawy zasadniczej. Zapowiedź wywołała wiele komentarzy wszystkich ugrupowań politycznych. O procedurze i wprowadzeniu ewentualnych zmian w konstytucji opowiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Szymanek z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za rok referendum konstytucyjne? „To bardzo dobry moment”

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 13:55
– Stulecie niepodległości to bardzo dobry moment, żeby świętować, a jednocześnie zapytać, co dalej z naszą wspólnotą narodową – mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia prof. Marek Rymsza, doradca prezydenta RP. Andrzej Duda chciałby, aby 11 listopada 2018 odbyło się referendum konstytucyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Publicyści o przyszłości prezydenta Dudy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 09:55
Po wecie Andrzeja Dudy ws. ustawy degradacyjnej na nowo pojawiły się pytania dotyczące relacji między prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 komentarz Agnieszki Burzyńskiej z „Faktu”, Tomasza Sakiewicza z „Gazety Polskiej” i Stanisława Janeckiego z „Sieci”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Łabno o ankiecie konstytucyjnej: większość głosów za silną rolą premiera

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 12:20
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło wyniki „Ankiety Konstytucyjnej 2017”. Ankieta dotyczy głównych problemów związanych z ustawą zasadniczą. O sporządzenie dokumentu i przekazanie odpowiedzi poproszono dwa lata temu zespół konstytucjonalistów. W Polskim Radiu 24 transmitowaliśmy ogłoszenie wyników Ankiety Konstytucyjnej, a skomentował je na naszej antenie politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń