X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eksperci chcą zmian w konstytucji. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:39
Wzmocnienie roli premiera kosztem kompetencji prezydenta – za takim rozwiązaniem w większości opowiedzieli się konstytucjonaliści, którzy zostali zapytani przez Prawo i Sprawiedliwość o zmiany dotyczące ustawy zasadniczej. W Polskim Radiu 24 komentarz Piotra Andrzejewskiego, prawnika, członka Trybunału Stanu.
Audio
  • 16.04.18 Eksperci chcą zmian w konstytucji. Komentarz Piotra Andrzejewskiego, prawnika
Według obecnej konstytucji, obowiązującej od 1997 roku, władzę ustawodawczą pełnią organy powołane w wyniku wyborów  dwuizbowy parlament składający się z Sejmu i Senatu. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i Rada Ministrów.
Według obecnej konstytucji, obowiązującej od 1997 roku, władzę ustawodawczą pełnią organy powołane w wyniku wyborów – dwuizbowy parlament składający się z Sejmu i Senatu. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i Rada Ministrów.Foto: Jan Graczynski / East News

Wyniki ankiety konstytucyjnej zostały zaprezentowane w poniedziałek w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości. Prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego, przedstawiając rezultaty badania, wskazywała, że większość ekspertów chce zmian ustrojowych, m.in. w kontekście władzy ustawodawczej i wykonawczej.

– Ścierają się różne koncepcje związane z tym, czy władza wykonawcza ma funkcjonować tak, jak obecnie, czyli być w sposób niedookreślony związana z Radą Ministrów, czy też władza wykonawcza ma opierać się na systemie kanclerskim lub parlamentarnym – komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski. – Zwolennicy tych koncepcji się równoważą – dodawał ekspert, zaznaczając, że w ankiecie PiS wyraźnie zwyciężyła jedna z opcji.

Profesor Anna Łabno wskazała również, że większość uczestników ankiety chce utrzymania Senatu. Miałby on pełnić funkcje związane ze współpracą międzynarodową, np. z Polonią; miałby też odrębne kompetencje. Eksperci chcą również, by kadencja senatorów została wydłużona.

Według obecnej konstytucji, obowiązującej od 1997 roku, władzę ustawodawczą pełnią organy powołane w wyniku wyborów – dwuizbowy parlament składający się z Sejmu i Senatu. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i Rada Ministrów.

Referendum w sprawie kierunków zmian ustawy zasadniczej chce w listopadzie zorganizować prezydent. Prezydenckie konsultacje referendalne podsumuje konwencja, która odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie. Decyzja o ewentualnym referendum będzie należała do Senatu.

Więcej w rozmowie z Piotrem Andrzejewskim.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

__________________

Data emisji: 16.04.18

Godzina emisji: 12.45

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zmiany w konstytucji. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 13:55
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zmiany w konstytucji i referendum ws. nowej ustawy zasadniczej. Zapowiedź wywołała wiele komentarzy wszystkich ugrupowań politycznych. O procedurze i wprowadzeniu ewentualnych zmian w konstytucji opowiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Szymanek z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za rok referendum konstytucyjne? „To bardzo dobry moment”

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 13:55
– Stulecie niepodległości to bardzo dobry moment, żeby świętować, a jednocześnie zapytać, co dalej z naszą wspólnotą narodową – mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia prof. Marek Rymsza, doradca prezydenta RP. Andrzej Duda chciałby, aby 11 listopada 2018 odbyło się referendum konstytucyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Publicyści o przyszłości prezydenta Dudy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 09:55
Po wecie Andrzeja Dudy ws. ustawy degradacyjnej na nowo pojawiły się pytania dotyczące relacji między prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 komentarz Agnieszki Burzyńskiej z „Faktu”, Tomasza Sakiewicza z „Gazety Polskiej” i Stanisława Janeckiego z „Sieci”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Łabno o ankiecie konstytucyjnej: większość głosów za silną rolą premiera

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 12:20
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło wyniki „Ankiety Konstytucyjnej 2017”. Ankieta dotyczy głównych problemów związanych z ustawą zasadniczą. O sporządzenie dokumentu i przekazanie odpowiedzi poproszono dwa lata temu zespół konstytucjonalistów. W Polskim Radiu 24 transmitowaliśmy ogłoszenie wyników Ankiety Konstytucyjnej, a skomentował je na naszej antenie politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń