X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trzy ustawy sądowe przyjęte w Senacie. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 22:15
Senat przyjął bez poprawek trzy poselskie projekty nowelizacji ustaw sądowych autorstwa PiS. Zmieniają one ustawy: o Trybunale Konstytucyjnym, o Sądzie Najwyższym oraz o ustroju sądów powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Nowele trafią teraz do podpisu prezydenta.
Audio
  • 16.04.18 prof. Ryszard Piotrowski o projektach nowelizacji ustaw sądowych autorstwa PiS
  • 16.04.18 Magazyn Północ-Południe. Informacje
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak i wicemarszałek Senatu Maria Koc podczas trzeciego dnia 59. posiedzenia Senatu. Senatorowie zajęli się m.in. nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Warszawa, 16.04.2018.
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak i wicemarszałek Senatu Maria Koc podczas trzeciego dnia 59. posiedzenia Senatu. Senatorowie zajęli się m.in. nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Warszawa, 16.04.2018. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zakładają między innymi, że pierwsze posiedzenie KRS, po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, może zwołać najstarszy wiekiem sędzia, członek Rady. Według obecnych przepisów, jest to zadanie pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Projekt przewiduje też, że bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Jest w nim mowa również o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Wiek ma być taki sam dla kobiet i mężczyzn i wynosić 65 lat.

Zdaniem konstytucjonalisty prof. Ryszarda Piotrowskiego, zmiany wynikają z potrzeby dostosowania obecnego stanu wymiaru sprawiedliwości do oczekiwań Komisji Europejskiej. - Zgodnie z oczekiwaniami Komisji, zapisy dokumentu miały zagwarantować nie stosowanie obniżonego wieku emerytalnego do obecnych sędziów tego sądu i usunięcie swobody decyzyjnej prezydenta  w odniesieniu do przedłużania czynnego mandatu sędziów SN. To jednak nie nastąpiło – zaznaczał konstytucjonalista.

W ustawie ograniczono zaś rolę ministra sprawiedliwości w odniesieniu do odwołania prezesa bądź wiceprezesa Sądu na rzecz Krajowej Rady Sądownictwa. - Zwolennicy tych zmian powiedzą, że jest to rezultat pozytywny. Krytycy będą zaś zdania, że jest to rozwiązanie, które nie usuwa zasadniczego problemu natury konstytucyjnej – dodał prof. Ryszard Piotrowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/km

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 16.04.18

Godzina emisji: 21.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Reforma sądownictwa musi być dokonywana w granicach obowiązującego prawa”

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 17:33
- Nie kwestionuję prawa obecnej większości do zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale ta zmiana musi być dokonywana w granicach i na podstawie obowiązującego prawa – powiedział w audycji Jeden na jednego Leszek Miller - były premier, były wieloletni przewodniczący SLD. Odniósł się także do zapowiadanej rekonstrukcji rządu i działań opozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Jest projekt PiS zmieniający ustawy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 21:00
Do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN autorstwa PiS; przewiduje on m.in., że bez opinii kolegium sądu oraz KRS minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Do Sejmu wpłynął też projekt PiS ws. publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK. O ustawach mówili w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita) i mec. Artur Wdowczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy nowelizacje ustaw o wymiarze sprawiedliwości przegłosowane w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 22:00
Sejm przegłosował trzy nowelizacje ustaw dotyczących sądownictwa – o Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i sądach powszechnych. O zmianach w ustawach mówił w audycji Północ-Południe Tomasz Pietryga z „Rzeczpospolitej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest decyzja prof. Gersdorf o zwołaniu KRS. "Dochodzimy do konsensusu"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 16:33
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf poinformowała, że podjęła decyzję o zwołaniu posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa na 27 kwietnia. Jak powiedziała, to posiedzenie będzie poświęcone tylko wybraniu nowego przewodniczącego Rady. O decyzji prezes Gersdorf mówili w audycji Rozmowa PR24 europosłowie prof. Karol Karski (PiS) i prof. Bogusław Liberadzki (SLD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez silnego sądownictwa nie będzie silnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 17:00
Na 27 kwietnia I prezes SN Małgorzata Gersdorf zwołała posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa - pierwsze po jej rezygnacji z funkcji przewodniczącej Rady i po wyborze przez Sejm nowych sędziów-członków Rady. O decyzji prezes Gersdorf i reformie sądownictwa mówił w audycji Jeden Na Jednego mec. Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń