X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Reprywatyzacja. Jest decyzja ws. Nieborowskiej 15

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 13:21
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy o ustanowieniu prawa wieczystego do gruntu przy ul. Nieborowskiej 15. Poinformował o tym przewodniczący komisji, Patryk Jaki. W magazynie Północ-Południe komentarz Piotra Ciszewskiego z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.
Audio
  • 17.05.18 Reprywatyzacja. Jest decyzja ws. Nieborowskiej 15. Komentarz Piotra Gozdowskiego
  • 17.05.18 Reprywatyzacja. Jest decyzja ws. Nieborowskiej 15. Komentarz Piotra Ciszewskiego
Kamienica przy ul. Nieborowskiej 15 w Warszawie. 11.04.2018
Kamienica przy ul. Nieborowskiej 15 w Warszawie. 11.04.2018 Foto: PAP/Marcin Obara

Patryk Jaki powiedział na konferencji prasowej, że decyzja o reprywatyzacji gruntu przy Nieborowskiej 15 została wydana bez podstawy prawnej. Z ustaleń komisji wynika – jak mówił szef komisji – że wniosek Ryszarda Pala (vel Pahla) o ustanowienie prawa do tej nieruchomości został złożony już jego śmierci.

Jaki zawrócił też uwagę, że prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości przy Nieborowskiej 15 prezydent Warszawy ustanowił w 2008 roku, a w uzasadnieniu swojej decyzji reprywatyzacyjnej wskazał, że następcą prawnym poprzedniego właściciela gruntu jest Jerzy Pal. Jednocześnie przewodniczący komisji zaznaczył, że w aktach sprawy brakuje wniosku pochodzącego od Jerzego Pala.

– Bardzo dobrze, że dochodzi do uchylania decyzji reprywatyzacyjnych i przejmowania nieruchomości przez miasto – komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Ciszewski. – Niestety, pojawiają się problemy z wykonywaniem decyzji. Przykładem jest nieruchomość przy ul. Poznańskiej, tam deweloper już skorzystał z „reprywatyzacyjnej grabieży” i utrudnia miastu dostęp do pomieszczeń w budynku. A ratusz nie jest skory do działania, mimo że prawo stoi po jego stronie (…) – wskazywał gość PR24.

Sprawę Nieborowskiej 15 nagłośniło we 2017 roku stowarzyszenie Jana Śpiewaka Wolne Miasto Warszawa. Stowarzyszenie podkreślało, że kamienica przy Nieborowskiej została zreprywatyzowana z naruszeniem prawa, podstawą do zwrotu był wniosek dekretowy złożony przez osobę, która nie żyła. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w lipcu ubiegłego roku stwierdziło nieważność decyzji zwrotowej.

Nieruchomość należała do dalekiej rodziny wiceprezydenta stolicy Witolda Pahla, który wielokrotne tłumaczył, że chodzi o daleką rodzinę, z którą od bardzo długiego czasu nie utrzymuje kontaktu. Stołeczny ratusz podkreślał, że mimo to wszystkie kwestie roszczeń osób o nazwisku Pahl zostały przekazane pod nadzór innego wiceprezydenta – Michała Olszewskiego – ze względu na „absolutną transparentność postępowania”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.  

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował również Piotr Gozdowski ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

Polskie Radio 24/PAP/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 17.05.18

Godzina emisji: 12.45; 13.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dwie osoby zatrzymane ws. reprywatyzacji Skaryszewskiej 11. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:46
Policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy są zamieszani w sprawę nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy Skaryszewskiej 11. Jednym z zatrzymanych jest właściciel części nieruchomości. Drugim - radca prawny, z którego pomocy korzystał wymieniony właściciel. Obydwu mężczyznom zostaną we wtorek postawione zarzuty oszustwa w sprawie mienia znacznej wartości. W Polskim Radiu 24 komentarz wiceprzewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej Sebastiana Kalety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa rozprawa ogólna komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 09:22
Komisja weryfikacyjna porównuje działania ratuszaKomisja weryfikacyjna chce porównać, jak wyglądała reprywatyzacja, gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński i rządząca obecnie w stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na środę, 25 kwietnia, wezwano troje świadków: Elżbietę Jakubiak - ówczesną szefową biura Lecha Kaczyńskiego, a także Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej byłego zastępcę Andrzeja Jakubiaka. Posiedzenie komisji transmitujemy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja weryfikacyjna. Komentarze po zeznaniach byłego wiceprezydenta Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:20
Andrzej Jakubiak zeznał przed komisją weryfikacyjną, że „nie widział powodu, aby oceniać pracę Biura Gospodarki Nieruchomościami krytycznie.” Były wiceprezydent stolicy, który nadzorował pracę biura, od dziesiątej odpowiadał na pytania gremium podczas rozprawy na zasadach ogólnych. Zeznania przed komisją weryfikacyjną komentował w Polskim Radiu 24 Oskar Hejka (członek Rady Społecznej przy Komisji) i Jan Popławski (Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja w Warszawie. "Nikt nic nie wiedział i nikt za nic nie odpowiadał"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 22:00
"Nie podpisywałem decyzji zwrotowych; miałem zaufanie do szefów BGN" - zeznał przed komisją weryfikacyjną b. wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak. Była dyrektor biura prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak podkreślała, że prezydent Kaczyński nie zwracał kamienic wraz z lokatorami. O zeznaniach przed komisją weryfikacyjną mówił w audycji Północ-Południe Michał Kujawski (Wolne Miasto Warszawa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja Schroegera 72. Komisja uchyliła decyzję zwrotową

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 13:59
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję zwrotową kamienicy przy Schroegera 72. Nieruchomość ma teraz przejść pod zarząd miasta. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówili Jan Śpiewak ze stowarzyszenia „Wolne Miasto Warszawa” i Jan Popławski z "Miasto jest nasze". 
rozwiń zwiń