X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rocznica rzezi wołyńskiej. Trudny dialog polsko–ukraiński

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 22:13
8 lipca prezydent Andrzej Duda uczci na Ukrainie 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. Wizyta została zaplanowana kilka dni przed datą Krwawej Niedzieli, która miała miejsce 11 lipca 1943 roku. Tymczasem jak poinformowały ukraińskie gazety, prezydent tego kraju Petro Poroszenko złoży wizytę w Polsce. Głowa państwa ukraińskiego odwiedzi Sahyń, gdzie w 1944 roku polska partyzantka dokonała zbrodni na ludności ukraińskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Adam Lelonek z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji.
Audio
  • Północ - południe o relacja poslko - ukraińskich (Polskie Radio 24/ Północ - Południe)
Pomnik Rzezi Wołyńskiej w Warszawie
Pomnik Rzezi Wołyńskiej w WarszawieFoto: Apilek/Wikimedia Coommons/CC BY-SA 3.0

- Nie udało się wypracować wspólnych obchodów obu uroczystości i trudno jest oceniać coś takiego pozytywnie – mówi dr Adam Lelonek. - Ze swojej perspektywy, widzę kontekst zbliżających się wyborów na Ukrainie. Prezydent Ukrainy próbuje w ten sposób wysłać komunikat do różnych środowisk w swoim kraju, odnośnie swojego podejścia do historii. Podobny kontekst wydaje się być w Polsce i jest to kolejny etap trudnego dialogu polsko–ukraińskiego – dodaje. 

Dlaczego do dziś nie udało się znaleźć wspólnego klimatu, odnośnie wspólnego dialogu na tematy historyczne? - Taka narracja nie służy ani ukraińskim interesom, ani nie pomaga w dialogu politycznym – mówił Lelonek. - Wszystko ma swój kontekst. Jest nim wojna na Ukrainie, która cały czas się toczy, pomimo tego, że świat patrzy na mundial.  Z drugiej strony mamy do czynienia z wykorzystywaniem osób, które można określić na Ukrainie mianem prowokatorów. Jest to wciąż bardzo wyraźne i część osób, z klasy politycznej po obu stronach, wykorzystuje ważne kwestie dialogu do realizacji swoich interesów wewnętrznych – skomentował sytuację ekspert.

Dr Lelonek odniósł się też do możliwości wspólnego porozumienia Polaków i Ukraińców. - Z jednej strony jest merytoryczny dialog, a z drugiej są cele jakie chcemy osiągnąć. Jeżeli nasze działania powodują radykalizację postaw i pomagają siłom ekstremistycznym i populistycznym, atakowanie tego dialogu oraz prowadzenie do zaostrzenia, to należałoby się zastanowić na ile nasze założenia w tej strategii komunikacyjnej z partnerem są słuszne. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego co udało się zrobić, przemyśleć nasze metody i spróbować je skuteczniej zaadoptować – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż

Audycję prowadził: 

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 7.07.2018

Godzina emisji: 21:37

PR24/dk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

75. rocznica rzezi wołyńskiej. Krzesimir Dębski: to nie były symetryczne walki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 17:30
11 lipca 1943 roku na Wołyniu rozpoczęła się masowa akcja wymierzona w ludność polską przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) nazwana ze względu na swój brutalny przebieg rzezią wołyńską. Rodzina kompozytora Krzesimira Dębskiego była jedną z wielu, które ucierpiały w wyniku tych wydarzeń. Artysta był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kult Bandery, czyli trudna historia Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 20:37
- Polska historia pięknie jest ułożona: wzloty, upadki, różnego rodzaju powstania. Podnosimy się z kolan i dalej idziemy. A co jest na Ukrainie? Oni nie mają się do czego odwoływać – mówił w audycji "Świat w powiększeniu" Walenty Wakoluk, redaktor naczelny wydawanego w Łucku polsko-ukraińskiego dwutygodnika "Monitor Wołyński".
rozwiń zwiń