Premier Morawiecki o rtm. Pileckim: To był prawdziwy bohater

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 13:47
Witold Pilecki to symbol, wielki bohater również naszych czasów, który z całą pewnością na zawsze zostanie dla nas wzorem – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania jednej z sal w KPRM imienia rotmistrza Pileckiego.
Audio
  • 28.02.18 Premier Morawiecki o rtm. Pileckim: To był prawdziwy bohater
Córka rotmistrza Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz i premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania reprezentacyjnej sali Obrazowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej, 28 bm., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 28.02.2018
Córka rotmistrza Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz i premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania reprezentacyjnej sali Obrazowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej, 28 bm., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 28.02.2018Foto: PAP/Rafał Guz

Jak mówił szef rządu, prawda o Witoldzie Pileckim jakiś czas temu zaczęła „dopominać się o swoje”. – I właśnie młodzi ludzie, młodzież coraz głośniej mówili o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i dzisiaj rotmistrz Pilecki jest symbolem, jest wielkim bohaterem - jak powiedział Marco Patricelli, jego biograf, który napisał książkę o nim - jest bohaterem naszych czasów – podkreślił Morawiecki.

– Jest bohaterem nie tylko tamtych czasów, jest bohaterem przede wszystkim także naszych czasów, bo łączy w sobie tak wiele różnych wątków w swojej przebogatej biografii, że powinien być dla nas wzorem i zostanie na zawsze dla nas z całą pewnością wzorem – zapewnił szef rządu.

– To był prawdziwy bohater, który w tamtych strasznych czasach drugiej apokalipsy własnym życiem zaświadczył o tym, co to znaczy być rzeczywiście człowiekiem i walczyć o prawdę – powiedział premier.

Szef rządu dziękował również córce rotmistrza Pileckiego, Zofii Pileckiej-Optułowicz, że zgodziła się, by imię jej ojca nosiła jedna z sal w kancelarii premiera oraz że jeżdżąc po Polsce szerzy prawdę na temat II wojny światowej. – Dla nas dzisiaj jest to niezwykle ważne, żebyśmy na tym fundamencie budowali dalej – mówił Morawiecki.

Polskie Radio 24/PAP

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 28.02.18

Godzina emisji: 12.35

Czytaj także

Projekt „Rotmistrz Pilecki - bohater niezwyciężony”

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 12:00
- Nasz projekt ma służyć przede wszystkim poznaniu wartości, którym rotmistrz się poświęcił. Żył i umarł dla wartości chrześcijańskich, dla wierności dekalogowi. Naszą pracą stawiamy rotmistrzowi symboliczny pomnik, który jest hołdem dla niego, świadectwem pamięci dla naszych potomków – powiedziała Małgorzata Kupiszewska, koordynatorka projektu „Rotmistrz Pilecki - bohater niezwyciężony”. O projekcie i „Raporcie Witolda” opowiadała w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Rosalak: historię o Witoldzie Pileckim chciano zakopać w dole śmierci razem z nim

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 10:38
10 września na warszawskim Żoliborzu odbywa się X Bieg Rotmistrza Pileckiego. W całej Polsce coraz więcej imprez poświęcanych jest pamięci jednego z polskich bohaterów. – Widzimy naturalny odruch młodzieży, by wybierać z naszej historii to, co jest istotą polskości – mówił w Polskim Radiu 24 historyk Maciej Rosalak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Rotmistrz Pilecki spełnia kryteria cnót heroicznych”

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 11:01
27 stycznia przypada 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną. Jednym z bohaterów, którzy starali się poinformować świat o zbrodniach dokonywanych w Auschwitz był rotmistrz Witold Pilecki. O postaci rtm. Witolda Pileckiego mówili w Polskim Radiu 24 Lech Wosiewicz (reżyser filmu o Pileckim) i ojciec Mariusz Bigiel (jezuita).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Rotmistrz Witold Pilecki ikoną

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 08:35
73. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz to czas, w którym warto zastanowić się nad odpowiedzialnością i próbach jej unikania przez sprawców. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Maciej Świrski - założyciel Reduty Dobrego Imienia i Tadeusz Płużański – historyk i publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żona wyklęta"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 09:41
Kochała niezłomnego. Aby ocalić tę miłość, sama musiała stać się niezłomna. Gdy jego walka się skończyła, ona rozpoczęła swoją. W audycji "Wszystko Jest Historią" Anna Śnieżko autorka książki „Żona Wyklęta” opowiedziała o historii żołnierza wyklętego, sile wiary i jego poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci w świadomości młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 11:55
Zbliża Dzień Żołnierzy Wyklętych działających w powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym, którzy pomimo obecności okupanta walczyli o wolną Polskę. Kim byli i jak są postrzegani dzisiaj przez młode pokolenie? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Kinga Bednarek (Studenci dla Rzeczpospolitej), Michał Siuda (Młodzi dla Polski), Maciej Zaremba (Magazyn historyczny Histmag.org) oraz Wojciech Łobodziński (Studencki Komitet Antyfaszystowski), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO).
rozwiń zwiń