Wspólne interesy i rozbieżności między Polska a Węgrami

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 20:30
Premier Węgier Viktor Orban przebywał w piątek w Warszawie. Głównym tematem rozmów z Beatą Szydło były relacje dwustronne między naszymi państwami, współpraca wyszehradzkiej czwórki oraz Wspólnoty Europejskiej. Premier Węgier powiedział, że Unia Europejska bez Polski i Węgier byłaby o wiele biedniejsza. O wizycie węgierskiego premiera w Polsce mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński) i Piotr Zaremba (Sieci).
Audio
  • 22.09.2017 Krzysztof Mazur i Piotr Zaremba o wizycie Viktora Orbana w Warszawie.
Warszawa, 22.09.2017. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i premier Węgier Viktor Orban podczas spotkania w Senacie w Warszawie, 22 bm.
Warszawa, 22.09.2017. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i premier Węgier Viktor Orban podczas spotkania w Senacie w Warszawie, 22 bm. Foto: PAP/Paweł Supernak

Po spotkaniu z Beatą Szydło Viktor Orban mówił, że Polska i Węgry są strażnikami pierwotnie podpisanych traktatów ustanawiających Wspólnotę. Dodał, że oba państwa wspólnie pracują, by żaden z krajów nie odstąpił od pierwotnie podpisanych traktatów. - Fundamentem współpracy między krajami unijnymi jest wzajemny szacunek - oświadczył Orban. Według Krzysztofa Mazura mimo wszystko rozbieżności między Polską a Węgrami jest sporo.

– Polskę i Węgry różni stosunek do Rosji w wymiarze energetycznym. Polski rząd upatruje w dywersyfikacji dostaw gazu jeden z podstawowych celów swojej polityki. Natomiast Orban ma strategie dogadywania się z Putinem. Warto zwrócić uwagę, że partia Orbana Fidesz w Europarlamencie jest w tej samej frakcji co PO, czyli stawia na walkę o interesy węgierskie przez rozpychanie się łokciami w establishmencie europejskim. Postępowanie Warszawy wobec Brukseli jest dużo bardziej konfrontacyjne, prezes Kaczyński idzie na zwarcie z instytucjami UE – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Piotra Zaremby w w nii Europejskiej mamy obecnie z Węgrami wspólne interesy. - Łączy nas kwestia migracji, która jest elementem szerszej koncepcji samodzielności w Unii. Chodzi o obronę przed dyktatem unijnych instytucji, z którymi Polska i Węgry miały problem. Orban może być krytykiem Unii, ale z racji historii może też mieć poprawne relacje z politykami niemieckimi. Jarosław Kaczyński postawił na zderzenie z Niemcami. Na relacje Węgier z Rosją może wpływać inne położenie geograficzne niż Polski – mówił publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

W Gruncie Rzeczy w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 20:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Spór w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 19:33
Victor Orban zapowiedział prowadzenie przez jego kraj walki politycznej o zmianę unijnej decyzji dotyczącej obowiązkowej relokacji uchodźców. O tym, czy Polska, Węgry i Słowacja mogą uniknąć kar finansowych i wyjść obronną ręką z kryzysu, mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Orban jest przede wszystkim premierem Węgier, a dopiero później przyjacielem Warszawy”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 17:00
- Viktor Orban jest znany na arenie europejskiej z tego, że popiera Polskę, ale jednocześnie potrafi wykorzystać zamieszanie wokół Polski do realizowania swoich interesów. Orban jest przede wszystkim premierem Węgier, a dopiero później przyjacielem Warszawy – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Skomentował w ten sposób wizytę węgierskiego premiera w Warszawie. Wizytę Orbana w Polsce komentował także dr Dominik Hejj - redaktor naczelny kropka.hu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Viktor Orban konsekwentnie realizuje politykę, która służy Węgrom i jej obywatelom”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 20:10
- Viktor Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec, ktoś, kto w wielu kwestiach podziela nasz punkt widzenia. Oczekiwania wobec jego wizyty są więc takie, że po raz kolejny podniesione zostanie to, co jest dla naszych państw ważne i co reprezentuje wspólny punkt widzenia tej części Unii Europejskiej – powiedział w audycji Gorący Temat prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Odniósł się w ten sposób do wizyty premiera Węgier w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Polskę i Węgry łączą nie tylko interesy w ramach V4, ale także wiele spraw bilateralnych”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 16:33
- Podczas spotkania premier Beaty Szydło z premierem Węgier Viktorem Orbanem - oprócz spraw bilateralnych, współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej - tematem była także agenda europejska. Był to główny temat rozmów – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.
rozwiń zwiń