Publicyści o społecznej roli powieści science-fiction

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 20:40
Laureatem tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla został Kazuo Ishiguro. W jego dorobku znajduje się m.in. powieść science-fiction „Nie opuszczaj mnie”. W audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Rowiński z Christianitas i Krzysztof Wołodźko z Nowego Obywatela rozmawiali o tym, jaką rolę tego typu literatura odgrywa w społeczeństwie.
Audio
  • 6.10.17 Publicyści o społecznej roli powieści science-fiction
Brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, Kazuo Ishiguro, laureat literackiej Nagrody Nobla 2017
Brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, Kazuo Ishiguro, laureat literackiej Nagrody Nobla 2017Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Jak wskazywał gospodarz programu – Filip Memches – twórczość Ishiguro jest w pewnym stopniu porównywana do dorobku Aldousa Huxleya czy George’a Orwella, którzy również za pomocy fantastyki poruszali teraźniejsze, ważne sprawy społeczne.

– Dziś rzeczywisty nurt ważnej literatury, poruszającej metafizyczne problemy, to głównie literatura fantastyczna, która ciągle jest niedoceniania – mówił w PR24 Tomasz Rowiński. – Dziś fantastyka pozwala poruszać problemy cywilizacji technologicznej, w której żyjemy. Dotyka dylematów moralnych – dodawał publicysta.

„Nie opuszczaj mnie”, autorstwa Kazuo Ishiguro, to antyutopia, której bohaterami są klony hodowane na organy dla bogatych ludzi. Krzysztof Wołodźko podkreślał, że tego typu książki to pytanie o naturę człowieka. – To pytanie, czym jest człowieczeństwo. Pytanie o to, czy natura człowieka zmienia się pod wpływem wysokiej technologii, czy też w człowieku jest jakieś ziarno niezmienności – mówił gość PR24.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 20.10

_____________________

W Gruncie Rzeczy w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

65 rocznica śmierci George’a Orwella

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 22:07
Orwell – angielski pisarz i publicysta, zajadły krytyk systemów totalitarnych – pisał głównie powieści i felietony. Jego dwie najbardziej znane, wizjonerskie książki – „Rok 1984” i „Folwark zwierzęcy” sprawiły, że stał się jednym z najchętniej czytanych pisarzy XX wieku. Od jego śmierci minęło 65 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczne tajemnice angielskiej wsi w powieści "Przeszłość"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 14:30
"Przeszłość" to bardzo brytyjska w swym klimacie książka, w której pod płaszczykiem zasad i dobrego wychowania ukrywa się sporo emocji oraz tajemnic. Autorka po mistrzowsku kreśli intymny portret rodziny, której członkowie pod płaszczykiem dobrego pochodzenia, wykształcenia i statusu materialnego, skrzętnie skrywają pożerające ich namiętności isekrety. Katarzyna Malita, tłumaczka książki Tessy Hadley była gościem audycji Warto czytać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki prekursor fantastyki. Twórczość Philipa K. Dicka

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:00
Na początku października na ekrany kin wejdzie „Blade Runner 2049”. To kontynuacja „Łowcy androidów” z 1982 roku, na motywach powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka. Pisarz ten miał znaczący wpływ na rozwój gatunku science-fiction. O jego twórczości w audycji Rozpruwacz Kulturalny mówili prof. Dominika Oramus (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Radosław Kot (socjolog, badacz i tłumacz s-f).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z literatury dla autora "Okruchów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 13:31
Literackiego Nobla w 2017 roku otrzymał brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Nazwisko laureata ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia. Jak podkreśla w swoim uzasadnieniu, Ishiguro w swoich powieściach "o wielkiej emocjonalnej sile odkrył pustkę kryjącą się za złudnym poczuciem łączności ze światem". Komentarze do decyzji Akademi zebrała Dorota Piotrowska. 
rozwiń zwiń