Kryzys niemieckiej polityki. "Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 20:46
Prawie co drugi Niemiec (47 proc.) chciałby odejścia kanclerz Angeli Merkel – wskazuje gazeta "Die Welt" powołując się na najnowszy sondaż instytutu Civey. Niemieckie gazety piszą, że ludzie są już "zmęczeni" długoletnią szefową rządu. O przemianach na niemieckiej scenie politycznej mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Aleksandra Rybińska (Sieci) oraz Tomasz Gabiś (Nowa Debata).
Audio
  • 29.12.2017 Aleksandra Rybińska i Tomasz Gabiś o scenie politycznej w Niemczech.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: TOBIAS SCHWARZ/AFP/EASTNEWS

Zdaniem Tomasza Gabisia trzeba mieć przekonanie o moralnym przewodnictwie, by rządzić. - Pewna wyższość moralna jest konieczna do tego, by kierować innymi. Premier Orban zarzucił Niemcom "moralny imperializm". Niemcy uważają, że bronią honoru Europy i to jakaś legitymacja do przewodzenia, oczywiście przy spełnieniu warunków gospodarczych i wojskowych – powiedział gość Polskiego Radia 24,

Według Aleksandry Rybińskiej Niemcy lubią pouczać. - Niemcy zamiast imperializmu siły, serwują nam imperializm normatywny. Chcą być absolutną syntezą, co może być irytujące, ponieważ mają skłonność do pouczania. Niemcy chciały być moralnym mocarstwem, ale objawiły się pewne słabości wewnętrzne niemieckiej polityki. Tam nikt nie chce wziąć odpowiedzialności, nawet kanclerz Angela Merkel – mówił komentatorka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 29.12.2017

Godzina emisji: 20:06


Zobacz więcej na temat: Niemcy Angela Merkel CDU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czy będzie kompromis ws. niemieckiego rządu? "Możliwe są trzy rozwiązania"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:45
Prezydent Niemiec przekonywał liderów CDU, CSU i SPD - Angelę Merkel, Horsta Seehofera i Martina Schulza do podjęcia rozmów o utworzeniu koalicyjnego rządu. Frank-Walter Steinmeier chce uniknąć przedterminowych wyborów. Czy niemieckim politykom uda się osiągnąć kompromis? O tym w Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy z Michałem Kędzierskim, ekspertem ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń