X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym była "Antymasońska komórka Episkopatu Polski"?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 20:30
- Wydziały w Kościele katolickim zajmujące się masonerią istnieją od czasu gdy powstało wolnomularstwo – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy dr Zbigniew Łagosz. O masonerii w Polsce mówił także historyk, autor książki „Antymasońska komórka Episkopatu Polski” Tomasz Krok.
Audio
  • 11.05.18 Tomasz Krok i dr Zbigniew Łagosz o „Antymasońskiej komórce Episkopatu Polski”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wikipedia.org

Książka autorstwa Tomasza Kroka jest wypadkową badań prowadzonych w archiwach IPN. Autor przeprowadził kwerendę materiałów i opracowań tyczących działalności niezwykłego tworu, jakim była „komórka antymasońska” Episkopatu Polski.

Członkowie tej inicjatywy, popieranej i częściowo finansowanej przez „prymasa tysiąclecia” Stefana Wyszyńskiego, obrali sobie za cel infiltrację środowisk masońskich i paramasońskich. Dokonane przez nich ustalenia, wykorzystywane były przez dwie wrogo nastawione w stosunku do siebie opcje, Kościół katolicki i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Jak wyjaśnił Tomasz Krok, „masoneria - według katolików - jest samym złem, ale jest to ruch, który wykształcił się w XVIII wieku z lóż, do których należeli mularze, zaś później zaczęli do tego dochodzić intelektualiści, różnego rodzaju elita i zamieniło się w to ruch intelektualny, który inspirował się ezoteryką”.

Krok zaznaczył, że w okresie międzywojennym 70-80 proc. wolnomularzy wywodziło się z ruchów lewicowych. Jak dodał, „trudno znaleźć wspólną płaszczyznę pomiędzy ówczesną lewicą a Kościołem katolickim”.

Dr Zbigniew Łagosz zaznaczył z kolei, że wydziały w Kościele katolickim zajmujące się masonerią istnieją od czasu gdy powstało wolnomularstwo. - Kościół katolicki znalazł w wolnomularstwie wroga pod względem idei walki o dusze – wyjaśnił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Rafał Dutkiewicz.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

Data emisji: 11.05.18

Godzina emisji: 20:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także