Ideologika. Mit ideologii marksizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 19:19
- Jezus oddał całe swoje życie, by człowiek biedny mógł być równy bogatemu – mówił w audycji „Ideologika” Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również ks. Przemysław Ćwiek z Warszawskiego Metropolitarnego Seminarium Duchownego i pastor Michał Jabłoński.
Audio
  • 28.07.18 Ks. Przemysław Ćwiek, Warszawskie Metropolitarne Seminarium Duchowne, pastor Michał Jabłoński, Adam Abd El Al, Muzułmański Związek Religijny w Warszawie
Troska nad biednym człowiekiem wykorzystywanym w fabrykach to nie likwidacja podziałów
Troska nad biednym człowiekiem wykorzystywanym w fabrykach to nie likwidacja podziałówFoto: www.pixabay.com

Goście Adriana Klarenbacha dyskutowali m.in. o pierwotnych założeniach socjalizmu i idei Karola Marksa. Adam Abd El Al przekonywał, że teoria marksistowska miała być lekarstwem na rozwarstwianie się społeczeństwa, spowodowanym szybkim rozwojem gospodarczym. - Bardzo niefrasobliwe i głupie było wmawianie nam, że to, co robiono w latach 20-tych jest socjalizmem, marksizmem, albo komunizmem. Marks mówił, że nie może być komunizmu w krajach nisko rozwiniętych. Dopiero, gdy nastąpi przesyt, trzeba będzie dojść do socjalizmu. Socjalizm nie miał być ideologią wojenną tylko sposobem na to, co zrobić z ludźmi, którym wiedzie się za dobrze i nie będę chcieli pracować. Trzeba będzie dać im to czego potrzebują. Maszyny będą za nich pracować – mówił.

Ks. Przemysław Ćwiek zauważył, że nie ma idealnej teorii Marksa, którą można z sukcesem zaimplementować w społeczeństwie. - Mieszkałem kilka lat we Francji i tam spotykałem się z bardzo pozytywną narracją na temat marksizmu, która była formą idealizacji bez rozróżniania. Łatwo wpaść w narrację, że chodziło o prawdziwy marksizm, a nie ten wypaczony w Rosji, Niemczech czy Ameryce Południowej. Tylko, że idealnego nigdzie po prostu nie ma – wyjaśnił. - Rozumiem troskę nad biednym człowiekiem wykorzystywanym w fabrykach, ale pomysł na rozwiązanie tego problemu nie polega na likwidacji podziałów tylko zrównaniu wszystkich do jednej klasy. To jest dominacja klasy robotniczej – dodał gość PR24.

Goście audycji rozmawiali również o problemie czytania ze zrozumieniem. - Kościół powinien uczyć prawdziwości myślenia, a nie bać się zadawanych pytań – mówił pastor Michał Jabłoński. - Powinien też uczyć obywatelstwa. Ja uczyłem się zasad demokracji w kościele. Decyzje podejmowaliśmy po dyskusji i głosowaniu. Dzięki temu wiem, co to znaczy być obywatelem. Trzeba nauczyć ludzi czytać Biblię, znajdować w niej odpowiedzi i rozróżniania co jest, a co nie jest biblijne. Nikt wówczas nie będzie mógł nami manipulować – dodał pastor.

O socjalizmie i jego pierwotnych założeniach, o ideach Karola Marksa, metodycznej walce z religią, o Francji, w której odradza się religia, wakacjach będących okazją do refleksji i pogłębiającym się problemie czytania ze zrozumieniem dowiesz się z nagrania całej audycji.

Audycję "Ideologika” prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/dk

------------------------

Data emisji: 28.07.18

Godzina emisji: 18.06

Czytaj także

Ideologika: Kobieta w religii i społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 21:23
W audycji Ideologika o roli kobiet w religii i dzisiejszym społeczeństwie rozmawiali ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, pastor Michał Jabłoński, a także Adham Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ideologika. Regres polskiej kultury politycznej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 19:26
– Coraz więcej jest pychy w politykach, a coraz mniej pokory. Coraz więcej świadomości, że "ja mogę wszystko”, a coraz mniej świadomości, że "jestem niedoskonały”. To niczego dobrego nie wróży – powiedział w audycji "Ideologika” w Polskim Radiu 24 pastor Michał Jabłoński. Goście Adriana Klarenbacha dyskutowali o polskiej kulturze politycznej i jej aktualnym stanie.
rozwiń zwiń