"Trzeba oddać wymiar sprawiedliwości pod kontrolę obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 16:15
- Dlaczego sędziów, prezesów sądów, prokuratora generalnego i Krajowej Rady Sądownictwa nie mogą wybierać obywatele w wyborach powszechnych? – pytał Jerzy Jachnik poseł Kukiz’15, gość audycji "Jakim prawem" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 8.11.17 Czy sędziów Sądu Najwyższego mogą wybierać obywatele w wyborach powszechnych?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Kamionka/REPORTER/EastNews

- Chciałbym, aby wymiar sprawiedliwości był dla obywateli bez względu na to, jaka jest opcja partyjna – podkreślił Jerzy Jachnik i dodał, że chociaż dziś słychać krzyk, że to PiS upartyjnia sądy, to przecież przedtem sądy należały do lewicy i Unii Wolności.

- Widziałem listę 265 asesorów i widnieją tam nazwiska osób z mojego regionu, które należą do dzieci byłych prokuratorów stanu wojennego. Nie wiem czy powinni oni ponosić odpowiedzialność za przeszłość, ale potrzebne są zmiany systemowe – powiedział Jerzy Jachnik.

Gospodarzem audycji był Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Jakim Prawem - więcej audycji

Data emisji: 8.11.17

Godzina emisji: 15.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt na linii KRS-resort sprawiedliwości. "To wojna"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 18:00
Kandydaci na asesorów sądowych przedstawieni Krajowej Radzie Sądownictwa spełnili wszystkie ustawowe wymogi formalne, a potwierdzające to dokumenty zostały w całości przekazane Radzie – oświadczyło ministerstwo sprawiedliwości. W aktach nie było żadnych braków ani błędów – zaznaczył resort. W Debacie Dnia o napiętych relacjach miedzy KRS a ministerstwem sprawiedliwości mówili publicyści – Jakub Jałowiczor i Wojciech Szacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Genowefa Grabowska: KRS zachowała się bezrefleksyjnie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 22:10
- Asesorzy muszą zaskarżyć decyzję KRS, bo jeśli tego nie zrobią stracą wszystko, co zdobyli w trakcie studiów prawniczych – powiedziała w audycji Północ Południe prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. Odniosła się także do piątkowego spotkania Pawła Muchy z Kancelarii Prezydenta z posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„KRS chciała pokazać ministrowi sprawiedliwości, kto tu rządzi”

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 17:00
- Przedłużający się stan, gdy nie można wynegocjować z prezydentem ostatecznego kształtu ustaw, ośmiela i zozzuchwala ludzi, którzy są przeciwni zmianom w sądownictwie. Czas skończyć ten temat. Czas, by te ustawy zostały uchwalone – powiedział w audycji Jeden na Jednego Jacek Sasin. Poseł PiS komentował decyzję Krajowej Rady Sądownictwa o niepowołaniu 265 kandydatów na asesorów z listy ministerstwa sprawiedliwości.
rozwiń zwiń