„KRS miała złą wolę ws. asesorów”

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 13:31
Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się w zeszłym tygodniu na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. W końcu października KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. O asesorach mówił w audycji Jakim Prawem senator PiS Rafał Ambrozik, członek KRS.
Audio
  • 24.11.2017 Rafał Ambrozik: zaufanie społeczne do sądownictwa jest dramatycznie niskie
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Kamionka/REPORTER

Zdaniem Rafała Ambrozika egzekwowanie dodatkowych zaświadczeń od asesorów przez KRS było błędem. – Sędziowie podnosili kwestie braku zaświadczeń lekarskich i psychologicznych, ale ustawa wprost mówi, że takie wymagania asesorzy spełnili wtedy, gdy zostawali aplikantami Państwowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jeśli rada miała wątpliwości co do dokumentów, to mogła wnieść o ich uzupełnienie. Część sędziowska KRS odrzuciła mój wniosek w tej sprawie – powiedział senator.

Według gościa Polskiego Radia 24 KRS miała złą wolę ws. asesorów. – Krajowa Rada Sądownictwa chciała tylko asesorów odrzucić i urządziła demonstrację polityczną, która uderzała, w rząd PiS. To wszystko wpływa na postrzeganie KRS i wymiaru sprawiedliwości przez społeczeństwo w Polsce. Zaufanie społeczne do sądownictwa jest dramatycznie niskie – wskazywał Ambrozik.

W końcu października KRS postanowiła nie powoływać 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. KRS skorzystała z prawa do wyrażenia sprzeciwu co do powierzenia im obowiązków sędziego.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Jakim Prawem - więcej audycji

____________________ 

Data emisji: 24.11.2017

Godzina emisji: 11:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Czy KRS przeprowadziła weryfikacje każdej jednej osoby i u każdej były braki formalne?”

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 13:49
Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie powoływać 265 asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości z powodu niespełnienia kryteriów ustawowych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że „swoją decyzją pokazała, że jest niereformowalna”. O postanowieniu KRS ws. asesorów mówił w Polskim Radiu 24 prawnik Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„KRS chciała pokazać ministrowi sprawiedliwości, kto tu rządzi”

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 17:00
- Przedłużający się stan, gdy nie można wynegocjować z prezydentem ostatecznego kształtu ustaw, ośmiela i zozzuchwala ludzi, którzy są przeciwni zmianom w sądownictwie. Czas skończyć ten temat. Czas, by te ustawy zostały uchwalone – powiedział w audycji Jeden na Jednego Jacek Sasin. Poseł PiS komentował decyzję Krajowej Rady Sądownictwa o niepowołaniu 265 kandydatów na asesorów z listy ministerstwa sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba oddać wymiar sprawiedliwości pod kontrolę obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 16:15
- Dlaczego sędziów, prezesów sądów, prokuratora generalnego i Krajowej Rady Sądownictwa nie mogą wybierać obywatele w wyborach powszechnych? – pytał Jerzy Jachnik poseł Kukiz’15, gość audycji "Jakim prawem" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe decyzje ws asesorów. „Zmiana zdania KRS nastąpiła z powodu nacisku społecznego”

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 15:50
Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. W końcu października KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. O decyzji asesorów ws. KRS mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, wiceprezes Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem ustawy o SN i KRS

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 11:30
Sejm odrzucił wniosek opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckich projektów: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Posłowie będą w piątek debatować nad projektem zmian w ordynacji wyborczej. O zmianach w ordynacji wyborczej mówił w Polskim Radiu 24 radca prawny Tomasz Zakrzewski, natomiast ws. reformz sądownictwa głos zabrali sędzia Maria Furmanik i Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
rozwiń zwiń