X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„KRS miała złą wolę ws. asesorów”

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 13:31
Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się w zeszłym tygodniu na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. W końcu października KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. O asesorach mówił w audycji Jakim Prawem senator PiS Rafał Ambrozik, członek KRS.
Audio
  • 24.11.2017 Rafał Ambrozik: zaufanie społeczne do sądownictwa jest dramatycznie niskie
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Kamionka/REPORTER

Zdaniem Rafała Ambrozika egzekwowanie dodatkowych zaświadczeń od asesorów przez KRS było błędem. – Sędziowie podnosili kwestie braku zaświadczeń lekarskich i psychologicznych, ale ustawa wprost mówi, że takie wymagania asesorzy spełnili wtedy, gdy zostawali aplikantami Państwowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jeśli rada miała wątpliwości co do dokumentów, to mogła wnieść o ich uzupełnienie. Część sędziowska KRS odrzuciła mój wniosek w tej sprawie – powiedział senator.

Według gościa Polskiego Radia 24 KRS miała złą wolę ws. asesorów. – Krajowa Rada Sądownictwa chciała tylko asesorów odrzucić i urządziła demonstrację polityczną, która uderzała, w rząd PiS. To wszystko wpływa na postrzeganie KRS i wymiaru sprawiedliwości przez społeczeństwo w Polsce. Zaufanie społeczne do sądownictwa jest dramatycznie niskie – wskazywał Ambrozik.

W końcu października KRS postanowiła nie powoływać 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. KRS skorzystała z prawa do wyrażenia sprzeciwu co do powierzenia im obowiązków sędziego.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Jakim Prawem - więcej audycji

____________________ 

Data emisji: 24.11.2017

Godzina emisji: 11:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Czy KRS przeprowadziła weryfikacje każdej jednej osoby i u każdej były braki formalne?”

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 13:49
Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie powoływać 265 asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości z powodu niespełnienia kryteriów ustawowych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że „swoją decyzją pokazała, że jest niereformowalna”. O postanowieniu KRS ws. asesorów mówił w Polskim Radiu 24 prawnik Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„KRS chciała pokazać ministrowi sprawiedliwości, kto tu rządzi”

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 17:00
- Przedłużający się stan, gdy nie można wynegocjować z prezydentem ostatecznego kształtu ustaw, ośmiela i zozzuchwala ludzi, którzy są przeciwni zmianom w sądownictwie. Czas skończyć ten temat. Czas, by te ustawy zostały uchwalone – powiedział w audycji Jeden na Jednego Jacek Sasin. Poseł PiS komentował decyzję Krajowej Rady Sądownictwa o niepowołaniu 265 kandydatów na asesorów z listy ministerstwa sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba oddać wymiar sprawiedliwości pod kontrolę obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 16:15
- Dlaczego sędziów, prezesów sądów, prokuratora generalnego i Krajowej Rady Sądownictwa nie mogą wybierać obywatele w wyborach powszechnych? – pytał Jerzy Jachnik poseł Kukiz’15, gość audycji "Jakim prawem" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe decyzje ws asesorów. „Zmiana zdania KRS nastąpiła z powodu nacisku społecznego”

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 15:50
Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. W końcu października KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. O decyzji asesorów ws. KRS mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, wiceprezes Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem ustawy o SN i KRS

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 11:30
Sejm odrzucił wniosek opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckich projektów: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Posłowie będą w piątek debatować nad projektem zmian w ordynacji wyborczej. O zmianach w ordynacji wyborczej mówił w Polskim Radiu 24 radca prawny Tomasz Zakrzewski, natomiast ws. reformz sądownictwa głos zabrali sędzia Maria Furmanik i Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
rozwiń zwiń