Granice kontroli pracowników przez pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 12:34
Zainstalowanie kamery to jaskrawy przejaw kontroli pracowników. Pracodawcy często jednak uciekają się do innych metod kontroli, których pracownik się nie spodziewa. O tym, czy pracodawca ma prawo m.in. do czytania prywatnych wiadomości wysyłanych z  firmowego komputera, mówiła w audycji Jakim Prawem dr Magdalena Rycak, radca prawny z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • 11.12.17 Dr Magdalena Rycak o kontroli pracowników przez pracodawców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: flickr/versvs/CC BY-SA 2.0

 Jak zaznaczyła dr Magdalena Rycak, problematyka ta nie jest wprost uregulowana w przepisach Kodeksu Pracy ani w Ustawie o ochronie danych osobowych.

- Wszystko, co na ten temat można powiedzieć, wynika z poglądów doktryny i orzecznictwa sądowego różnych sądów – wyjaśniła.

Dodała, że na temat możliwości kontrolowania przez pracodawcę poczty pracownika, pod kątem wysyłania prywatnych maili, wypowiedział się Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

– Trybunał stwierdził, że pracodawca może kontrolować w ten sposób służbową pocztę, ale jedynie pod tym kątem, by stwierdzić czy tego typu wiadomości były z komputera wysyłane. Nie powinien zaś zaglądać w treść maili – zaznaczyła dr Rycak.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

Jakim Prawem - więcej audycji

____________________

Data emisji: 11.12.17

Godzina emisji: 11:39

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Koniec z niejawnymi audytami

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 18:34
Obywatele znów będą mieli dostęp do wniosków z audytów wewnętrznych instytucji publicznych. Od kilku lat tego typu dokumenty – zgodnie z ustawą o finansach publicznych – nie stanowią informacji publicznej. Tymczasem, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że mówiący o tym przepis jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIODO będzie kontrolować sklepy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 15:07
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapowiada kontrole w sklepach, które wykorzystują monitoring wizyjny. Sprawdzane będzie m.in. to, czy dane osobowe klientów nie są przetwarzane w niedozwolony sposób. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił Jan Grusznic z Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Kamery w szkołach nie mogą naruszać prywatności i godności uczniów”

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 15:15
Nowe technologie i ochrona cyfrowej tożsamości - to główne tematy, jakie GIODO podejmuje z  uczniami i nauczycielami podczas ogólnopolskiego programu edukacyjnego Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych”, który skierowany jest do uczniów i nauczycieli. O ochronie danych osobowych wśród najmłodszych mówiła w Polskim Radiu 24 rzeczniczka GIODO Agnieszka Świątek-Druś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

 „Pracownik powinien być poinformowany o tym, że jest monitorowany”

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:14
- Przepisy Kodeksu Pracy w ogóle nie regulują kwestii monitorowania pracowników. W pewnym sensie nie nadążyły za nową technologią – powiedziała w audycji Jakim Prawem radca prawny dr Magdalena Rycak z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń