Jakim Prawem: Ekspertka o mobbingu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 23:59
Mobbing najczęściej kojarzy się z nękaniem podwładnego przez przełożonego. Jak jednak podkreślała w audycji Jakim Prawem Ewa Podgórska-Rakiel, prawniczka, ekspertka ds. prawa pracy, mobbingować może również współpracownik.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/Eastnews

– Zasadniczo jest tak, że to kadra kierownicza, przełożeni, mobbingują podwładnych. Tak jednak nie jest zawsze. Zdarza się bowiem, że współpracownicy mobbingują się nawzajem – wyjaśniała na naszej antenie Ewa Podgórska-Rakiel, wskazując na przykłady, które mogą świadczyć o nadużyciach.

– To np. utrudnianie wykonywania obowiązków poprzez blokowanie dostępu do informacji albo dzwonienie do pracownika lub współpracownika z prośbą o jakieś informacje, które później okazują się zupełnie nieistotne – tłumaczyła gość Polskiego Radia 24.

Zgodnie z Kodeksem pracy, „mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”.

Jak zauważyła  Ewa Podgórska-Rakiel, sformułowanie „długotrwałe nękanie” jest mało precyzyjne i subiektywne, zależne od indywidualnych cech danej osoby. – Jedna osoba „załamie się” po tygodniu czy miesiącu, a inna, mocniejsza psychicznie, po pół roku – wskazywała ekspertka.

Więcej w całej audycji.  

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Jakim Prawem - więcej audycji

Data emisji: 19.03.18

Godzina emisji: 23:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także