Debata Dnia: Budżet UE będzie powiązany z praworządnością?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 18:20
Jest nowy dokument Komisji Europejskiej dotyczący przyszłego, unijnego budżetu, a w nim uzależnienie wypłaty funduszy od praworządności – ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa. W Debacie Dnia komentarz Tomasza Walczaka z "Super Expressu" i Macieja Kożuszka z "Gazety Polskiej Codziennie".
Audio
  • 13.02.18 Debata Dnia: Budżet UE będzie powiązany z praworządnością?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/EC/Public Domain

Nad dokumentem cały czas trwają prace, więc możliwe są jeszcze zmiany, a ostateczną decyzję podejmą w środę unijni komisarze – na cotygodniowym posiedzeniu. Na razie, jak ustaliło Polskie Radio, w dokumencie jest odwołanie do artykułu 2 unijnego traktatu, mówiącego o europejskich wartościach. Komisja uważa, że wszystkie fundusze mają być powiązane z przestrzeganiem praworządności, z wyjątkiem pieniędzy na program wymiany studentów – Erasmus Plus.

– To sprawa, która dzieje się trochę obok, ale jest wywołana m.in. przez Polskę – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak, zauważając że w ocenie Brukseli z praworządnością kłopoty ma nie tylko Warszawa. – W cieniu odwołania Ryszarda Czarneckiego w Parlamencie Europejskim odbywała się debata na temat praworządności w Rumunii (…). Mam wrażenie, że Bukareszt się trochę zreflektował i jest szansa na to, że ustosunkuje się do zaleceń Komisji Europejskiej. To może być efekt tego, że Komisja pokazała na przykładzie Polski, że w obronie wartości, które nazywa "wartościami UE", jest w stanie pójść daleko – dodawał publicysta „SE”.

Zdaniem Macieja Kożuszka, ustępstwa ze strony Warszawy, zwłaszcza w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości, czego oczekiwałaby Bruksela, są niemożliwe. – Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że w zaleceniach KE jest nawet opublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego - co spowodowałoby chaos, bowiem aktualny TK stałby niekonstytucyjny - to nie wierzę, że rozwiązanie merytoryczne jest możliwe – oceniał gość PR24. – Możliwe jest jednak rozwiązanie politycznie. To może być ustępstwo w sprawie, która nie ma nic wspólnego z praworządnością, np. kwestii imigrantów, co i tak nie byłoby dobrym wyjściem z sytuacji – komentował dziennikarz.

Założenia dotyczące przyszłych wydatków Komisja ma opublikować w środę. To ma być dokument do dyskusji dla europejskich liderów, którzy w przyszłym tygodniu w Brukseli będą rozmawiać o tym na nieformalnym szczycie.

Więcej w rozmowie z Maciejem Kożuszkiem i Tomaszem Walczakiem.


Tomasz Walczak i Maciej Kożuszek Tomasz Walczak i Maciej Kożuszek

 

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/zz

______________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.02.18

Godzina emisji: 17.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Departament Stanu USA: polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 16:30
„Kwestie związane z wewnętrzną polityką zostawiamy Polakom i ufamy, że jakiekolwiek reformy, które rozważają są zgodne z ich konstytucją i wolą ich społeczeństwa” - powiedział wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu USA. O tej wypowiedzi mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po spotkaniu Jacek Czaputowicz - Frans Timmermans. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 09:21
Minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz, spotkał się z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Politycy rozmawiali o kwestiach praworządności i reformy wymiaru sprawiedliwości, które zakwestionowała KE. Z tego powodu uruchomiła ona przeciwko Polsce artykuł 7 unijnego traktatu. W Debacie Poranka komentarz Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego” i Adama Ostolskiego z „Krytyki Politycznej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o relacjach Polski z KE: kompromis jest potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 10:51
– Unia Europejska nie działa jak egzekutor, a sama Polska nie jest zainteresowana byciem „ściętą przez gilotynę kar” – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.  
rozwiń zwiń