X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Polska jest śmietniskiem Europy?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 12:37
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji dwóch projektów ustaw składających się na tzw. pakiet odpadowy. Chodzi o projekt ustawy o odpadach oraz o projekt Inspekcji Ochrony Środowiska. Oprócz kilkudziesięciu poprawek legislacyjnych i redaktorskich, posłowie poparli kilkanaście innych zmian doprecyzowujących projekt. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli Andrzej Sadowski, Daria Kulczycka, Szymon Dziak-Czekan, Tomasz Uciński i Marek Józefiak.
Audio
Tegoroczna plaga pożarów na polskich wysypiskach śmieci to wynik słabego prawa.
Tegoroczna plaga pożarów na polskich wysypiskach śmieci to wynik słabego prawa.Foto: EASTNEWS/MARCIN MAKOWKA

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział w Sejmie, że problemy w gospodarce odpadowej narastały od lat. Podkreślał, że wynikało to z bardzo nieskutecznego systemy kontroli, wydawania zezwoleń, również nadzoru nas składowiskami odpadów. W ostatnim czasie doszło do kilkudziesięciu pożarów na polskich wysypiskach śmieci.

- Nielegalne składowanie odpadów to zwykła działalność przestępcza. W jaki sposób można nie zauważyć kilkudziesięciu podpaleń, które regularnie pojawiają się na kilka dni przed wygaśnięciem pozwoleń? Chciałbym oddzielić pewne kwestie. Trzeba odróżnić normalną działalność gospodarczą od działalności przestępczej - powiedział Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

- W Polsce przez wiele lat temat gospodarki nie był tematem politycznym. Wielokrotnie apelowaliśmy do Ministerstwa Środowiska, że nasz system jest dysfunkcyjny. Przyczyną pożarów jest moim zdaniem zła gospodarka odpadami, tzn. brak selektywnej zbiórki i brak odpowiednich przepisów. Mamy pewien paradoks. Odpady płoną na wysypiskach, a branża recyklingowa cierpi na brak surowców - mówił Szymon Dziak - Czekan ze Stowarzyszenia Polski Recyckiling.

Nowy projekt przewiduje, że Inspekcja Ochrony Środowiska będzie ścigać za przestępstwa środowiskowe, nakładać wysokie kary, a jej kontrole będą mogły być przeprowadzane o każdej porze dnia i nocy.

- Patologie i przestępcy występują w każdej branży. Odpowiednie służby maję temu zapobiegać. Do tej pory "śmietniskiem Europy" były Chiny, ale zrozumiały, że nie tędy droga. Nawet tam zmieniono filozofię. Naszym wspólnym interesem jest to, by wszystkie regulacje prawne i obowiązki wprowadzające przeróżne opakowania na rynek, nie odbiły się finansowo na obywatelach. Prawo ma też dać możliwość rozwoju branży - mówił Tomasz Uciński z Krajowej Izby Gospodarowania Odpadami

W projekcie ustawy o odpadach jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie kaucji gwarancyjnych, które płacić będą firmy śmieciowe. Obliczać się ją będzie jako iloczyn największej masy odpadów, która mogłaby być magazynowana w instalacji oraz stawki zabezpieczenia roszczeń.

- Przekaz do wytwarzających odpady musi być jednoznaczny. System musi więcej kosztować, musimy więcej płacić. Nikt nie postawi instalacji do recyclingu, jeśli nie będzie gwarancji zwrotu pieniędzy. Nadzór nad odpadami powinien być przez cały czas przetwarzania odpadów. Do stworzenia bazy danych o odpadach potrzebna jest ustawa, która w sposób systemowy ureguluje tę kwestię  - mówiła Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan.

Projekt ustawy o odpadach stanowi ponadto, że przedsiębiorcy prowadzący działalność odpadową, składowiska czy magazyny będą musieli być też właścicielami gruntów, na których są takie instalacje.

- Organizacje pozarządowe nie są od tego, aby ścigać przestępców. Ujawniamy patologię i mówimy o problemach już w 2015 roku. Przestrzegaliśmy o niepożądanych skutkach wprowadzanych wtedy przepisów. Można pochwalić wolę polityczną zwiększenia efektywności inspekcji ochrony środowiska, to strukturalny problem, z którym mamy kłopot od lat - powiedział Marek Józefiak z Greenpeace. 

Więcej w całej audycji.

Debatę Polskiego Radia 24 prowadziła Anna Grabowska.

PR24/PJ/PAP

____________________

Data emisji: 30.06.18

Godzina emisji: 10:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sejm zajmie się patologiami w branży śmieciowej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 11:25
Podczas środowego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się m.in. projektami ustaw o gospodarce odpadami i  inspekcji ochrony środowiska. O proponowanych zmianach mówili goście Polskiego Radia 24: Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling oraz Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.
rozwiń zwiń