X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Młoda Audycja Polityczna: czy Polska powinna starać się reparacje wojenne?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 11:21
Po wizycie nowego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza w Niemczech nie milknie temat reparacji wojennych. Czy jest to problem w relacjach polsko-niemieckich i jak powinno się go rozwiązać? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Aleksandra Prorok (Forum Młodych PiS), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Piotr Kołomycki (Młodzi Demokraci PO) i Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15).
Audio
  • 21.01.18 Aleksandra Prorok: musimy nauczyć się odważnie prowadzić dobrą politykę historyczną
Na zdjęciu: domy getta warszawskiego, systematycznie palone przez Waffen SS i Wermacht, podczas powstania w 1943 r.
Na zdjęciu: domy getta warszawskiego, systematycznie palone przez Waffen SS i Wermacht, podczas powstania w 1943 r. Foto: EAST NEWS/LASKI DIFFUSION

Zdaniem Aleksandry Prorok to normalne, że kraj który wywołał wojnę, powinien zapłacić za zniszczenia, które wyrządził. - Nasza polityka prowadzi do tego, aby odzyskać to co utraciliśmy – zaznaczyła gość audycji. - Nie chcemy prowadzić kłótni w stosunkach międzynarodowych, ale Polska wiele straciła i choćby cenne dzieła sztuki, które są nadal w Niemczech powinny do nas wrócić.

Piotr Kołomycki, uważa, że chociaż Polsce należały się reparacje, to rząd PRL zrzekł się ich. - Od tamtej pory te pieniądze nam się nie należą. To duża strata dla polskiej gospodarki, ale powinniśmy respektować decyzje na bazie prawa międzynarodowego – powiedział gość audycji. - Wyskakiwanie teraz z kwestią reparacji jest zupełnie nieodpowiedzialne z punku widzenia dyplomacji rządowej - dodał.

Z tym stwierdzeniem zgodził się Jan Strzeżek, którego zdaniem na kwestie reparacji można spojrzeć wyłącznie pod kątem pragmatycznym. - Jeżeli teraz będziemy naciskać na Niemców, to możemy wiele stracić przy okazji kolejnego rozdania dotacji unijnych. Trzeba powołać w tej sprawie polsko-niemiecką komisję, która mogłaby wypracować jakiś kompromis w ciągu najbliższych lat.

Podobnego zdania był Daniel Witowski. -  Niestety mleko się już rozlało. Temat reparacji jest już trochę skompromitowany. Kiedy społeczeństwo poparło proces reparacji, zaczęły się wstępne wyliczenia. Niemcy nie mogą nas traktować jako poważnego partnera, bo nie wiedzą czy Polska chce się domagać reparacji za zniszczenia Warszawy czy całej Polski – powiedział przedstawiciel Klubu Młodych Kukiz 15.

Tymczasem w internecie coraz częściej pojawiają się komentarze, że sprawa reparacji to gra na emocjach. - To jest nasza historia i musimy nauczyć się odważnie prowadzić dobrą politykę historyczną – powiedziała Aleksandra Prorok.

Zdaniem Piotr Kołomyckiego za mało myślimy o przyszłości a za dużo mówimy o historii. -Zacznijmy myśleć o tym, w jakiej Polsce będą żyły nasze dzieci – dodał.

Uczestnicy debaty w studiu PR24 Uczestnicy debaty w studiu PR24

Gospodarzem audycji był Jan Białostocki.

Polskie Radio 24/km

Więcej z cyklu Młoda audycja polityczna

____________________ 

Data emisji: 21.01.18

Godzina emisji: 10.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szukając Dziury w Całym: Eksperci o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 07:00
W ostatnich tygodniach podniesiona została kwestia domagania się od Niemiec reperacji za II wojnę światową. Czym dokładnie są reparacje? Czy rzeczywiście istnieje realna szansa na uzyskanie rekompensaty od zachodniego sąsiada? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rząd niemiecki utrudnia odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 14:05
Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany dokument ONZ. Przełom ws. reparacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 16:15
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk i Józef Menes, były doradca Lecha Kaczyńskiego, dotarli do nieznanego do tej pory dokumentu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak twierdzą, akt może być niezwykle istotny w kontekście podnoszonej przez Warszawę kwestii domagania się od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Michała Wróblewskiego z „Faktu” i Kamila Szewczyka z „Super Expressu”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówił w PR24 takżę historyk Piotr Dmitrowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: powinniśmy opracować strategię uzyskania reparacji

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 08:51
Przedstawiciele Niemiec poinformowali, że reparacje wojenne to sprawa zamknięta. Przyznali, że Niemcy popełnili straszne zbrodnie, ale dodali, że o reparacjach nie ma mowy. – Mogą sobie gadać – stwierdził w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Reparacje to nie jest kwestia z której można zrezygnować”

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 15:32
Po wizycie Jacka Czaputowicza w Berlinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że stanowisko Polski w sprawie reparacje nie jest zmienione. Zdaniem szefa MSZ dyskusje na ten temat powinny zaś być prowadzone na poziomie ekspertów. W jego ocenie na obecnym etapie nie jest to balast w stosunkach pomiędzy rządami. W audycji Gorący temat komentarz: Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego” i Marcina Makowskiego z tygodnika „Do Rzeczy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 20:33
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czwartek wziął udział w posiedzeniu senackiego klubu PiS, pytany przez dziennikarzy, czy Polska zmienia swoje stanowisko, jeśli chodzi o reparacje, powiedział: „Powiem krótko, nie zmieniamy”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński z Tygodnika „Sieci” i Paweł Stawarz, ekspert ds międzynarodowych Uniwersytet Warszawski.
rozwiń zwiń