X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jeśli Polak czci Hitlera to jest z nim coś nie tak"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 11:15
Zarzut propagowania nazizmu usłyszało sześć osób podejrzanaanych o uczestnictwo w obchodach 128 urodzin Hitlera. Sprawę komentowali w Młodej audycji politycznej Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15), Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Michał Szpądrowski (Forum Młodych PiS), Hanna Gospodarczyk (Partia Razem), Dominik Bób (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO).
Audio
  • 28.01.18 Czy Polacy mają problem z ideologiami zakazanymi?
Teren byłego obozu Auschwitz I, w dniu obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Oświęcim, 27.01.2018
Teren byłego obozu Auschwitz I, w dniu obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Oświęcim, 27.01.2018Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Odnosząc się do reportażu pokazanego w TVN Daniel Witowski, stwierdził, że zajmowanie się tak "marginalną grupą osób z ułomnością psychiczną" szkodzi całej sprawie. - Polska nie ma problemu z nazizmem, czy z odradzaniem się faszyzmu. Ma natomiast zupełnie inny, również dotyczący art. 256 Kk, czyli odradzaniu się komunizmu – powiedział gość audycji. - Adrian Zandberg, lider lewicowej partii Razem pojawiał się w koszulce z Karolem Marksem, inspiratorem największych zbrodniarzy XX wieku, a inny członek tej formacji przekonywał niedawno, że komunistów w partii Razem jest wielu - dodał.

Wywołana do odpowiedzi Hanna Gospodarczyk przekonywała, że Parta Razem nie ma nic wspólnego z komuznizmem, jest lewicą społeczną, oddolną partią demokratyczną, równościową, która walczy o sprawiedliwość. - Marks był filozofem i wielkim przyjacielem Polski. Protestuję przeciwko budowaniu symetrii między Partią Razem, która ma wartości socjaldemokratyczne i nie posługuje się symbolami komunistycznymi, a skrajną prawicą, która od dłuższego czasu stosuje przemoc, a w przestrzeni publicznej posługuje się mową nienawiści – powiedziała gość audycji.

Zdaniem Jakuba Drożdża dostrzegamy w przestrzeni publicznej zarówno symbolikę faszystowską, nazistowską, jak i komunistyczną, jest to jednak problem z "garstką idiotów", a nie rosnącymi nastrojami faszystowskimi. - Tymczasem zbieramy żniwo w postaci antypolskiej propagandy – podkreślił przedstawiciel Młodej Prawicy Porozumienia Jarosława Gowina.

Z tą opinia zgodził się Michał Szpądrowski. - W Polsce nie ma problemu faszyzmu czy neonazizmu. Jest problem za to z niezrozumiałym sentymentem do komunizmu. Jeżeli ktoś w jakieś gminie broni ulicy imienia Wandy Wasilewskiej, czy Feliksa Dzierżyńskiego to można tylko załamać ręce – powiedział gość audycji i dodał, że w polskiej przestrzeni publicznej nie ma również miejsca dla sentymentu do Hitlera, Franco czy Mussoliniego.

– Pokazani na filmie ludzie to ofiary słabego wykształcenia i frustracji społecznej. Nie bronię ich, ale to jest skutek jakiejś choroby – powiedział natomiast Dominik Bób. - Jeśli Polak czci Hitlera to świadczy o tym, że jest z nim coś nie tak – dodał przedstawiciel Stowarzyszenia Młodych Demokratów PO.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem audycji był Jan Białostocki.

Polskie Radio 24/km

Więcej z cyklu Młoda audycja polityczna 

____________________ 

Data emisji: 28.01.18

Godzina emisji: 10.07


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Publicysta: nazizm i komunizm należy tak samo piętnować

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 18:30
– Asymetria nie dotyczy tylko Polski, ale całego świata. Gdy mówi się o kimś, że jest ideowym komunistą to mamy komplement, inaczej niż w przypadku powiedzenia o kimś, że jest ideowym nazistą. Jedna i druga postawa powinna być tak samo piętnowana – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba być kompletnym idiotą, by w Polsce czcić takich ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 10:08
– Jeżeli w Polsce ktoś wielbi Adolf Hitlera, musi chować się w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Bo gdyby wyszedł na ulice jakiegokolwiek miasta, zebrałby "oklep" od pierwszego napotkanego mieszkańca – oceniał w Debacie Poranka Michał Rachoń, dziennikarz TVP. W Polskim Radiu 24 m.in. o działalności stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" mówił również Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA Joachim Brudziński: zero tolerancji dla takich zachowań

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 13:30
- W Polsce takie kreatury muszą chować się po lasach, w Niemczech maszerują przez centrum Berlina - mówił minister SWiA Joachim Brudziński odnosząc się do rzekomo narastającej w Polsce fali nazizmu. Posłowie wysłuchali jego informacji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitaryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„To niewiarygodne, że znajdują się Polacy gloryfikujący Hitlera”

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:06
– To niewiarygodne, że po tym, co Polskę spotkało ze strony Hitlera i nazistów, znajdują się Polacy, którzy gloryfikują przywódcę III Rzeszy, wracają do używanych przez niego haseł – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog. W Sejmie odbyła się debata po informacji szefa MSWiA na temat organizacji ekstremistycznych działających w Polsce, w tym „Dumy i Nowoczesności”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Gruncie Rzeczy: Czy można porównać Marksa do Hitlera?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 20:33
Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).
rozwiń zwiń