X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

John le Carré – agent MI6, który został pisarzem. „Jest kronikarzem tajnej strony zimnej wojny”

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 20:59
– W działalności służb specjalnych mało kto przejmuje się przypadkowymi ofiarami. Widać to w powieściach Johna le Carré – powiedział Piotr Gociek, dziennikarz Radiowej Jedynki. W najnowszej odsłonie audycji „Stacja Deszyfrująca” rozmowa o jednym z najwybitniejszych pisarzy z gatunku literatury szpiegowskiej.
Audio
  • 03.12.17 Piotr Gociek: Brudna i niejednoznaczna. Taka jest tajna wojna u le Carré
John le Carr
John le CarréFoto: Kimidoedel/Wikimedia Commons/CC-BY-3.0

W Polsce twórczość Johna le Carré kojarzona jest przede wszystkim z czasem zimnej wojny. Okresem, w którym Polacy poznali książki Johna le Carré były lata 90. ubiegłego wieku. Piotr Gociek przyznał, że pisarz posiadał ogromną wiedzę dotyczącą konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. W naszym kraju wątki te nie były zbyt dobrze znane.

– W PRL o prawdziwej działalności służb na szerszą skalę i o zmaganiach zwalczających się wywiadów nie można było dowiedzieć się niczego. W powieściach Johna le Carré świat tajnej wojny jest brudny i niejednoznaczny. Zauważał, że również strona zachodnia, zimnowojennego konfliktu, posuwała się do działań etycznie wątpliwych. Dlatego niektórzy zachodnioeuropejscy obserwatorzy oskarżali go o działania prosowieckie – zauważył dziennikarz.

Zdaniem Piotra Goćka, dobry autor powinien pisać w zgodzie z własnym sumieniem, być w swej twórczości momentami okrutny i nie powinien wzbraniać się przed zbyt ostrymi tezami. Wszystkie te warunki, według gościa Polskiego Radia 24, spełnia właśnie John le Carré.

– W ten sposób ukazuje nasza rzeczywistość. Stara się wyraźniej zaakcentować pewne wątki, by zmusić swoich czytelników do myślenia. Nie przypominam sobie jego książki, która by mnie głęboko nie poruszyła. Z jednej strony służby, wielkie korporacje i świat dyplomacji, a z drugiej zwykli ludzie, którzy zostają wciągnięci w machinacje bezdusznych urzędników i agentów – zauważył.

Piotr Gociek przyznał, że najbardziej przerażającą lekcją, która płynie z twórczości brytyjskiego pisarza jest to, że w pewnym sensie operacje służb specjalnych są podobne do terroryzmu. – Żeby osiągnąć cel, nikt nie patrzy na to, że padają niewinne ofiar. To właśnie one są najczęściej bohaterami książek Johna le Carré – dodał historyk.

„Stację Deszyfrującą” prowadził Sebastian Rybarczyk.

Stacja deszyfrująca - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/db

____________________ 

Data emisji: 03.12.17

Godzina emisji: 20.07


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Afera szpiegowska w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 13:16
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Żandarmeria Wojskowa zatrzymały wysokiego rangą oficera Wojska Polskiego i warszawskiego adwokata, których podejrzewa się o szpiegostwo na rzecz innego państwa. Aresztowania są efektem działań Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód szpieg

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 20:37
Oficer Wojska Polskiego został aresztowany, osoba cywilna została zaś zatrzymana w zeszłym tygodniu z zarzutem o szpiegostwo. Nieoficjalnie mówi się, że podejrzani działali na rzecz Rosji. O szpiegach, szpiegowaniu, śledztwach i tajnych służbach w audycji Polskiego Radia 24 autorstwa Magdaleny Rigamonti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpiegowskie podsumowanie roku

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 19:32
Jan Karski, Oskar Kolberg, Jan Nowak-Jeziorański. Między innymi te osobistości patronowały kończącemu się 2014 rokowi. Jednak nieoficjalnie można go również uznać rokiem afer i wydarzeń szpiegowskich. Pod tym względem był on wyjątkowy i na pewno od tej strony będzie zapamiętany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na podsłuchu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 10:15
Francja potępia prowadzony przez Amerykanów podsłuch swoich prezydentów. Paryż wskazuje, że szpiegostwo jest niedopuszczalne między sojusznikami. Goście Debaty Poranka rozmawiali o działaniach światowego wywiadu i kontrwywiadu, a także sytuacji w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrwywiad dla amatorów

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 17:18
Wywiad, kontrwywiad, agent, nielegał czy matrioszka. W Polskim Radiu 24 mówiliśmy o tym, jak działają służby specjalne i jaką stosują terminologię. Naszym gościem był płk Piotr Wroński, były oficer polskiego wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów”.
rozwiń zwiń