John le Carré – agent MI6, który został pisarzem. „Jest kronikarzem tajnej strony zimnej wojny”

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 20:59
– W działalności służb specjalnych mało kto przejmuje się przypadkowymi ofiarami. Widać to w powieściach Johna le Carré – powiedział Piotr Gociek, dziennikarz Radiowej Jedynki. W najnowszej odsłonie audycji „Stacja Deszyfrująca” rozmowa o jednym z najwybitniejszych pisarzy z gatunku literatury szpiegowskiej.
Audio
  • 03.12.17 Piotr Gociek: Brudna i niejednoznaczna. Taka jest tajna wojna u le Carré
John le Carr
John le CarréFoto: Kimidoedel/Wikimedia Commons/CC-BY-3.0

W Polsce twórczość Johna le Carré kojarzona jest przede wszystkim z czasem zimnej wojny. Okresem, w którym Polacy poznali książki Johna le Carré były lata 90. ubiegłego wieku. Piotr Gociek przyznał, że pisarz posiadał ogromną wiedzę dotyczącą konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. W naszym kraju wątki te nie były zbyt dobrze znane.

– W PRL o prawdziwej działalności służb na szerszą skalę i o zmaganiach zwalczających się wywiadów nie można było dowiedzieć się niczego. W powieściach Johna le Carré świat tajnej wojny jest brudny i niejednoznaczny. Zauważał, że również strona zachodnia, zimnowojennego konfliktu, posuwała się do działań etycznie wątpliwych. Dlatego niektórzy zachodnioeuropejscy obserwatorzy oskarżali go o działania prosowieckie – zauważył dziennikarz.

Zdaniem Piotra Goćka, dobry autor powinien pisać w zgodzie z własnym sumieniem, być w swej twórczości momentami okrutny i nie powinien wzbraniać się przed zbyt ostrymi tezami. Wszystkie te warunki, według gościa Polskiego Radia 24, spełnia właśnie John le Carré.

– W ten sposób ukazuje nasza rzeczywistość. Stara się wyraźniej zaakcentować pewne wątki, by zmusić swoich czytelników do myślenia. Nie przypominam sobie jego książki, która by mnie głęboko nie poruszyła. Z jednej strony służby, wielkie korporacje i świat dyplomacji, a z drugiej zwykli ludzie, którzy zostają wciągnięci w machinacje bezdusznych urzędników i agentów – zauważył.

Piotr Gociek przyznał, że najbardziej przerażającą lekcją, która płynie z twórczości brytyjskiego pisarza jest to, że w pewnym sensie operacje służb specjalnych są podobne do terroryzmu. – Żeby osiągnąć cel, nikt nie patrzy na to, że padają niewinne ofiar. To właśnie one są najczęściej bohaterami książek Johna le Carré – dodał historyk.

„Stację Deszyfrującą” prowadził Sebastian Rybarczyk.

Stacja deszyfrująca - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/db

____________________ 

Data emisji: 03.12.17

Godzina emisji: 20.07


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Afera szpiegowska w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 13:16
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Żandarmeria Wojskowa zatrzymały wysokiego rangą oficera Wojska Polskiego i warszawskiego adwokata, których podejrzewa się o szpiegostwo na rzecz innego państwa. Aresztowania są efektem działań Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód szpieg

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 20:37
Oficer Wojska Polskiego został aresztowany, osoba cywilna została zaś zatrzymana w zeszłym tygodniu z zarzutem o szpiegostwo. Nieoficjalnie mówi się, że podejrzani działali na rzecz Rosji. O szpiegach, szpiegowaniu, śledztwach i tajnych służbach w audycji Polskiego Radia 24 autorstwa Magdaleny Rigamonti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpiegowskie podsumowanie roku

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 19:32
Jan Karski, Oskar Kolberg, Jan Nowak-Jeziorański. Między innymi te osobistości patronowały kończącemu się 2014 rokowi. Jednak nieoficjalnie można go również uznać rokiem afer i wydarzeń szpiegowskich. Pod tym względem był on wyjątkowy i na pewno od tej strony będzie zapamiętany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na podsłuchu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 10:15
Francja potępia prowadzony przez Amerykanów podsłuch swoich prezydentów. Paryż wskazuje, że szpiegostwo jest niedopuszczalne między sojusznikami. Goście Debaty Poranka rozmawiali o działaniach światowego wywiadu i kontrwywiadu, a także sytuacji w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrwywiad dla amatorów

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 17:18
Wywiad, kontrwywiad, agent, nielegał czy matrioszka. W Polskim Radiu 24 mówiliśmy o tym, jak działają służby specjalne i jaką stosują terminologię. Naszym gościem był płk Piotr Wroński, były oficer polskiego wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów”.
rozwiń zwiń