X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim był Jan Kulczyk i w jaki sposób prowadził swoje interesy?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 20:35
– Każda transakcja Jana Kulczyka była bardzo ciekawa – powiedział dziennikarz gospodarczy Wojciech Surmacz. W „Stacji Deszyfrującej” przyjrzeliśmy się kim był milioner i jak wyglądały jego biznesowe przedsięwzięcia. Ponadto w audycji kontynuacja tematu prywatyzacji Ciechu, chemicznego giganta, którego akcje w 2014 roku przejęła spółka należąca do ówcześnie najbogatszego człowieka w Polsce.
Audio
  • 18.03.18 Wojciech Surmacz: Mogło dojść do przejęcia kontroli nad polską chemią przez zagraniczny kapitał
Jan Kulczyk
Jan KulczykFoto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS

Wojciech Surmacz podkreślił, że oprócz zakrojonej na szeroką skalę działalności biznesowej, Jan Kulczyk udzielał się mocno jako filantrop. Wspierał m.in. Teatr Narodowy, duchowieństwo, polskich sportowców, a także ufundował główną wystawę w Muzeum Polin.

– Przy tym wszystkim nie obnosił się z tym, że przeznacza swoje pieniądze na tego typu cele. Wykazywał się wielką dobrodusznością. Bardzo długo i niezwykle solidnie pracował nad tym, by przekonać do własnej osoby premiera Donalda Tuska. Jednym ze sposobów miała być właśnie tak filantropijna postawa – powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Przejęcie przez Jana Kulczyka akcji Ciechu mogło stanowić jeden z elementów prywatyzacji sektora chemicznego w Polsce. Jego głównym udziałowcem miał być rosyjsko-izraelski miliarder Wiaczesław Mosze Kantor, bliski współpracownik Władimira Putina.

– Można go określić mianem „prawej ręki” rosyjskiego prezydenta. To niezwykle potężna postać z gigantycznym poparciem Putina. Dodatkowo jest przewodniczącym Europejskiego Kongresu Żydów. Gdyby udało mu się przejąć polską chemię, to nie byłby to koniec. Następowałoby wchłanianie kolejnych sektorów naszej gospodarki. Zagrożenie było potężne. Na drodze stanęły wyniki wyborów parlamentarnych z 2015 roku – podkreślił Wojciech Surmacz.

Więcej o postaci Jana Kulczyka i przeprowadzanych przez niego transakcjach w całej rozmowie z Wojciechem Surmaczem.

„Stację Deszyfrującą” prowadził Radosław Jankiewicz.

Polskie Radio 24/db

____________________

Stacja deszyfrująca - wszystkie audycje

Data emisji: 18.03.2018

Godzina emisji: 20:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jan Kulczyk - biznesmen jednej transakcji

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 20:49
- Jan Kulczyk był symbolem kapitalizmu lat 90. Były okazje,  wielkie prywatyzacje, kontrakty z państwem i trzeba było mieć zaprzyjaźnionych polityków i urzędników. Kulczyk podejmował najważniejsze decyzje w sprawie Orlenu wspólnie z Aleksandrem Kwaśniewskim i Leszkiem Millerem. Prawica i lewica były zgodne, że połączenie biznesu i polityki poszło wtedy za daleko – powiedział w audycji Kulisy Spraw Michał Matys, dziennikarz śledczy, autor książki "Grube ryby. Jak zarobili swój pierwszy miliard".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Gmyz: Tak naprawdę Jan Kulczyk dostał Ciech za darmo

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:50
Trwają przesłuchania osób zatrzymanych w związku z nieprawidłowościami przy prywatyzacji spółki Ciech. Mają oni usłyszeć zarzuty przekroczenia uprawnień, korupcji i poświadczania nieprawdy w dokumentach. W Polskim Radiu 24 komentarz Cezarego Gmyza z Telewizji Polskiej, dziennikarza śledczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Żalek: władza uważała, że jest od tego, by służyć miliarderom

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 17:07
– Mieliśmy władzę, która była na postronku służb i baronów tych służb – mówił w Rozmowie PR24 Jacek Żalek z Porozumienia. Polityk w taki sposób komentował m.in. zatrzymania w sprawie nieprawidłowości przy prywatyzowaniu spółki Ciech. Jednym z zatrzymanych jest były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Jan Kulczyk potrafił otworzyć każde drzwi”

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 16:00
Trwają przesłuchania osób zatrzymanych ws. prywatyzacji spółki Ciech. Jednocześnie toczy się postępowanie w prokuraturze dotyczące autostrady w Wielkopolsce. Oba przedsięwzięcia wiążą się z osobą nieżyjącego już Jana Kulczyka. Mówił o tym w audycji Gorący Temat Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatyzacja Ciechu. Jest wniosek o areszt dla byłego wiceministra skarbu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 22:00
– „Imperium” Kulczyka nie powstałoby, gdyby nie gigantyczne zaangażowanie Skarbu Państwa – oceniał w magazynie Północ-Południe Tomasz Sakiewicz z „Gazety Polskiej”. Obecnie prokuratura prowadzi działania dotyczące nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu. Spółka została przejęta w 2014 roku przez KI Chemistry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Gadowski o kulisach prywatyzacji Ciechu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 19:30
- Przypadkowo firma z Luksemburga, zależna od Jana Kulczyka, kupiła Ciech za 619 mln zł. Po dwóch latach sam zysk operacyjny netto Ciechu wyniósł 940 mln zł – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy Witold Gadowski. Jak dodał, realna władza w Polsce nie znajduje się na ul. Wiejskiej czy w budynkach rządowych, ale tam, gdzie „umieścili ją architekci Okrągłego Stołu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Jan Kulczyk miał być ostatecznym nabywcą Ciech S.A.?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 22:07
– Pozbycie się pakietu kontrolnego nad strategiczną spółką, jaką jest Ciech, było bardzo ryzykowną grą państwa polskiego – powiedział Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych i energetyki. W najnowszej „Stacji Deszyfrującej” odsłaniamy kulisy procesu prywatyzacji jednego z największych przedsiębiorstw w branży chemicznej w Europie, polskiej spółki Ciech S.A.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatyzacja Ciechu. Jak przebiegła sprzedaż chemicznego giganta?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 20:30
– Wystawienie Ciechu na sprzedaż było błędem – powiedział dziennikarz gospodarczy Wojciech Surmacz. W audycji „Stacja Deszyfrująca” kontynuowaliśmy temat sprzedaży w czerwcu 2014 roku udziałów skarbu państwa w spółce chemicznej Ciech. Jak przygotowywano grunt pod tę transakcję? Jak wyglądał mechanizm sprzedaży jednej z największych w Polsce spółek chemicznych?
rozwiń zwiń