X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 21:00
- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
Audio
  • 13.01.17 Dr Sebastian Adamkiewicz o pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Fragment ekspozycji w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Fragment ekspozycji w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Foto: Sebastian Piasecki / PR24

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Polskie Radio 24 wystartowało z cyklem cotygodniowych audycji Słowem Niepodległa. W podróży po Polsce szukamy śladów i bohaterów naszej niepodległości. 

Józef Piłsudski przebywał w Łodzi do lutego 1900 roku, do aresztowania z powodu odkrycia drukarni "Robotnika". - Jak wyglądało przesłuchanie Piłsudskiego - nie wiemy. Wiemy jednak, że źle wspominał pobyt przy ul. Gdańskiej – tłumaczył  dr Sebastian Adamkiewicz.

- Józef Piłsudski narzekał na kiepskie wyżywienie, na to, że nie mógł palić papierosów, że nie dostawał herbaty i że na spacerniaku nie można było rozmawiać. Mówił, że przypominało mu ono najgorsze więzienie sybirskie. Później powstała legenda - która poniekąd łączyła się z faktem - że Piłsudski nigdy już w swoim życiu do Łodzi nie powrócił – mówił gość.

Dr Sebastian Adamkiewicz dodał, że wśród znanych osadzonych w więzieniu byli też m.in. Mieczysław Moczar, Stanisława Leszczyńska i Władysław Gomułka.

W audycji  mowa była także o wybuchu I wojny światowej, Łodzi w czasie wojny, Legionach Polskich w Łodzi, rozbrajaniu Niemców i dniu 11 listopada. Mówił o tym kustosz w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Konrad Czernielewski.

W Łodzi Polskie Radio 24 nadaje na częstotliwości 107.30 MHz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/pr

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 13.01.17

Godzina emisji: 11:15, 11:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Święto Niepodległości. Dlaczego 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:01
Odzyskanie niepodległości – po ponad 100 latach zaborów – nie było wydarzeniem, które miało miejsce jednego dnia. Dlaczego zatem Święto Niepodległości celebrujemy właśnie 11 listopada? O tym w audycji Wszystko jest Historią mówił Maciej Rosalak, historyk i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Belgia: lekcje o marszałku Piłsudskim w polskich szkołach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 18:00
Z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej w polskich szkołach na terenie Belgii zorganizowano lekcje na temat postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to kontynuacja cyklu rozpoczętego latem. W czerwcu w polskich szkołach w Brukseli dzieci uczyły się o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i Polskim Państwie Podziemnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski nieznany. 150. rocznica urodzin Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:32
150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Piłsudski. W Kwadraturze Kultury o życiu marszałka, ciekawostkach związanych z jednym z twórców polskiej niepodległości, a także jego upamiętnieniu, mówili Tomasz Stańczyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Katarzyna Jaruzelska-Kastory, odpowiedzialna za aranżację wnętrz "Milusina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Józef Piłsudski. 150 rocznica urodzin” – wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 20:30
W Muzeum Wojska Polskiego uroczyście otwarto wystawę zatytułowaną „Józef Piłsudski. 150 rocznica urodzin”. Na ekspozycji wystawiono pamiątki po Marszałku należące do tego muzeum, a także przedmioty wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Gminy Milanówek. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Adamem Buławą, dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat niepodległości. "W 1918 roku wszyscy grali do jednej bramki"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 13:56
- Na odzyskanie przez Polskę niepodległości złożył się wysiłek tysięcy, jeśli nie dziesiątków tysięcy ludzi z różnych środowisk politycznych, nawet zwalczających się. W 1918 roku okazało się jednak, że wszyscy grali do jednej bramki – powiedział w Rozmowie Kulturalnej Jan Engelgard z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie. Gość mówił także o wystawach i konferencjach naukowych z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń