Śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 21:00
- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
Audio
  • 13.01.17 Dr Sebastian Adamkiewicz o pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Fragment ekspozycji w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Fragment ekspozycji w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Foto: Sebastian Piasecki / PR24

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Polskie Radio 24 wystartowało z cyklem cotygodniowych audycji Słowem Niepodległa. W podróży po Polsce szukamy śladów i bohaterów naszej niepodległości. 

Józef Piłsudski przebywał w Łodzi do lutego 1900 roku, do aresztowania z powodu odkrycia drukarni "Robotnika". - Jak wyglądało przesłuchanie Piłsudskiego - nie wiemy. Wiemy jednak, że źle wspominał pobyt przy ul. Gdańskiej – tłumaczył  dr Sebastian Adamkiewicz.

- Józef Piłsudski narzekał na kiepskie wyżywienie, na to, że nie mógł palić papierosów, że nie dostawał herbaty i że na spacerniaku nie można było rozmawiać. Mówił, że przypominało mu ono najgorsze więzienie sybirskie. Później powstała legenda - która poniekąd łączyła się z faktem - że Piłsudski nigdy już w swoim życiu do Łodzi nie powrócił – mówił gość.

Dr Sebastian Adamkiewicz dodał, że wśród znanych osadzonych w więzieniu byli też m.in. Mieczysław Moczar, Stanisława Leszczyńska i Władysław Gomułka.

W audycji  mowa była także o wybuchu I wojny światowej, Łodzi w czasie wojny, Legionach Polskich w Łodzi, rozbrajaniu Niemców i dniu 11 listopada. Mówił o tym kustosz w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Konrad Czernielewski.

W Łodzi Polskie Radio 24 nadaje na częstotliwości 107.30 MHz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/pr

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 13.01.17

Godzina emisji: 11:15, 11:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Święto Niepodległości. Dlaczego 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:01
Odzyskanie niepodległości – po ponad 100 latach zaborów – nie było wydarzeniem, które miało miejsce jednego dnia. Dlaczego zatem Święto Niepodległości celebrujemy właśnie 11 listopada? O tym w audycji Wszystko jest Historią mówił Maciej Rosalak, historyk i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Belgia: lekcje o marszałku Piłsudskim w polskich szkołach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 18:00
Z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej w polskich szkołach na terenie Belgii zorganizowano lekcje na temat postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to kontynuacja cyklu rozpoczętego latem. W czerwcu w polskich szkołach w Brukseli dzieci uczyły się o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i Polskim Państwie Podziemnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski nieznany. 150. rocznica urodzin Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:32
150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Piłsudski. W Kwadraturze Kultury o życiu marszałka, ciekawostkach związanych z jednym z twórców polskiej niepodległości, a także jego upamiętnieniu, mówili Tomasz Stańczyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Katarzyna Jaruzelska-Kastory, odpowiedzialna za aranżację wnętrz "Milusina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Józef Piłsudski. 150 rocznica urodzin” – wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 20:30
W Muzeum Wojska Polskiego uroczyście otwarto wystawę zatytułowaną „Józef Piłsudski. 150 rocznica urodzin”. Na ekspozycji wystawiono pamiątki po Marszałku należące do tego muzeum, a także przedmioty wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Gminy Milanówek. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Adamem Buławą, dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat niepodległości. "W 1918 roku wszyscy grali do jednej bramki"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 13:56
- Na odzyskanie przez Polskę niepodległości złożył się wysiłek tysięcy, jeśli nie dziesiątków tysięcy ludzi z różnych środowisk politycznych, nawet zwalczających się. W 1918 roku okazało się jednak, że wszyscy grali do jednej bramki – powiedział w Rozmowie Kulturalnej Jan Engelgard z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie. Gość mówił także o wystawach i konferencjach naukowych z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń