X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 12:15
W Gdyni zakończyły się uroczystości z okazji wypłynięcia Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości, który ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Żaglowiec rozpoczął dziesięciomiesięczny rejs. Z okazji wypłynięcia przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. O rejsie mówili w audycji Słowem Niepodegła m.in. rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjna Salvatti ks. Jerzy Limanówka, a także komendant Daru Młodzieży Ireneusz Lewandowski i żeglarka Monika Witkowska.
Audio
  • 20.05.18 Monika Witkowska o Rejsie Niepodległosci.
  • 20.05.18 Kapitan Ireneusz Lewandowski o "Darze Młodzieży".
  • 20.05.2018 prof. Janusz Zarębski i ks. Jerzy Limanówka o Rejsie Niepodległości
  • 20.05.18 Relacja Ewy Wasążnik
Gdynia, 19.05.2018. Żaglowiec Dar Młodzieży
Gdynia, 19.05.2018. Żaglowiec "Dar Młodzieży"Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

Statek z młodymi ludźmi z całej Polski zawinie do 21 dużych portów świata, między innymi do Kapsztadu, Singapuru i Dżakarty. Zacumuje też w Panamie, gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Rejs będzie promował polską kulturę, historię i gospodarkę. Żaglowiec ma powrócić do Gdyni w marcu 2019

Zdaniem prof. Janusza Zarębskiego Dar Młodzieży jest kompleksowo przygotowany do rejsu. – Dzisiaj wielkie żaglowce są już rzadkością, ale to właśnie na nich szkolimy naszych studentów, ponieważ tutaj nabierają szczególnych szlifów. Nie musimy się wstydzić wyposażenia naszego żaglowca, który przeszedł kolejny remont. Rejs z pewnością będzie trudny, ale jesteśmy do takich trudów przygotowani. Zawiniemy do 21 portów, a w trakcie wyprawy będzie 8 podmian, co znaczy, że na pokładzie znajdzie się łącznie 934 kadetów – mówił rektor Akademii Morskiej w Gdyni.

Według ks. Jerzego Limanówki wymiar religijny rejsu koncentruje się na udziale młodych ludzi w Światowych Dniach Młodzieży. – To najważniejszy punkt na trasie Rejsu Niepodległości. W Panamie młodzież spędzi kilka dni, mam nadzieję, że nasza obecność będzie tam zauważalna. Światowe Dni Młodzieży są skoncentrowane na przeżyciach duchowych – młodzi ludzie będą uczestniczyli w spotkaniach w diecezjach i katechezach z grupami Polaków. Organizacja rejsu jest bardzo trudna – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Jak mówi doświadczona żeglarka, która pływała na Darze Młodzieży - Monika Witkowska - uczestników rejsu czeka ciężka praca i wiele wyrzeczeń. "Na żaglowcu zawsze jest coś do zrobienia, chwile wolne są rzadkością" - mówiła. Jak podkreślała Monika Witkowska, morze potrafi wynagrodzić trudy i niedogodności podróży, a sama idea Rejsu Niepodległości to dobry pomysł.

Pierwszym dowódcą Daru Młodzieży podczas rejsu będzie kapitan Ireneusz Lewandowski. Podczas całej wyprawy dojdzie do wymiany co najmniej jednego lub dwóch komendantów na żaglowcu. Komendant Lewandowski wskazywał, że wszystkich czeka ciężka praca i wiele niedogodności, ale w zamian uczestnicy rejsu przeżyją wyjątkową przygodę. "Żeglowania nie da porównać się z niczym" - mówił kpt. Lewandowski.

Rozmowy przeprowadził Przemysław Lis, a programie także relacje z portu w Gdyni reporterki Polskiego Radia Ewy Wasążnik.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/cd

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 11:07


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dar Młodzieży wypłynie w Rejs Niepodległości. "Ocean najlepszym nauczycielem"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 21:00
Żaglowiec Dar Młodzieży za pięć miesięcy ruszy w podróż dookoła świata. Odbędzie ją by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W podróży wezmą udział osoby wyłonione w konkursie i młodzież z różnych krajów. O wydarzeniu mówiły w audycji Społeczeństwo Obywatelskiej Reaktywacja Monika Burczaniuk - współorganizatorka Rejsu Niepodległości oraz Marysia Dydycz – przyszła uczestniczka rejsu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program „Niepodległa”. „Każdy pomysł jest dobry”

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 15:05
Podczas czwartkowego posiedzenia rządu zostałą przedstawiona informacja na temat aktualnego stanu realizacji wieloletniego programu pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021. O programie mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy programu „Niepodległa” Kamil Wnuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia Polski jest czymś niesłychanie ciekawym, fascynującym"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 13:45
Trwają prace zmierzające do powstania na terenie warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski. W audycji Utracone, Odzyskane o roli placówki, jej znaczeniu dla popularyzacji wiedzy o przeszłości kraju, mówił dyrektor MHP, Robert Kostro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dar Młodzieży ambasadorem Polski. W niedzielę wypływa w rejs

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:00
W niedzielę 20 maja Dar Młodzieży wypłynie w Rejs Niepodległości dookoła świata. Pożegnanie odbędzie się z udziałem premiera RP i członków rządu. - Rejs ma promować wiele szczytnych idei i obudzić młodego ducha – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
rozwiń zwiń