X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwie drogi Wielkopolski do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 13:11
"Słowem Niepodległa" gościła w Poznaniu, w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku. Gośćmi audycji byli profesor Olaf Bergmann i Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dr Marek Rezler - historyk, znawca historii miasta i regionu oraz Jan Gruszka z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Audio
  • 17.06.2018 Słowem Niepodległa z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
Powstańcy wielkopolscy
Powstańcy wielkopolscyFoto: Adam Szelagowski Wiek XX, Warszawa 1937/Wikimedia/domena publiczna

Profesor Olaf Bergmann mówił m.in. o stosunku ludności Wielkopolski do zaboru pruskiego i powstań. - Był to proces wieloletni, trwający od upadku Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku. Wielkopolska pod panowanie pruskie dostało się w II rozbiorze polski w 1793 r. Wiek XIX to czas tworzenia się nowoczesnego narodu polskiego wysiłkiem pięciu pokoleń Polaków. Trzeba zaznaczyć, że Wielkopolska w porównaniu z zaborem rosyjskim czy austriackim, miała swoją specyfikę. Były to dwie drogi ku niepodleglości: zbrojnych powstań 1794 r. ,1806 r., 1846 r., Wiosny Ludów 1848 r. i wreszcie 1918 r.,  oraz druga droga, pracy organicznej. Od lat 30-tych XIX wieku trwały wysiłki tysięcy ludzi, którzy zaangażowali się w budzenie świadomości narodowej społeczeństwa i przygotowywali je do niepodległości - tłumaczył gość PR24.

- Trzeba wziąć pod uwagę specyfikę Wielkopolan w spojrzeniu na niepodległość, która różni się od wizji mieszkańców innych części Polski. Wielkopolanie podporządkowują się pewnemu modelowi, niepotrzebni są przywódcy, czy specjalne organy, związki czy stowarzyszenia. Praca organiczna połączona z gotowością do walki zbrojnej wykształciła się na dobre już od 1815 i 1831 po klęsce powstania listopadowego, gdy okazało się że metoda permanentnych powstań nie przynosi takich efektów, jakich należałoby się spodziewać. Więcej, prowadzi do pogorszenia się sytuacji społeczeństwa polskiego. Wtedy przyjęto, że trzeba społeczeństwo przygotować i tak ukształtować, że kiedy przyjdzie właściwy moment, to uderzenie powinno być skuteczne i trwałe - komentował dr Marek Rezler.

Anna Sochacka opowiadała o powstającym nowym budynku Muzeum Niepodległości w Poznaniu który znajdzie się na wzgórzu św. Wojciecha. - O tym że nowe, duże muzeum na miarę ogromnego zwycięstwa Polaków jest potrzebne, mówiło się w Poznaniu od bardzo dawna. Niedaleko planowanej lokalizacji znajduje się cmentarz zasłużonych Wielkopolan, kościół św. Wojciecha, Cytadela, pomnik Armii Poznań. Wszystkie te miejsca są ze sobą historycznie powiązane - zwróciła uwagę.

Więcej w całej audycji.

Audycję prowadził Mateusz Maranowski.

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 17.06.2018

Godzina emisji: 22:11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 12:15
W Gdyni zakończyły się uroczystości z okazji wypłynięcia Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości, który ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Żaglowiec rozpoczął dziesięciomiesięczny rejs. Z okazji wypłynięcia przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. O rejsie mówili w audycji Słowem Niepodegła m.in. rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjna Salvatti ks. Jerzy Limanówka, a także komendant Daru Młodzieży Ireneusz Lewandowski i żeglarka Monika Witkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Radom pierwszym miastem w Królestwie Polskim, które się oswobodziło"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 12:28
- Radom to robotnicze miasto. Była tu kolportowana rewolucyjna bibuła, która trafiała na bardzo podatny grunt w młodych, rozpalonych umysłach. Tutejsza młodzież była wychowywana w duchu patriotycznym – mówił w audycji Słowem Niepodległa pisarz, regionalista Marcin Kępa z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. O walce o niepodległość w Radomiu opowiadali także założyciel Radomskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 72 pułku piechoty Przemysław Bednarczyk, Adam Zieleziński z Muzeum Jacka Malczewskiego i historyk Krzysztof Skarżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia obozu internowania w Szczypiornie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 12:51
Obóz internowania w Szczypiornie istniał w latach 1915-1922. Przebywali w nim internowani przez władze niemieckie działacze niepodległościowi, żołnierze Legionów Polskich, jeńcy rosyjscy. O Szczypiornie mówili w audycji Słowem Niepodległa regionalistka Anna Tabaka, historyczka Anna Roth, dyrektorka Muzeum Ziemi Kaliskiej Sylwia Kucharska i historyk wojskowości Damian Zalewski. Audycja była nadawana z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu – jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowem Niepodległa: rola duszpasterstwa w odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 12:51
Muzeum Ordynariatu Polowego mieszczące się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego działa od grudnia 2010 r. W muzeum można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych. O roli kościoła podczas zaborów rozmawiali w PR24: ks.  Zbigniew Kępa - rzecznik prasowy ordynariatu polowego, prof.  Janusz Odziemkowski - UKSW, płk. Jacek Macyszyn – dyrektor Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń