X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Związki Romana Dmowskiego z rodziną Lutosławskich

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 13:15
W dworze Drozdowo należącym do rodziny Lutosławskich ostatnie miesiące życia spędził Roman Dmowski. O historii ruchów niepodległościowych na ziemi łomżyńskiej mówili goście audycji Słowem Niepodległa: Marcin Rydzewski, Tomasz Szymański, Anna Archacka (Muzeum Przyrody w Drozdowie), Czesław Rybicki (Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe) oraz Sławomir Zgrzywa (historyk).
Audio
Roman Dmowski w Drozdowie w otoczeniu rodziny Niklewiczów i księży - Krysiaka (z lewej) i Mielnickiego (z prawej), podczas imienin 9 sierpnia 1938 r.
Roman Dmowski w Drozdowie w otoczeniu rodziny Niklewiczów i księży - Krysiaka (z lewej) i Mielnickiego (z prawej), podczas imienin 9 sierpnia 1938 r.Foto: powiatlomzynski.pl

Audycja Słowem Niepodległa gościła w Muzeum Przyrody w Drozdowie - powołanym w 1984 roku jako Muzeum Przyrodnicze. Muzeum mieści się w zabytkowym dworze ziemiańskim – dawnej siedzibie rodu Lutosławskich.

Kontakty Romana Dmowskiego z rodziną Lutosławskich sięgają początku wieku, kiedy to profesor filozofii Wincenty Lutosławski ze swoją żoną, Sofityną Perez Eguia y Casanova Lutosławską, poetką hiszpańską, poznał Dmowskiego w domu przyjaciół Zygmunta i Gabrieli Balickich, popularnej pary działaczy narodowych w Krakowie, w Domu na Groblach. Spotykała się tam śmietanka towarzyska miasta, bywali Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Wyspiański. Od tego czasu Dmowski stał się częstym gościem w domu rodziny Wincentego i Sofii Lutosławskich. 

- Przyjmowane jest za pewnik wśród badaczy polskiej literatury, że to właśnie pod wpływem rozmów z Romanem Dmowskim z towarzystwem u profesorostwa Lutosławskich narodziła się myśl i główna idea sztuki "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. W dziele tym skonfrontowane są dwa typy polskiego patriotyzmu: romantycznego, z wyjściem do nowego typu idei, który Dmowski charakteryzował w "Myślach nowoczesnego Polaka", stawiającego odważne cele na przyszłość, akcentującego "wolę mocy" i stworzenie silnej tożsamości patriotycznej - mówił Tomasz Szymański. Gość audycji opowiadał o tradycjach niepodległościowych regionu: - Najsilniejsze tendencje niepodległościowe na ziemi łomżyńskiej na przełomie wieków były realizowane przez stronnictwa narodowe. Drozdowo jest tego przykładem, większość rodziny była z tym ruchem związana. Ale i socjaliści, zwłaszcza w okresie strajku szkolnego 1905 roku rozwijali swoją działalność, zdobywając w szybkim tempie zwolenników, to z ich szeregów powstało później Polska Organizacja Wojskowa - relacjonował.

- Polska Organizacja Wojskowa powstała na ziemi łomżyńskiej w 1914.  W marcu 1917 organizacja zrzeszała 520 członków, struktury POW były praktycznie w każdej wiosce. Jej członkowie zajmowali się m.in. wywiadem, prowadzili też pocztę niezależną od cenzury niemieckiej. W 1918 roku wszyscy wzięli udział w działaniach niepodległościowych - podkreślał Czesław Rybicki.

Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 roku w domu państwa Niklewiczów – Mieczysława i Marii z Lutosławskich w Drozdowie koło Łomży.

Audycję prowadziła Małgorzata Głogowska.

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 15.07.2018

Godzina emisji: 11:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dmowski i Piłsudski. Dwaj wielcy gracze, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:10
Jaka ma być ta Polska po 123 latach niewoli? To pytanie zadawane było chyba przez wszystkich Polaków w 1918 roku. Ojców niepodległości było z pewnością wielu, ale największe zasługi mieli dwaj anatagoniści Roman Dmowski i Józef Piłsudski, którzy dla dobra Polski na ten czas zawiesili spory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś: Roman Dmowski a narodziny II RP

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 21:51
– Jeżeli Polska bez Piłsudskiego byłaby inna niż była, to II Rzeczpospolita bez Dmowskiego również nie byłaby taka sama – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 2 stycznia minęła 79. rocznica śmierci współzałożyciela i głównego ideologa Narodowej Demokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe koncepcje narodu: Liga Narodowa i Roman Dmowski

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 15:00
Dla jednych wybitny polityk, dla innych nacjonalista kojarzony z antysemityzmem, autor opublikowanych w 1903 roku, a zakazanych w PRL -u, "Myśli nowoczesnego Polaka".
rozwiń zwiń