X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła o wojennych losach Polaków i Żydów  

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 16:57
Czy wybawiony kocha swego wybawcę, czy też go nienawidzi, jako świadka swoich największych upokorzeń? Odpowiedź, również na to pytanie, można znaleźć w książce "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Jej autorka, dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, była gościem Polskiego Radia 24.
Audio
  • 8.05.18. dr Barbara Stanisławczyk-Żyła o swojej książce „Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie”.
Fragment okładki książki
Fragment okładki książkiFoto: PJ

Książka opowiada o splecionych losach Polaków i Żydów w czasie drugiej wojny światowej i dramatycznych ludzkich wyborach – o najwyższym poświęceniu i cichych bohaterach, którzy często wcale się za takich nie uważają. Ukazuje też specyficzne więzi, jakie rodzą się między prześladowanymi a ich wybawcami. Autorka wykracza jednak również poza czasy wojenne, ukazując dalsze dramatyczne historie wybawców, którzy niekiedy sami stawali się ofiarami.

- Już w latach 80. i 90. XX wieku zaczynały krążyć oskarżenia i opowieści o tym, że Polacy za mało pomagali lub nie pomagali Żydom. Niewielu świadkom tego czasu udało się dotrzeć ze swoją historią do szerszego grona odbiorców – podkreśliła dr Barbara Stanisławczyk-Żyła. – Jedni milczeli przez skromność, inni nie wiedzieli, czy można otwarcie o tym mówić ponieważ wiele z tych historii było powiązanych z polityką – dodała.


Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, foto: PJ Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, foto: PJ

Zbierając materiały do publikacji autorka natrafiła na setki historii z których wybrała te pokazujące złożoność historii. – Wspominane zdarzenia rozgrywają się zarówno na wsi, jak i w mieście. Wśród ludzi bardziej, lub mniej wykształconych, i kończą się zarówno wielką miłością, jak i nienawiścią – opowiadała pisarka.

Realizacja tej publikacji była podzielona na dwa etapy: poszukiwania ludzi i ich historii, a następnie docierania do nich. - Spisałam jedynie te historie, w których mogli wystąpić prawdziwi bohaterowie. Rozmawiałam zarówno z tymi, którzy ratowali Żydów, jak i z uratowanymi. Starałam się dotrzeć do tych ludzi, którzy nigdy nie mówili o swoich historiach i tych których przeżycia byłyby wkrótce zaprzepaszczone – mówiła dr Barbara Stanisławczyk-Żyła.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/km

__________________

Data emisji: 8.05.18

Godzina emisji: 15.37

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Niemiecki obóz zagłady Ravensbrück. Wspomnienia byłej więźniarki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 11:51
Uchwałą Senatu z 2011 roku kwiecień jest miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Pod koniec tego miesiąca przypada 73. rocznica oswobodzenia obozu, który zyskał szczególnie złą sławę przez eksperymenty pseudomedyczne przeprowadzane przez Niemców na więźniarkach, przede wszystkim na młodych Polkach. Gościem Polskiego Radia 24 była jedna z więźniarek obozu, dziś 87-letnia mieszkanka Warszawy, Marianna Janiszewska-Bogusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 18:00
W Instytucie Polskim w Rzymie odbył się wieczór poświęcony roli polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. Opowiadał o tym Włochom historyk, senator Jan Żaryn.
rozwiń zwiń