X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. „Była potrzebna i obnażyła przestępczy proceder”

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 18:26
– Wydarzenia dotyczące reprywatyzacji, szczególnie w Warszawie, pełne są bulwersujących wątków, zwłaszcza w sferze moralnej – powiedział poseł Zbigniew Gryglas. W audycji „Przekładaniec Jachowicza” rozmowa na temat tzw. afery reprywatyzacyjnej i efektów prac komisji do zbadania nieprawidłowości związanych z tym procederem. Kilka dni temu minął rok od rozpoczęcia jej działania.
Audio
  • 24.06.18 Zbigniew Gryglas: „Komisja Weryfikacyjna była potrzebna i przyniosła pozytywne rezultaty (…)”.
Komisji Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w czasie posiedzenia.
Komisji Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w czasie posiedzenia.Foto: PAP/Rafał Guz

Nadmierne komplikowanie procedur reprywatyzacyjnych mających zniechęcić osoby, którym przysługiwały prawa spadkowe, by nie próbowały rozpoczynać trudnej drogi do odzyskania swojej własności. Zdaniem Zbigniewa Gryglasa był to jeden z najbardziej uderzających wątków w tzw. aferze reprywatyzacyjnej.

– Ludzie ci byli wręcz zmuszeni do sprzedawania swoich roszczeń za całkowicie ułamkowe kwoty w sytuacji, gdy kwestia ta dotyczyła majątków wartych olbrzymie pieniądze. Był to powszechny proceder, w którym w ogóle nie dostrzegano spadkobierców lub dawnych właścicieli. Te naganne praktyki widoczne były w wielu urzędach, poczynając od niektórych resortów, aż po organy miasta stołecznego Warszawy – dodał parlamentarzysta Porozumienia.

Oskar Hejka, warszawski radny Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że w procederze, który polegał na wyłudzaniu cennych budynków w stolicy Polski brało udział wiele osób, zajmujących się różnymi profesjami.

– Notariusze, którzy sporządzali wszelkiej maści akty notarialne zbycia roszczeń reprywatyzacyjnych. Następnie mamy sędziów decydujących o tym, kto będzie kuratorem w przypadku konkretnej kamienicy. Poza tym są urzędnicy Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz pracownicy ministerialni – powiedział samorządowiec.

Pomimo usilnych prób ze strony członków Komisji Weryfikacyjnej, nie udało się doprowadzić przed jej oblicze, w roli świadka, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. To w czasie jej rządów w stolicy doszło do największych nieprawidłowości związanych z tzw. aferą reprywatyzacyjną.

– Trudno byłoby jej zapewne znaleźć odpowiedź na to, w jaki sposób doszło do wytransferowania tak dużego majątku miasta. Przez długi czas twierdziła, że mamy do czynienia z normalną, a nie tzw. dziką reprywatyzacją. Jednak po dwóch latach od wybuchu całej sprawy przyznała, że w stołecznym ratuszu działała mafia. Proces zwrotów był całkowicie nieprzejrzysty i nietransparentny – wskazał Jan Popławski  ze Stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”.

Tomasz Łysakowski, psycholog i specjalista ds. wizerunku, przyznał, że prace Komisji Weryfikacyjnej można przyporządkować do kategorii spektaklu, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dodał, że taki charakter obrad przyciągnął uwagę i zainteresował problemem reprywatyzacji dużą część Polaków.

– Im więcej teatru i im więcej będzie działo się w czasie obrad komisji, tym więcej naszych rodaków będzie przyglądało się temu problemowi. Za czasów rządów Platformy Obywatelskiej, w mediach głównego nurtu, mieliśmy w pewnym sensie zakaz informowania o nieprawidłowościach związanych z reprywatyzacją – ocenił rozmówca Polskiego Radia 24.

Audycję prowadził Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/db

------------------------

Data emisji: 24.06.18

Godzina emisji: 17.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Komisja weryfikacyjna przyznała odszkodowania lokatorom 4 nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 13:50
Komisja weryfikacyjna do spraw warszawskiej reprywatyzacji przyznała pierwsze zadośćuczynienie i odszkodowania dla lokatorów zreprywatyzowanych nieruchomości. Pieniądze będzie musiał wypłacić warszawski Ratusz. Decyzję skomentował w audycji Północ-Południe Karol Perkowski z Wolnego Miasta Warszawa oraz Jan Popławski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzika reprywatyzacja. Warszawski radny o odszkodowaniach dla lokatorów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 12:45
– To realizacja zapowiedzi Patryka Jakiego – mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Hejka, warszawski radny Prawa i Sprawiedliwości. Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w poniedziałek przyznała pierwsze odszkodowania lokatorom zreprywatyzowanych nieruchomości przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorący Temat: Publicystka o posiedzeniu komisji weryfikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 15:35
Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich zakończyła rozprawę ogólną. Zeznania złożył Marek Dębski, który w Biurze Gospodarki Nieruchomościami stołecznego Ratusza kierował Wydziałem Spraw Dekretowych. W Gorącym Temacie komentarz Elizy Olczyk z „Wprost”.
rozwiń zwiń