Gustaw Herling-Grudziński

Uhonorowali autora "Innego świata". "Neapol małą Polską"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 12:31
Na domu, w którym pisarz mieszkał ponad 40 lat, prezydenci Polski, Niemiec i Włoch odsłonili tablicę poświęconą jego pamięci.
Audio
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w Neapolu, 20 bm. Prezydent Komorowski z małżonką kontynuują dwudniową wizytę we Włoszech.
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w Neapolu, 20 bm. Prezydent Komorowski z małżonką kontynuują dwudniową wizytę we Włoszech. Foto: PAP/Jacek Turczyk

"Neapol może być teraz małą Polską", powiedziała córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Marta. Wyraziła nadzieję, że teraz turyści odkryją miejsce przy via Francesco Crispi 69. Podkreśliła, że jej ojciec był z Neapolem bardzo związany. Dlatego - jak mówiła - ta chwila jest dla niej szczególna. Podkreślała, że ojciec był bardzo obecny w mieście i bardzo je lubił. Wielu ludzi teraz odkryje, że tu mieszkał - mówiła.

Książka "Inny świat" zaważyła na włoskim rozdziale życia pisarza. Dominujący w środowisku literackim ludzie o komunistycznych poglądach próbowali nie dopuścić do jej ukazania się we Włoszech, sam autor bojkotowany był w mediach.

W 1999, czyli na rok przed śmiercią Herlinga Grudzińskiego, doszło do skandalu, gdy lewicowe wydawnictwo Einaudi z Turynu ocenzurowało jego wstęp do dzieł zebranych Warłama Szałamowa, ponieważ zestawił tam sowiecki gułag z hitlerowskimi obozami koncentracyjnymi.

Tym razem po stronie Herlinga Grudzińskiego stanęła zdecydowana większość włoskich pisarzy i intelektualistów, co było dla niego pewnym zadośćuczynieniem za całe dziesięciolecia ostracyzmu. Gustaw Herling-Grudziński zmarł w 2000 roku. Został pochowany w Neapolu.

Na stronie herling.polskieradio.pl znajdziemy wywiady z pisarzem oraz jego wspomnienia z różnych okresów życia składające się na jedyną w swoim rodzaju autobiografię mówioną.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>