X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gustaw Herling-Grudziński

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Andrys
Posłuchaj
58'46 Palester i Herling-Grudziński. Listy emigrantów (Strefa literatury/Dwójka)
więcej
Audio

W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o korepondencji między dwoma wielkimi postaciami polskiego życia emigracyjnego po II wojnie światowej.

Roman Palester i Gustaw Herling-Grudziński w latach 1952-1955 pracowali razem w Rozgłośni Radia Wolna Europa, gdzie znakomity kompozytor kierował Redakcją Kulturalną, a autor "Innego świata" był dziennikarzem. - Palester miał dużą swobodę w doborze ludzi i tematów. Cenił Grudzińskiego, który doświadczył sowieckich łagrów i cała jego powojenna twórczość była związana z doświadczeniem wojennym. Pisał komentarze polityczne i był znakomitym radiowcem tzn. pisał świetne teksty, które były czytane na antenie RWE - przypomniała prof. Violetta Wejs-Milewska.

Trzy lata wspólnej pracy w RWE stworzyły między nimi niezwykłą więź. Po wyjeździe Herlinga-Grudzińskiego do Neapolu, gdzie założył rodzinę, rozpoczęli bogatą korespondencję, która trwała ponad 30 lat. Listy Herlinga-Grudzińskiego do Palestra przechowywane przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego dopełniają teraz, przekazane przez Martę Herling, listy Romana Palestra i jego żony Barbary do Herlinga-Grudzińskiego. 

W pierwszych listach dominuje tematyka pracy w RWE, literatury i muzyki (mieli nawet plany napisania wspólnie opery). W kolejnych pojawia się dużo wątków osobistych. - Niekiedy można odnieść wrażenie, że się kłócą, ale widać z tych listów, jak ta znajomość była głęboka. Dzielą się więc uwagami na temat bardzo zmiennej w tamtych latach pogody politycznej, czyli przede wszystkim odwilży w bloku wschodnim po 1956 r. i jej skutkach - mówił Lech Dzierżanowski.

Goście audycji zauważyli, że Roman Palester i Gustaw Herling-Grudziński nie odżegnując się od środowiska emigracji i żyjąc jego problemami, starali się zachować szersze spojrzenie, dystans do dzielących je sporów i problemów. - Człowiek kultury, który jest emigrantem, wszystko o czym pisze przyprawia goryczą. Ich korespondencja jest tego świadectwem. Świadectwem próby wyrwania się z piekła emigracji - stwierdził Lech Dzierżanowski.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Violetta Wejs-Milewska (Uniwersytet w Białymstoku), Lech Dzierżanowski (badacz i popularyzator twórczości Romana Palestra)

Data emisji: 17.12.2017

Godzina emisji: 17.00

mko/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak