Polskimi filmami chcą podbić serca Indian

IAR
Sylwia Mróz 06.12.2012
Uczestnicy projektu Cinemaya Panamericana
Uczestnicy projektu Cinemaya Panamericana, foto: Sylwia Mróz/PR

Siedem miesięcy w podróży przez kraje Ameryki Łacińskiej tropem Tony'ego Halika. Grupa Polaków chce sprawdzić jak bardzo w ostatnich dziesięcioleciach zmieniła się ta część świata.

Uczestnicy projektu Cinemaya Panamericana właśnie rozpoczęli wyprawę w Meksyku, skąd udadzą się na sam skraj Ameryki do Ziemi Ognistej. Przez najbliższe miesiące będą zamieszczali na blogu filmy, zdjęcia i relacje z podróży, a na koniec powstanie film dokumentalny.
Na pomysł takiej ekspedycji wpadł Szymon Stawski wraz z Piotrem Bobińskim, którzy chcą w ten sposób uczcić 50-lecie realizacji wyprawy panamerykańskiej przez Tony'ego Halika oraz jego 90 urodziny, które polski obieżyświat obchodziłby w styczniu 2013. W czasie podróży będą odwiedzali miejsca, które opisał lub pokazał w swoich programach Tony Halik.
W trakcie wyprawy po krajach Ameryki Łacińskiej szlakiem autora książki podróżniczej "Moja wielka przygoda" będą wyświetlane w ramach kina obwoźnego animacje studia filmowego Se-Ma-For oraz krótkie metraże zrealizowane przez uczniów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Pokazy filmowe mają być sposobem na dotarcie do indiańskiej ludności i nawiązanie nici porozumienia. Podróż rozpoczęła się 16 listopada w Meksyku i potrwa do czerwca przyszłego roku.

/

Sylwia Mróz z Meksyku, polskieradio.pl

Sonda