Lutosławski

Na straży jakości Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:53
Witold Lutosławski nawiązał współpracę z radiem jeszcze przez II wojną. Mawiał, że przez wykonywane zajęcie narobił sobie sporo wrogów.
Audio
  • Elżbieta Markowska o pracy Lutosławskiego w Polskim Radiu
Witold Lutosławski na próbach do koncertu. Rok 1967.
Witold Lutosławski na próbach do koncertu. Rok 1967.Foto: z archiwum NOSPR

W roku 1935 kompozytor, mimo młodego wieku i braku dyplomu, cieszył się na tyle dużym poważaniem w środowisku muzycznym, że został zatrudniony w Polskim Radiu w charakterze "kontrolera audycji radiowych". - Praca polegała na sporządzaniu raportu z danego dnia i ocenianiu muzycznych propozycji radia pod względem artystycznym - opowiadała w Dwójce Elżbieta Markowska, autorka książki "Lutosławski 1913 - 2013". - Kontroler przekazywał poufnie informacje do kierownictwa wydziału muzycznego. Prawdopodobnie jego opinie wyciekały jednak na zewnątrz, skąd zapwne brała się niechęć niektórych muzyków do Lutosławskiego - wyjaśniła.

Z Polskim Radiem kompozytor był też związany po zakończeniu wojny. Przez 13 lat pozostawał etatowym ilustratorem muzycznym audycji literackich i radiowych słuchowisk. - Pierwszy ślad tej współpracy pochodzi z 23 kwietnia 1945 roku, kiedy to Lutosławski złożył podanie o przyjęcie do pracy w radiu na stanowisku referenta muzyki poważnej. Napisał bardzo dużo muzyki do słuchowisk opartych na dramatach, ale też do audycji poetyckich i audycji dla dzieci. Większość nagrań się zachowała - opowiadała rozmówczyni Anny Skulskiej.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Więcej na temat związków Witolda Lutosławskiego z Polskim Radiem w nagraniu audycji.

Czytaj także

Lutosławski-dyrygent: nie czuję się kompozytorem, który prezentuje swoje utwory

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 11:20
Czuję się zawsze wykonawcą prezentującym utwory młodszego kolegi, o którym prawdopodobnie wie więcej, niż jakikolwiek inny dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witolda Lutosławskiego autoportret

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 09:06
- Nigdy nie myślałem o sobie, że będę czymkolwiek innym jak kompozytorem - mówił kompozytor w szczególnym radiowym reportażu, który przedstawia życie kompozytora, jego dzieło i estetyczne poglądy.
rozwiń zwiń