Lutosławski

Czy Lutosławski stał się nową marką polskiej kultury?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 19:53
- Przy okazji Roku Witolda Lutosławskiego nie popełniono błędów, które popełniono w Roku Chopinowskim, gdy Chopina "wsadzano w trampki" - mówiła w Dwójce Ewa Szczecińska.
Audio
  • Czy Lutosławski został nową polską marką kultury? - podsumowanie roku 2013 w muzyce (Wybieram Dwójkę)
Witold Lutosławski, 1946 r.
Witold Lutosławski, 1946 r.Foto: PAP

Wydarzenia Roku Witolda Lutosławskiego należały bezsprzecznie do najważniejszych w 2013. Goszczący w audycji "Wybieram Dwójkę" krytyk Jacek Marczyński podkreślał, że przyniósł on coś więcej niż zwykły - dla tego typu rocznicowych inicjatyw - zestaw wydarzeń:

- Ten rok zdziałał bardzo dużo dobrego dla percepcji muzyki Lutosławskiego. 20 lat po śmierci kompozytora przeżywała ona fazę naturalnego "odłożenia na półkę". Być może wiele orkiestr sięgnęło po tę muzykę tylko z racji rocznicy. Ale potem grały ją zazwyczaj z przyjemnością.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Zdaniem dziennikarza "Rzeczpospolitej" znakomitym posunięciem organizatorów Roku Lutosławskiego było zaproszenie dyrygentów tej klasy co Simon Rattle czy Esa-Pekka Salonen. - To jest to stempel wartości, który daje nadzieję, że będą po Lutosławskiego sięgać inni muzycy - podkreślił Marczyński.

>>Zobacz serwis specjalny: Krzysztof Pendereski w Polskim Radiu<<

Marcowy koncert Esy-Pekki Salonen w Filharmonii Narodowej przyniósł nowe, według Ewy Szczecińskiej i Jacka Hawryluka, znakomite odczytania IV Symfonii, "Muzyki żałobnej" i Koncertu wiolonczelowego. - Dla mnie to był jeden z najpiękniejszych wieczorów z muzyką Lutosławskiego - komplementował dziennikarz muzyczny Dwójki. Jednak zdaniem Jacka Hawryluka na faktyczne efekty Roku Lutosławskiego trzeba poczekać kilka lat. - Jeśli chodzi o marki kultury, to nazwisko Lutosławskiego było w tym roku badane po raz pierwszy i zajęło dosyć niską pozycję. Kolejne badanie będzie za 3 lata... - wyjaśnił.

bch

Zobacz więcej na temat: Witold Lutosławski
Czytaj także

Simon Rattle: błagałem o III Symfonię

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 18:00
- Po raz pierwszy usłyszałem ją w radiu wkrótce po prawykonaniu i koniecznie chciałem włączyć ją do programu koncertu w Rotterdamie - wspomina dyrygent, rozmawiając z Agatą Kwiecińską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gardner: Lutosławski stoi na czele XX-wiecznych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 17:12
- Tego, co odnajduję u Lutosławskiego, nie widzę u innych kompozytorów - mówił dyrygent Edward Gradner tuż przed wykonaniem "Koncertu fortepianowego" na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dodane crescendo i telefony od Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 09:00
- Na pierwszej próbie zagraliśmy "Koncert" od początku do końca, bez żadnej pomyłki. Jerzy mnie go tak nauczył, że znałam każdą literę partytury na pamięć – Ewa Pobłocka wspomina w Dwójce prawykonanie słynnego "Koncertu fortepianowego" Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń