Lutosławski

Laureaci tegorocznej Nagrody Benedykta Polaka wybrani

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 19:35
Nagrody Benedykta Polaka zostały rozdane już po raz czwarty. W tym roku w gronie wyróżnionych znalazł się paleontolog, prof. Jerzy Dzik, slawista, prof. Mitsuyoshi Numano oraz Sebastian Kawa, rekordzista świata w konkurencjach szybowcowych wsławiony przelotem nad Himalajami. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
Audio
Poselstwo papieskie do Mongołów (David Aubert 1462)
Poselstwo papieskie do Mongołów (David Aubert 1462)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Benedykt Polak, franciszkanin wspólnie z Giovanni di Pian Carpine odbył w połowie XIII wieku podróż na dwór chana Mongołów. Nawiązując do tej niezwykle niebezpiecznej wyprawy, kapituła nagrody co roku honoruje wybitnych naukowców z Polski i zagranicy za spektakularne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze.

Gala wręczenia Nagrody Benedykta Polaka odbyła się w romańskiej archikolegiacie, znajdującej się w Tumie koło Łęczycy. Świątynia związana jest z poselstwem do chana Mongołów, w którym brał udział Benedykt Polak

Skąd wziął się pomysł na nagrodę i dlaczego w ten sposób postanowiono uhonorować Benedykta Polaka? Jak wyglądała wyprawa do chana Mongołów? Dlaczego nagrodę wręcza się w Łęczycy? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Stanisław Rakusa-Suszczewski (profesor nauk przyrodniczych, polski biolog, oceanolog, polarnik, współtwórca polskiego programu polarnego, założyciel Polskiej Stacji Antarktycznej), prof. Mariusz Ziółkowski (archeolog, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego, prezes polskiego oddziału Explorers Club),  prof. Jerzy Dzik paleontolog, Instytut Paleobiologii PAN)

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 19.14

ag

Czytaj także

Japończycy - mistrzowie długowieczności i dobrego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 11:53
Alicja Than – japonistka i restauratorka zdradza sekrety piękna, szczęścia i urody mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielcy polscy podróżnicy, którzy zadziwiali i odkrywali świat

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 08:00
- Kazimierz Nowak, który wędrował rowerem przez Afrykę, był bardzo ciekawą postacią. Co piękne, to czółno, które zbudował, by przepłynąć część trasy, nazwał od imienia żony Maryś - opowiada Maria Pilich, pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Warszawie powstanie Narodowe Muzeum Przyrodnicze?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 12:20
O stworzenie tej placówki walczy grupa naukowców i pasjonatów, do których ostatnio dołączył burmistrz Pragi Północ. - Wspólnie staramy się przekonać rząd, że takie muzeum jest konieczne - mówił w radiowej Jedynce dr hab. Tomasz Sulej.
rozwiń zwiń