Lutosławski

Poszukiwanie taniej metody magazynowania wodoru

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 19:52
Tania i wydajna metoda otrzymywania wodoru z niechcianego gazu szklarniowego, czyli z dwutlenku węgla, bezpieczne sita molekularne do składowania wodoru. Te projekty już współfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach  konkursów  finansowanych z funduszy europejskich.
Audio
  • Konkurs NCBR na tani zbiornik wodoru (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Oleksiy Mark/shutterstock

Wydajny i tani zasobnik wodoru to jeden z kluczowych elementów niezbędnych do upowszechnienia technologii wykorzystania wodoru jako magazynu energii. Zmagazynowany wodór może służyć do zasilania ogniw paliwowych, wytwarzających prąd elektrycznych w sposób bezpieczny dla środowiska.

Stawka idzie o ekologiczne paliwo przyszłości. W audycji o II konkursie NCBR pod nazwą "Magazynowanie wodoru" z budżetem ponad 30 mln. zł.

Kto może ubiegać się o wsparcie i jakiej wysokości, jak program wpisuje się w rozwój elektromobilności w Polsce? Jak to robią na świecie?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. Audycję przygotowano we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Maciej Malski-Brodzicki (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), Magdalena Wdowin (Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN), dr hab. inż. Joanna Pawłat (profesor Politechniki Lubelskiej)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 19.10

ag

   

Czytaj także

INNOMOTO - wsparcie dla motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 13:18
Wspieranie polskiej nauki, polskich instytutów naukowo-badawczych i polskich uczelni. Druga audycja z cyklu przygotowywanym we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczelnie pracują na rzecz swych regionów

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 20:08
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nowy konkurs "Zintegrowane Programy Uczelni na rzecz Rozwoju Regionalnego". W jego ramach uczelnie otrzymają środki, które pozwolą poprawić ich funkcjonowanie i ofertę dydaktyczną, jednocześnie wspierając zrównoważony rozwój regionów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NCBiR i spółki energetyczne zaprojektują i zbudują elektryczne auto

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 21:00
Polskie spółki energetyczne oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju łączą siły. Chcą zaprojektować i wybudować elektryczny pojazd dostawczy. Podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni strony podpisały w tej sprawie list intencyjny. Efekty współpracy mają pojawić się w 2022 roku.
rozwiń zwiń