Lutosławski

Piknik Naukowy i ruch - mięśni, pociągów, planet

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 13:00
Ekipa audycji "Jedyne takie miejsce" tym razem nadawała z 22. Pikniku Naukowego, który odbywa się dziś (9 czerwca) na PGE Narodowym. To największa plenerowa impreza naukowa w Europie, a organizują ją Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • Piknik Naukowy i ruch - mięśni, pociągów, planet - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Piknik Naukowy i ruch - mięśni, pociągów, planet - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Piknik Naukowy i ruch - mięśni, pociągów, planet - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Piknik Naukowy 2018 - plenerowe studio radiowej Jedynki
Piknik Naukowy 2018 - plenerowe studio radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Swoje stanowiska przygotowało ok. 200 instytucji reprezentujących niemal wszystkie dziedziny nauki. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest ruch, dlatego na Narodowym nie mogło zabraknąć ekspertów z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

- Serdecznie zapraszamy na stanowisko A30, zaczynamy od akcji "Biegaj poprawnie - działaj sprawnie", przeprowadzamy ocenę fizjoterapeutyczną stóp i mierzymy siłę uścisku dłoni - mówi Karol Gryko z warszawskiej AWF. Specjaliści z tej uczelni przekonują też, że wielu z nas nieprawidłowo porusza się na co dzień, chodząc lub biegając. Na Pikniku Naukowym dowiecie się, jak skorygować te wady. 

Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, zaprasza natomiast na darmową podróż "zestawem kołowym". Z audycji dowiecie się też, dlaczego Harry Potter, gdyby zawitał do Polski, odjechałby z peronu 7.

Nie lada atrakcje przygotowało Centrum Nauki Kopernik, które jest współorganizatorem wydarzenia. Na jego stoisku można wystrzelić rakietę, wrzucić planetę na orbitę, przetestować żyroskop i zbudować silnik.

Monika Tarka i Robert Kilen spotkali się również z przedstawicielami Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, by zgłębić tajemnice pieniądza, który... podobno wprawia w ruch świat!

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Karol Gryko, dr Dorota Kania i dr Joanna Piotrowska (Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie), Magdalena Sowińska, Hubert Bojarski, Sławomir Majcher (Stacja Muzeum), Beata Chmolewska (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), Bartosz Burlikowski, Sebastian Myszyński (naukowcy), Aleksandra Grynkiewicz, Łukasz Kotoński, Sławomir Fal (Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych), Tomasz Bochyński (Wydział Systemów Multimedialnych Polskiego Radia), Agata  Meissner, Mikołaj Rogusz, Anna Daniluk, Paweł Senator (Wydział Fizyka UW), Maja Lisowska, Michał Laska (Centrum Studiów Polarnych), doktoranci i studenci Politechniki Śląskiej, Katarzyna Bednarska, Iwona Zakrzewska i Rafał Suchocki (City Games), Michał Dębski, Marlena Osińska (Stoisko Małego Inżyniera), podinspektor Marcin Zimoń (Komenda Stołeczna Komisji), Monika Borzdyńska (rzeczniczka prasowa PGE Narodowy), prof. Łukasz Turski (przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik), Paweł Kwieciński (dyrektor Biura Programowego Polskiego Radia), Piotr Müller (wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego), Aleksander Paszyński, (wiceminister Warszawy), Wiktor Gajewski (dyrektor wydarzeń naukowych i artystycznych Centrum Nauki Kopernik), Dobrochna Zielińska, Marcin Wagner (Instytut Archeologii UW), studenci Wojskowej Akademii Technicznej

Data emisji: 9.06.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

mg/bch

Czytaj także

22. Piknik Naukowy. Laserowy miernik prędkości zmierzy nawet szybkość biegających dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 12:58
W najbliższą sobotę na stadionie PGE Narodowym w Warszawie Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik już po raz 22. zorganizuje imprezę popularyzującą naukę i technikę. W "Czterech porach roku" zdradzamy trochę szczegółów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lód w wodzie, który się topi, nie podnosi poziomu oceanu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 11:49
- Wiele osób uważa, że lód, który jest już w wodzie i się topi, podnosi poziom oceanu, co jest nieprawdą – powiedział prof. Piotr Głowacki z Centrum Studiów Polarnych i Instytutu Geofizyki PAN. Instytut pojawi się na sobotnim Pikniku Naukowym na stanowisku A 35.
rozwiń zwiń