Polskie Radio

Unia Europejska podjęła decyzje ws. podziału uchodźców

Jedynka
Tomasz Jaremczak 24.09.2015

Szefowie MSW unijnych krajów przegłosowali podział 66 tys. uchodźców. Na tym etapie Polska ma przyjąć ok. 5 tysięcy z nich.

Decyzje podjęte przez ministrów spraw wewnętrznych krajów UE są rozwiązaniami doraźnymi, które nie rozwiązują problemu. - Nie ma całościowych działań, zajmujemy się tylko finałem nieszczęść, który ma obecnie miejsce - mówi europoseł SLD Janusz Zemke. 

Zdaniem europosła Prawicy Rzeczpospolitej, decyzje, które zapały są złe. - Najgorsze jest to, że zaakceptowaliśmy decyzję kierunkową. Zasada rozsyłania emigrantów po Europie nie ma nic wspólnego z dobrowolnością - uważa Jurek. 

Europosłanka PO Barbara Kudrycka zwraca jednak uwagę, że na szczycie UE udało się uwzględnić wszystkie polskie postulaty, w tym wzmocnienie zewnętrznych granic UE. - Przez nie dostają się fale emigrantów - podkreśla.

Czytaj więcej o problemie imigrantów >>>

Szerszą strategią walki z kryzysem migracyjnym, w tym pomoc finansową dla krajów zmagających się z największym napływem uchodźców, ustalono na nadzwyczajnym szczycie przywódców UE. Wspólnota zobowiązała się m.in. do przekazania 1 mld euro na agencję ONZ pomagającą uchodźcom. 

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 24.09.2015

Godzina emisji: 8.52

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj