Polskie Radio

Merkel i Hollande w PE. Historyczne wystąpienie

Jedynka
Tomasz Jaremczak 08.10.2015

O solidarność europejską ws. kryzyzu imigracyjnego zaapelowali na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande.

Merkel przekonywała, że kryzys migracyjny jest próbą na miarę historii. Natomiast Hollande wezwał państwa członkowskie do odpowiedzialności i zdecydowanych działań. - Podkreślali, że mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym. Dlatego Europa powinna  pomóc uchodźcom - powiedział europoseł SLD Janusz Zemke. 

Zdaniem europosła Michała Boniego,wspólne wystąpienie Merkel i Hollande było ważnym sygnałem. - Nie były nastawione na pustą retorykę. Posiadały moc argumentów i faktów - stwierdził Boni. 

Natomiast zdaniem europoseła PiS Zdzisława Krasnodębskiego, wystąpienia były próbami narzucania innym państwo perspektywy Niemiec i Francji ws. kryzysu . - Zawsze mówi się o motorze francusko-niemieckim  w Europie. Te dwa kraje posiadają tendencję do decydowania za wszystkie inne w UE - powiedział europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. 

Ostatni raz przywódcy Francji i Niemiec wspólnie zabrali głos w Parlamencie Europejskim 26 lat temu. Byli to prezydent Francois Mitterrand i kanclerz Helmut Kohl. 

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Data emisji: 8.10.2015

Godzina emisji: 8.52

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj