Polskie Radio

Eurodeputowani odrzucą projekt budżetu UE?

Jedynka
Tomasz Jaremczak 14.02.2013
Parlament Europejski
Parlament Europejski, foto: European Parliament Audiovisual Unit

Cztery największe grupy europosłów w Parlamencie Europejskim uważają, że nie tylko nie poprawi sytuacji w Europie, ale może doprowadzić do deficytu strukturalnego.

W piątek przywódcy UE porozumieli się ws. budżetu UE na lata 2014-2020 w wysokości 960 miliardów euro. Polska ma z tego dostać 105,8 mld euro. W tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. Teraz będzie on przesłany do Parlamentu Europejskiego i skierowany do komisji budżetowej.

- Po raz pierwszy w historii, kiedy mamy Traktat Lizboński, jest proces współdecydowania, że Parlament jest równie ważny jak Rada – podkreśla eurodeputowany Bogusław Liberadzki.

Bo to eurodeputowani podejmą ostateczną decyzję o jego losach. – Parlament może wykonać tylko jeden ruch. Może powiedzieć: zgadzam się, bądź nie – wyjaśnia poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.

Zdaniem europosła Ryszarda Czarneckiego Parlament Europejski najprawdopodobniej nie zgodzi się na projekt budżetu. – Może pokazać gest Kozakiewicza. W moim przekonaniu prawdopodobny scenariusz jest taki, że da wystrzał ostrzegawczy armatą w powietrze. Zapowie, że odrzuci budżet i zmusi w ten sposób do ponownych negocjacji - powiedział Czarnecki.

Ostateczną decyzję Parlament Europejski podejmie w tajnym głosowaniu na sesji plenarnej. Aby zatwierdzić budżet, powinna go poprzeć większość europosłów.

polskieradio.pl, tj