Mistyka finansów

polskieradio.pl
Joanna Łopat 10.05.2013
Fotografia maszyny szyfrującej z łącznicą kablową, która była wykorzystywana do komplikowania szyfru Enigmy.
Fotografia maszyny szyfrującej z łącznicą kablową, która była wykorzystywana do komplikowania szyfru Enigmy., foto: Bob Lord/ Wikimedia Commons

Kilka prostych metod matematycznych, dzięki którym można wybrać najlepszą dla siebie ofertę inwestycji bądź kredytu oraz odnaleźć się w świecie finansów, gdzie reklamy banków kuszą wielkimi zyskami lub niskimi ratami.

Pokazy organizuje Fundacja Niezależnych Inicjatyw Studenckich im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego FUNDACJA WYSZYŃSKIEGO i Koło Naukowe CETERIS PARIBUS.

"Ja się pytam: ile trzeba mieć żeby ryzykować w razie, że się straci?" Tę kwestię wygłasza grany przez Edwarda Dziewońskiego Goldberg w skeczu Kabaretu Dudek pt. "Sęk". Naszym widzom pomożemy odnaleźć się w świecie finansów, gdzie reklamy banków kuszą wielkimi zyskami lub niskimi ratami. Pokażemy kilka prostych metod matematycznych, dzięki którym można wybrać najlepszą dla siebie ofertę inwestycji bądź kredytu. Ich znajomość pomaga ustrzec się przed naciągaczami. Ponadto nasi widzowie zobaczą symulację planu emerytalnego i dowiedzą się, dlaczego tak późno przechodzimy na zasłużony odpoczynek.

Ekonomiczne domino

Domino, którego klocki łączymy, dopasowując pojęcie ekonomiczne (np. giełda, bank) do odpowiadającej mu definicji lub obrazka. Ułożenie domina nagradzane jest monetą Euro, której wartość ma pokrycie w czekoladzie. Ponadto najmłodsi będą mogli wykonać swoją własną, kolorową skarbonkę. Gra będzie dostępna w dwóch wersjach: dla najmłodszych i dla nieco większych "dzieci".

Narody europejskie

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda flaga ojczyzny serów? Chcesz się wspólnie z nami bawić w odgadywanie nazwy państwa na podstawie koloru jego flagi? A może zastanawiasz się, jakie kraje leżą najbliżej Polski i jakie kolory mają ich flagi? Koło Naukowe "Ceteris Paribus" poprowadzi Cię przez cudowny świat kolorów państw europejskich. Śmiało zabłyśniesz przed kolegami, mamą i w szkole! Na stoisku m.in.: układanie puzzli z mapami państw członkowskich UE, malowanie buzi dzieci farbkami i wiele, wiele innych atrakcji dla najmłodszych.

Fraktale - matematyczne piękno przyrody

"W naturze nie ma linii prostej, ludzki to wymysł sztuczny. Patrząc w skłębione żyworosty, chaosu, chaosu się uczmy", pisał Julian Tuwim. Matematyka nie tylko jest królową nauk. Jest też zdolną artystką. Jej dzieła możemy odnaleźć w muszli ślimaka, liściu paproci czy kwiecie słonecznika. Dzięki matematyce natura ożywiona tworzy bardzo skomplikowane struktury za pomocą bardzo prostych zależności. Mówimy wówczas o fraktalach. Obiekty te charakteryzują się m.in. samopodobieństwem. Na stoisku będzie można nie tylko zobaczyć ich przykłady, ale i stworzyć własny fraktal.

Doktor Math i Twoja matematyczna dojrzałość

W 2010 roku królowa nauk powróciła do grupy przedmiotów, z których trzeba zdać maturę. Mimo, że z początku nie ucieszyło to abiturientów, ośmieliło ich do podejmowania kierunków studiów, gdzie niezbędna jest wiedza matematyczna. Wielu twierdzi, że obecna matura z matematyki jest zbyt prosta. Innym spędza ona sen z powiek. A Ty? Czy zdałbyś dziś egzamin z matematyki? Dzięki Doktorowi Math'owi poznasz swoją matematyczną dojrzałość.

Makaron, który mnoży

Zapoznamy zwiedzających z prostym algorytmem mnożenia dużych liczb. Na stoisku będzie dostępny makaron typu spaghetti, którego nitki posłużą do zakodowania obu mnożonych liczb. Obliczenia będą przebiegać następująco. Makaron układamy na pomocniczej planszy. Pierwszy składnik mnożenia kodujemy nitkami ułożonymi pionowo, drugi poziomo. Następnie w odpowiednich obszarach planszy zliczamy przecięcia nitek i w ten sposób otrzymujemy liczbę jedności, dziesiątek, setek, itd obliczanego wyniku. Dla części zwiedzających ten pokaz będzie również okazją do przypomnienia sobie, czym jest reprezentacja dziesiętna.

Kiedy matematyka sięga bruku

Zwiedzający zostanie wciągnięty w prawdziwą pracę u podstaw. Będzie miał okazję spróbować swoich sił jako brukarz. Dowie się też, czym tak właściwie jest kostka Bauma, jakimi innymi deformacjami prostokąta możemy zapełnić nasze chodniki, jak ułożyć kompozycję z dwóch kwadratów (przy okazji zostanie udowodnione twierdzenie Pitagorasa).

Z bruku przejdziemy na posadzki, by przyjrzeć się bliżej tesselacjom nieperiodycznym. Na zakończenie zagramy ze zwiedzającymi w domino i dotrzemy do granic obliczalności.

Magia i matematyka papieru

Czy człowiek może przejść przez kartkę z zeszytu? Czy z papieru można wykonać obracający się kształt? Kiedy jesteśmy wewnątrz, a kiedy już na zewnątrz danego obiektu? Czy topologia zajmuje się drzewami? Ile razy można rozciąć wstęgę Moebiusa? M.in. na te pytania odpowiemy w trakcie pokazu.

Jak liczono dawniej, a kto za nas liczy dziś

Czy wiecie, że pierwszym programistą była kobieta, a pierwszy komputer zaprojektowano na 200 lat przed wynalezieniem tranzystora? Opowiemy Wam historię automatyzacji obliczeń. Poznacie idee, które legły u podstaw powstania współcześnie Wam znanego komputera.

Dowiecie się do czego starożytni używali kodów binarnych, jakie ułamki znali Egipcjanie, jak wykonywać działania na cyfrach rzymskich, kto przed Pitagorasem znał jego twierdzenie, jaki źródłosłów ma słowo "bankrut", czemu Tadeusz Kościuszko musiał uczyć się na pamięć tablic logarytmów?

Nauczymy Was liczyć z użyciem takich przyrządów jak liczydła, pałeczki Nepera czy kalkulator na korbkę. Pokażemy abstrakcyjny model współczesnego komputera.

Uwalnianie tajemnic

Opowiemy zwiedzającym o metodach łamania szyfrów. Zapoznamy ich bliżej z metodami kryptoanalizy statystycznej. Ochotnicy będą mieli okazję przeprowadzić swój własny atak statystyczny na szyfrogram podstawieniowy.

Zwiedzający będą też uwalniać informacje, m.in. za pomocą promieni UV i obróbki termicznej. Dowiedzą się również, na czym polega dzielenie sekretu i spróbują taki sekret ujawnić.

Pokaz na scenie:
12:45 - "1 + 1 = 10, czyli jak się żyje w świecie binarnym".

Dowiesz się, czym jest binarny system liczbowy i tym samym zrozumiesz podstawy funkcjonowania wielu urządzeń cyfrowych, m.in. komputerów. Poznasz zasadę działania bramek logicznych i wykonywania operacji arytmetycznych.