jedynka

Wysokie Mazowieckie

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 12.06.2013
Wysokie Mazowieckie
foto: mat. promocyjne miasta

Wysokie Mazowieckie położone jest w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego nad rzeką Brok.Niespełna dziesięciotysięczne miasteczko jest gminą miejską i jednocześnie siedzibą powiatu wysokomazowieckiego.

Najstarszą wzmiankę dotyczącą miasta można znaleźć w „Dokumentach Konrada” z 1203 roku, w których figuruje jako wieś Wysokie Mazowieckie. W zapisach z końca XV wieku, Wysokie pojawia się jako nazwa osady królewskiej, założonej przez Kazimierza Jagiellończyka, który nadał jej prawa miejskie w 1492 r.

Częste zmiany właścicieli oraz burzliwe dzieje miasta hamowały jego rozwój. W czasie II wojny światowej Rosjanie i Niemcy niemal całkowicie zniszczyli miasto. W mieście brak jest zabytków i dokumentów świadczących o jego burzliwych dziejach i tradycjach patriotyczno-niepodległościowych. Jednak mieszkańcy następnym pokoleniom przekazują idee niepodległościowe i patriotyczne, które są kultywowane również obecnie.

Wizerunek miasta charakteryzuje czystość i duża ilość zieleni.

Imprezami, które odbywają się cyklicznie i przyciągają duże rzesze ludności to:

* "Dzień Miasta Wysokie Mazowieckie" - corocznie obchodzony w czerwcu;

* Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania" - współorganizator festiwalu organizowanego od kilku lat w sierpniu, w którym biorą udział zespoły folklorystyczne z Polski i zagranicy;

* "Ogólnopolskie Święto Mleka" – obecność dużego zakładu mleczarskiego, będącego potentatem mleczarskim w Polsce, stało się inspiracją do organizowania w lipcu mlecznego festynu gromadzącego dostawców mleka i okolicznych mieszkańców;

* Dzień Dziecka i Rodziny – impreza cykliczna odbywająca się  w czerwcu;

* Dzień Kultury Chrześcijańskiej – impreza mająca na celu szerzenie pozytywnych wartości i postaw chrześcijańskich wśród mieszkańców miasta i powiatu.

Wysokie Mazowieckie zaprasza nie tylko do miasta ale także do odwiedzenia całego powiatu Wysokomazowieckiego i uczestniczenia w bogatej ofercie imprez odbywających się na jego terenie.

Powiat Wysokomazowiecki znany jest z organizowania szeregu imprez o charakterze kulturalno-rekreacyjnym, przede wszystkim związanych z tradycjami i obrzędami wsi podlaskiej. Wiele uroczystości obchodzonych jest na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Można tu wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich, a w Niedzielę Palmową w Konkursie na Palmę Wielkanocną. Uroczystości dożynkowe obchodzone są pod nazwą Podlaskie Święto Chleba. Inne warte uwagi imprezy to: Wianki na Nurcu Noc Świętojańska, Wykopki pod Wiatrakiem czy Podlaska Biesiada Miodowa. Tych, co chcą wypoczywać bliżej natury, zapraszamy do Narwiańskiego Parku Narodowego z siedzibą w Kurowie.

Powiat to także niekwestionowana stolica polskiego zaścianka. Kultywowanie tradycji to próba przypomnienia tego co zapomniane, pokazanie tego co ciekawe, ocalenie tego co ważne. Stad pomysł organizowania cyklicznie przedsięwzięcia kulturalno-rozrywkowego pn. „Zajazd Wysokomazowiecki – szlachty historia na żywo”. Każdego roku inne wydarzenie jest motywem przewodnim uczestnictwa w historii  „na żywo”.

Herbem miasta jest łabędź, jeden z piękniejszych symboli. Uosabia doskonałość, szlachetność, dumę i wdzięk. Tak chcemy widzieć nasze miasto.

  • Zobacz więcej na temat:
30 czerwcaKoncert