jedynka

Stegna

polskieradio.pl
Izabella Mazurek 12.06.2013
Ujście Wisły w Mikoszewie
Ujście Wisły w Mikoszewie, foto: mat. promocyjne Urzędu Miasta Stegny

Na wschód od ujścia Wisły rozciąga się Gmina Stegna, z krajobrazem zróżnicowanym na dwie krainy - Mierzeję Wiślaną i Żuławy.

Nadmorski pas Mierzei to piękne, szerokie plaże i las pachnący żywicą. Przybysze z kraju

i zagranicy mogą zażywać kąpieli morskich i słonecznych, wykorzystywać walory miejscowego mikroklimatu. Obiekty turystyczne w Stegnie, Jantarze, Junoszynie i Mikoszewie oferują bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie.

Smakosze bez problemu znajdą przysmaki rybne w licznych restauracjach, barach i smażalniach. Południowa, żuławska część gminy wita gości siecią rzek bogatych w ryby, ale też licznymi wytworami ludzkiej myśli technicznej. Już samo ujście Wisły to sztuczny przekop – dzieło człowieka, ratujące tę część kraju przed częstymi powodziami. Potężna śluza – Gdańska Głowa – pozwala wpłynąć z Wisły na Szkarpawę i z nią podążać na Zalew Wiślany.

Po drodze mijamy między innymi Drewnicę i Żuławki z pamiątkami po byłych osadnikach – domy podcieniowe, zagrody holenderskie, wiatrak. Rzeki przegradzają mosty zwodzone. W Rybinie, gdzie od Szkarpawy kieruje się na północny wschód Wisła Królewiecka, spotykamy aż trzy mosty ruchome – dwa drogowe zwodzone i obrotowy wykorzystywany do przeprawy kolejki wąskotorowej (uznawany za jedyny tego rodzaju w świecie).

Bogactwo tego regionu to bursztyn. Jego walory są kultywowane na różne sposoby – w tym roku już 15 raz, na plaży w Jantarze w dniach 06-07 lipca 2013, rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Również w Jantarze odbędzie się coroczna impreza Dni Rybaka (29 czerwca), gdzie będzie można degustować miejscowych potraw.

Na plażach (weekendy lipca i sierpnia) w Stegnie, Jantarze i Mikoszewie organizowane będą zawody piłki nożnej, siatkówki i siatkonogi. Wielbicieli muzyki zapraszamy w każdą sobotę od 6 lipca do 17 sierpnia o godz.16.00 na XXXII Międzynarodowy Festiwal Organowy, w pięknym, zabytkowym kościele w Stegnie pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie.

Sądzimy, że w naszej gminie każdy znajdzie dla siebie interesującą ofertę!

  • Zobacz więcej na temat:
11 sierpnia Koncert