jedynka

Świeradów - Zdrój

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 12.06.2013
Świeradów - Zdrój
foto: mat. promocyjne miasta

Świeradów-Zdrój położony w Górach Izerskich nazywany jest górskim uzdrowiskiem ze względu na swoje położenie oraz uzdrowiskowy charakter miasta. Niepowtarzalny klimat, bogata oferta zabiegów leczniczych oraz wellnes&spa proponowane przez obiekty uzdrowiskowe przyciąga „po zdrowie” zarówno kuracjuszy jak i turystów.

Atrakcyjne położenie miasta pozwala na aktywne spędzanie czasu wolnego. Dla amatorów dwóch kółek proponujemy wyprawy po 41 km polsko-czeskich ścieżek rowerowych SINGIELTREK-ach. Singieltreki to ścieżki które powstały w ich naturalnym otoczeniu, o maksymalnym nachyleniu 5% i szerokości 1 m. W tym roku Singieltreki nagrodzone zostały w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”.

Góry Izerskie to doskonałe miejsce na piesze wycieczki pośród wspaniałej przyrody i pięknych krajobrazów. Spacerując warto udać się na Stóg Izerski gdzie jest schronisko z 1924 r., Sępią Górę oraz Halę Izerską, gdzie znajduje się Rezerwat Florystyczny „Torfowiska Izerskie” oraz polsko-czeski Izerski Park Ciemnego Nieba. Park ciemnego nieba ma przybliżyć nam problem zanieczyszczenia światłem oraz piękno i bogactwo kosmosu. Jest jedynym tego typu parkiem w Polsce i w Europie.  Między schroniskami ,,Orle" i ,,Chatką Górzystów" można zwiedzić ścieżkę dydaktyczną, która odtwarza model Układu Słonecznego, gdzie Słońce i krążące wokół niego planety odwzorowane są w skali 1:1 mld.

Dla rodzin z dziećmi (i nie tylko) proponujemy górską zabawę „Odkrywcy Gór Izerskich”. Biorąc udział w tej zabawie należy przejść szlak „Śladem Izerskich Tajemnic” i odnaleźć 14 tajemniczych hologramów-piktogramów umieszczonych na kamieniach-głazach znajdujących się przy atrakcjach turystycznych w mieście. Każdy kto przejdzie szlak i zgłosi się do referatu promocji przy Urzędzie Miasta, otrzyma pamiątkowy „Certyfikat Odkrywcy”, a także zostanie wpisany do „Księgi Odkrywców Gór Izerskich”.

Miejsce, które warto odwiedzić to Czarci Młyn z 1890 r., który po blisko 2 latach rewitalizacji został całkowicie wyremontowany, a maszyny i urządzenia w nim funkcjonujące odrestaurowane. Podstawowe wyposażenie jest oryginalne i pochodzi z okresu budowy. Młyn jest typowym przykładem budownictwa jakie wznoszono na pograniczu śląsko-czeskim. Ogromnym sukcesem jest uruchomienie koła wodnego. Specjalnością młyna jest chleb pieczony w nowym piecu, podawany ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Dla amatorów sportów zimowych dostępne są trasy biegowe na Zajęczniku oraz Szlak Izerskiego Cietrzewia rozpoczynający się przy Stogu Izerskim i prowadzący aż do tras biegowych w Jakuszycach. Ponadto dla narciarzy zjazdowych i snowbordzistów zimą otwartych jest 7 wyciągów narciarskich, w tym najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa Ski&Sun. Przy gondoli znajduje się również snow park. Na snowtoubingu można pojeździć przy wyciągu Bambino-Ski, gondoli i Interferie Sport Hotel.

Spędzanie czasu wolnego uprzyjemnić może Państwu także pole do minigolfa, kręgielnia jak również nowo otwarty Aquapark przy Interferie Sport Hotel. Dla młodzieży proponujemy Skyte Park oraz gry i zabawy w kompleksie wielofunkcyjnych boisk sportowych zlokalizowanych przy stadionie miejskim.

O każdej porze roku odbywają się tu również liczne koncerty kameralne, muzyki klasycznej i rozrywkowej, festiwale, a także zawody i turnieje sportowe, rajdy rowerowe i turystyczne, zawody narciarskie.

Świeradów-Zdrój Górskie Uzdrowisko zaprasza.

24 sierpnia Koncert