jedynka

Kostiumograf filmu "Wałęsa": musiałam wymyślić całe lata 70.

Jedynka
Piotr Grabka 22.09.2013
Kadr z filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei. Na zdjęciu Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz
Kadr z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Na zdjęciu Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz, foto: Marcin Makowski/ITI Cinema

- Od pewnego momentu Wałęsowie byli najbardziej fotografowaną rodziną w Polsce. Jest mnóstwo zdjęć, z których wybrałam te pokazujące zachodzące w postaciach zmiany. Natomiast całe lata 70. trzeba było wymyślić. Zarówno epokę, jak i realia, w których żyli bohaterowie - mówiła w Jedynce Magdalena Biedrzycka, kostiumograf.

Prace nad filmem "Wałęsa. Człowiek z nadziei" trwały rok. W tym czasie przez plan zdjęciowy przewinęło się ponad 3,5 tys. statystów. - Bazą do wszystkich scen masowych były – ubogie, choć ciągle istniejące – nasze magazyny filmowe, gdzie akurat z tego okresu zebranych jest trochę rzeczy. Oczywiście, z racji mijającego czasu, są to już bardzo przetrzebione zasoby. Z drugiej strony były to szafy naszych znajomych i krewnych, a w przypadku pojedynczych rzeczy również second handy. Jak zawsze przynosiło się też coś z domu - jakieś okulary, zegarek czy obrączkę po mamie - mówiła w audycji "Lato z Radiem" Magdalena Biedrzycka.

Andrzej Wajda w studiu radiowej Jedynki (WIDEO) >>>

W filmie Andrzeja Wajdy "gra" również słynny sweter Lecha Wałęsy, wypożyczony z Muzeum Solidarności w Gdańsku. - Postać Roberta w tym kostiumie wmontowywaliśmy w autentyczny materiał dokumentalny. Wszyscy dokładnie pamiętają, jak wyglądał Wałęsa, gdy podpisywał porozumienia sierpniowe. Zależało nam bardzo, żeby to było wiernie odtworzone - zdradziła Magdalena Biedrzycka.

Zobacz serwis specjalny "Solidarność - narodziny wolności" >>>

O kostium Oriany Fallaci zadbała z kolei... wcielająca się w tę rolę włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio. - Przygotowała się absolutnie perfekcyjnie. Nawiązała kontakt z rodziną pani Oriany i zdobyła jej oryginalne rzeczy. Przyjechała do Polski w jej futrze, miała jej broszkę, zapalniczkę i magnetofon. Moja rola ograniczyła się do zakupienia czarnego swetra z golfem i wybrania odpowiedniej pary jeansów. Z tego miejsca bardzo jej za to dziękuję - podkreślała Magdalena Biedrzycka.

Ogólnopolską premierę filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei", którego radiowa Jedynka jest patronem medialnym, zaplanowano na 4 października.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg