jedynka

De Mono i Andrzej Krzywy

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 17.06.2013
De Mono i Andrzej Krzywy
foto: De Mono, mat. promocyjne

Zespół powstał w 1987 r. i do chwili obecnej jest jedną z najpopularniejszych polskich formacji muzycznych. Piosenki wyśpiewane głosem Andrzeja Krzywego takie jak: "Statki na niebie”, "Znów jesteś ze mną”, "Zostańmy sami”, "Kamień i aksamit", "Moje miasto nocą", "Kochać inaczej”, "Ostatni pocałunek”, "Wszystko jest na sprzedaż”, "Żyj tylko chwilą”, "Kim naprawdę jesteś” , "Kolory” "Póki na to czas”, "Poznaj siebie” (program Big Brother) to wielkie przeboje, które zna i śpiewa po dziś dzień cała Polska!

W ciągu swego istnienia zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. Ostatnie - specjalna Złota Płyta Radia ZET – została wręczona zespołowi, za to, że przeboje De Mono rozgłośnia zagrała na swojej antenie ponad 15 000 razy! Zespół otrzymał również Złotą Płytę za album "No Stress”. Hity takie jak  "Życie to Sen” czy "Jednym zdaniem” zaśpiewane przez Andrzeja Krzywego w duecie z Anną Dereszowską doczekały się fantastycznych teledysków i przez długie tygodnie nie schodziły z czołówek radiowych list przebojów.

"Póki na To czas” – przebój promujący płytę, był najczęściej granym utworem w polskich rozgłośniach radiowych w 2010r. Piosenka długo nie schodziła  z czołówek list przebojów:  Radia RMF FM i Radia ZET zdobywając tytuł "Radiowego hitu roku”. W Złotych Przebojach słuchacze wybrali piosenkę "Przebojem 2010 roku” a na antenie utwór pojawiał się częściej niż piosenki samego Michaela Jacksona! Na dodatek remix  "Póki na to czas” jest  hitem klubowym.

Wszystkie te sukcesy podsumowuje Nagroda Specjalna dla zespołu podczas ubiegłorocznej Gali Fryderyków. To czas wielu wyróżnień: nominacja do Telekamer Tele Tygodnia w kategorii „Zespół Roku” oraz  do nagród Telewizji Publicznej - Super Jedynek.  De Mono było gościem specjalnym festiwalu Top Trendy oraz Sopot Festival Top of the Top w Sopocie.

De Mono i Marika po raz kolejny postanowili połączyć swoje muzyczne siły. W sieci pojawił się właśnie teledysk do piosenki „Wzejdę Polnym Makiem” z płyty „Spiekota”.

Teledysk zarejestrowano podczas kwietniowego koncertu zespołu De Mono w Sali Kongresowej. Gościnnie na scenie zaśpiewała wówczas Marika – jedna z najpopularniejszych obecnie artystek młodego pokolenia.

W teledysku możemy zobaczyć co działo się w Sali Kongresowej 19 kwietnia 2013 roku oraz to, co działo się w kulisach.

–  Dobrze pamiętam i cenię twórczość Andrzeja Krzywego z okresu, kiedy występował w zespole Daab i Sędzia Dread. Reggae’owa koncepcja albumu De Mono „Spiekota” jest według mnie świetnym pomysłem. Bardzo ucieszyła mnie propozycja współpracy z chłopakami, tym bardziej, że zaśpiewaliśmy piękną, klasyczną kompozycję, a praca w studiu i występ w Sali Kongresowej dostarczyły nam wszystkim dużo frajdy i zabawy – tak o współpracy z zespołem De Mono mówi Marika, która dała się poznać jako niezwykła wokalistka i prowadząca „The Voice Of Poland”.

Marika wniosła do płyty dużo lekkości i reggae’owej energii. To wspaniała artystka młodego pokolenia, która swoją charyzmą rozgrzała Kongresową a piosenka „Wzejdę polnym makiem” zyskała drugą młodość. Klip, który nagraliśmy pokazuje pozytywne emocje jakie towarzyszyły naszemu występowi w Kongresowej – komentuje Andrzej Krzywy.

Nowy klip zespołu De Mono można już oglądać na oficjalnym kanale YouTube:


*Płyta „Spiekota” (wydana w maju 2012 roku) zawiera hity lat 60 i 70., przy których członkowie De Mono dorastali, i które miały ogromny wpływ na ich kształtującą się wtedy wrażliwość muzyczną. Piosenki zostały zaaranżowane na nowo i nagrane z największymi gwiazdami polskiej alternatywnej sceny reggae.