jedynka

Brodnica

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 12.06.2013
Widok na wieżę zamkową
Widok na wieżę zamkową, foto: mat. promocyjne miasta

Brodnica niespełna 30-tysięczne miasto leżące nad rzeką Drwęcą, to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Położona na Pojezierzu Brodnickim, w obszarze Zielonych Płuc Polski, przez turystów określana jest często mianem „Bramy Mazur”.Każdy, kto chociaż raz odwiedził Brodnicę, będzie chciał do niej wracać, by odpoczywać w mieście czystym, zielonym, bogatym w zabytki. Mieście, które ma niepowtarzalną atmosferę  i w którym dobrze się mieszka i robi udane interesy.

Miasto poszczycić się może wieloma znakami, tytułami i certyfikatami, potwierdzającymi fakt, że jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków w kraju. Brodnica jako pierwsze miasto w Polsce uzyskała znak Zielonych Płuc Polski oraz tytuł Gmina Przyjazna Środowisku. Priorytetem w działaniach władz miejskich jest stworzenie brodniczanom dobrych warunków do życia w mieście, zapewnienie odpowiednich warunków inwestorom oraz rozwój gospodarczy i społeczny miasta. Miasto jest otwarte na wszelkie formy współpracy gospodarczej, ukierunkowane na rozwój budownictwa, handlu, usług oraz przemysłu, lecz o "czystych technologiach".

Od wielu lat Brodnicę łączą przyjacielskie więzi z miastami partnerskimi: szwedzkim Kristinehamn, niemieckim Strasburgiem, litewskimi Kiejdanami, duńskim Broerup i ukraińskim Iwano-Frakowskiem.

Brodnica poszczycić się może ponad 715-letnią historią. W mieście zachowało się dużo zabytkowych obiektów na czele z wieżą krzyżackiego zamku. Do najcenniejszych brodnickich zabytków należą również: krzyżacki zamek zbudowany w latach 1305-1339 – obecnie siedziba muzeum, kościół farny pw. Św. Katarzyny wzniesiony w latach 1285-1370, kościół i klasztor poreformacki – zbudowany w 1751 roku, Starówka z rynkiem o unikatowym trójkątnym kształcie i wieżą ratuszowa z końca XIV wieku oraz Bramy: Chełmińska i Mazurska, spichlerze i Pałac Anny Wazówny.

Każdego lata do Brodnicy ściągają tłumy turystów, którzy złaknieni wypoczynku w kontakcie z naturą przemierzają kajakowe, rowerowe i piesze szlaki Pojezierza Brodnickiego. Dla turystów atrakcyjna jest również płynąca przez miasto Drwęca – jedna z najczystszych polskich rzek i największy ichtiologiczny rezerwat przyrody. Urokliwe parki i jezioro Niskie Brodno leżące w obrębie miasta oraz nowoczesna baza rekreacyjno-sportowa sprawiają, że w Brodnicy można aktywnie i zdrowo wypoczywać. Miasto przez cały rok oferuje mieszkańcom i turystom odwiedzającym Brodnicę interesujące i aktywne formy spędzania wolnego czasu. Przy hali działa między innymi kręgielnia, skatepark, szkoła ruchu i tańca. W bliskim sąsiedztwie obiektu znajduje się stadion miejski z pełnowymiarowymi boiskami i kortami tenisowymi. Działające w Brodnicy placówki kultury -  Muzeum z Galerią Brama, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Brodnicki Dom Kultury oraz liczne kluby, stowarzyszenia kulturalne i zespoły muzyczne tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat dla inspiracji twórczej. Bogata oferta kulturalna tych placówek i instytucji oraz dobre zaplecze w postaci sali widowiskowej i galerii pozwalają na organizowanie zarówno spektakli i spotkań dla koneserów, jak i imprez masowych.

Zapraszamy do Brodnicy!

  • Zobacz więcej na temat:
29 czerwca Koncert