jedynka

Jasło

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 12.06.2013
Panorama Jasła nocą
Panorama Jasła nocą, foto: mat. Urząd Miasta

Nazywane perłą Podkarpacia położone jest w południowo-wschodniej Polsce u podnóża Karpat. Prawa miejskie uzyskało od króla Kazimierza Wielkiego w 1365 roku.

W krainie winnic

Jasło, stolica nowoczesnego polskiego winiarstwa, przyjeżdżających gości wita niecodzienną wizytówką – rondem z małą winnicą. W ostatni weekend wakacji wygląda szczególne efektownie. Zapowiada największą w Polsce imprezę winiarską 31 sierpnia – 1 września Międzynarodowe Dni Wina 2013.

Ta wyjątkowa w skali kraju impreza co roku przyciąga do Jasła rzesze miłośników wina. I nic w tym dziwnego, nigdzie w Polsce nie spotyka się na raz tylu wystawców prezentujących swoje wina, nigdzie indziej nie można spróbować i porównać tylu różnorodnych win polskich i zagranicznych, ani porozmawiać z tyloma winiarzami. Do tego każdy może liczyć na życzliwe, fachowe porady związane z zakładaniem i pielęgnacją winnicy i robieniem własnego wina, a na stoiskach z winiarskimi akcesoriami zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

Święto wina to zawsze mnóstwo dodatkowych atrakcji: są specjały regionalnej kuchni, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, konkurs z nagrodami oraz prezentacje artystyczne. Na plenerowej scenie występują zespoły folklorystyczne z kraju i z zagranicy, a uzupełnieniem całości są wieczorne koncerty w zupełnie innym klimacie. Nic dziwnego, że impreza przyciąga tłumy smakoszy wina ceniących sobie dobrą muzykę i zabawę.

Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi

Ignacy Łukasiewicz, kojarzony z wynalezieniem lampy naftowej, był także farmaceutą i filantropem. Zawsze przyświecała mu szlachetna idea troski o ludzkie życie i jego jakość. Symbolem wszechstronnej działalności Łukasiewicza jest jego apteka. To miejsce, w którym rodziły się innowacyjne pomysły. Tu narodził się przemysł naftowy w Jaśle.

Chcielibyśmy, aby budynek apteki Łukasiewicza w Jaśle, w przyszłości odrestaurowany, tak jak przed laty stał sie miejscem spotkania światów medycyny, farmaceutyki i biznesu, połączonych wspólną ideą odpowiedzialności za życie i zdrowie pacjentów. Pierwsze tego typu spotkanie odbędzie się 6 września. W zaplanowanej konferencji wezmą udział naukowcy, przedstawiciele branży aptekarskiej i firm farmaceutycznych.

Wakacyjne imprezowanie i aktywny wypoczynek

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, które obfitować będą w mniejsze lub większe imprezy plenerowe, koncerty, jarmarki, pikniki. Dni Jasła, Jarmark Antoniański, Polsko-Słowacki Jarmark Pogranicza, Lato z Radiem, Zlot Motocyklowy im. Hubala, zawody konne podczas Memoriału majora Henryka Dobrzańskiego, Międzynarodowe Dni Wina, to tylko kilka imprez dla których warto odwiedzić Jasło.

Poza tym w mieście można znaleźć wiele miejsc, które zachęcają do uprawiania różnego rodzaju sportu. Nowo powstałe tereny rekreacyjne z profesjonalnym torem BMX, parkiem linowym czy skateparkiem promują zdrowy i sportowy styl życia. Dla najmłodszych utworzono kilkanaście kolorowych placów zabaw, do aktywnego wypoczynku zapraszają Orliki, boiska wielofunkcyjne i piękny Ogródek Jordanowski z siłownią na wolnym powietrzu. Jasło to także miejsce rodzinnych spotkań czyli „Kwiatowa”. Na blisko 5 ha obszarze znajduje się niewielkie jeziorko, po którym można pływać rowerkami wodnymi i łódkami. Wokół zbiornika powstały boiska sportowe, ścieżka zdrowia, place zabaw, stoliki do gry w szachy i warcaby, a także miejsca do grillowania.

Serdecznie zapraszamy do Jasła. U nas nie będziesz się nudzić.

  • Zobacz więcej na temat: