jedynka

Lato z Radiem: obalamy mity o bitwie pod Grunwaldem

Jedynka
Tomasz Jaremczak 02.07.2013
Jacek Szymański jako król Władysława Jagiełło podczas rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem
Jacek Szymański jako król Władysława Jagiełło podczas rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem , foto: PAP/Archiwum/Radek Pietruszka

- Chociażby taki, że król Władysława Jagiełło nosił się na czarno, bo był skromny. Nieprawda. Po prostu czarny był wtedy najdroższym kolorem - wyjaśnił w audycji Lato z Radiem Jacek Szymański, który od lat bierze udział w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.

Szymański przyznaje, że raczej odtwarza niż gra Jagiełłę. A postać króla zaskakuje go cały czas. To przecież władca, którzy rządził najdłużej i odnosił największe sukcesy. Przypomniał, że zawsze mu się wypomina, że był poganinem oraz, że nie zdobył Malborka. - Nawet Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego zapisał w kronikach, iż nie wie, dlaczego Jagiełło nie zdobył Malborka, skoro dwukrotnie był prawie w środku zamku - powiedział Szymański.

Prawdą o Jagielle jest natomiast to, że się golił na gładko, choć w jego czasach było to niezwykłe. - W naszym mniemaniu średniowiecze było mroczną epoką. Chyba jednak się mylimy, bo wbrew pozorom oni się bardzo często myli - powiedział Szymański.

Jacek
Jacek Szymański przyszedł do studia Lata z Radiem z koroną

Szymański zapewnił, że przy bitwie pod Grunwaldem, rekonstruktorzy nie powołują się na film Aleksandra Forda "Krzyżacy”, a na kronikarzy jak np. Jana Długosza. Można powiedzieć, że żyją tamtymi wydarzeniami. - Przyjeżdżamy tam za własne pieniądze. Nie jesteśmy aktorami. Nie zarabiamy na tym. Robimy to z własnej potrzeby. Jest to ewenement na skalę światową, że tyle osób przybywa w to miejsce - podkreślił Szymański.

Reprezentują wszystkie zawody świata. Sam Szymański jest grafikiem komputerowym. Przyznał, że w dzieciństwie wielu z nich bawiło się żołnierzykami, ale są i też tacy, którzy przeszli z gier RPG i świata fantasy. - Każda osoba pisze własną historię. Co było przyczyną? Do końca nie wiem - przyznał Szymański

W tym roku rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem zaplanowano na 13 lipca. Tydzień wcześniej powstanie wielki obóz dla 4 tys. ludzi, którzy przyjadą z całego świata. Połowa z nich to kobiety, bez których, jak podkreśla Szymański, nie dałoby się żyć również pod Grunwaldem.

Z Jackiem Szymańskim rozmawiała Małgorzata Raducha

tj

Zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedziele w paśmie 10.00-13.00.

Polecamy płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>