jedynka

Lato z Radiem 2013: porucznik Borewicz mógł mieć twarz Englerta

Jedynka
Piotr Grabka 03.07.2013

- Ogarniał mnie nieraz paraliż, bo miałem świadomość, że ludzie na pamięć znają te dialogi i jeżeli gdzieś się pomylę, to nie będzie dla mnie rozgrzeszenia - mówił w Jedynce Piotr Piotrowski, autor książki "07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu".

Okładka
Okładka książki/Wyd. Prószyński i S-ka

Dziś nikt nie wyobraża sobie serialu "07 zgłoś się" bez Bronisława Cieślaka w roli porucznika Sławomira Borewicza. Zanim jednak postanowiono dać szansę kompletnie nieznanemu wówczas amatorowi pod uwagę brano inne kandydatury.

Lato z Radiem 2013: Afromental i Ania Wyszkoni na scenie [ZDJĘCIA] >>>

- Reżyser Krzysztof Szmagier i reszta ekipy uporczywie poszukiwali wykonawcy do głównej roli. Przewijało się nazwisko Piotra Fronczewskiego, Jana Englerta i Krzysztofa Chamca. W końcu ktoś poinformował, że jest taki facet ze złamanym nosem, który dostał główną rolę w serialu "Znaki szczególne", który akurat kręcono we Wrocławiu. Krzysztof Szmagier pojechał do niego, Bronisław Cieślak rzucił okiem na scenariusz i przyjął propozycję - wyjaśnił Piotr Piotrowski.

Doda na trasie Lata z Radiem - zobacz koncert >>>

Druga niezapomniana postać z serialu "07 zgłoś się" to porucznik Zubek grany przez Zdzisława Kozienia. - Fantastyczny aktor. Gra tak, jak w latach 70. robili to aktorzy w amerykańskich filmach sensacyjnych. Zmęczony glina, po prostu prawdziwy, bardzo realistyczny człowiek - charakteryzował gość "Lata z Radiem".

Status kultowej zyskała również muzyka do serialu z charakterystyczną wokalizą Grzegorza Markowskiego. Lider Perfektu był wtedy początkującym wokalistą i w napisach końcowych trzech pierwszych odcinków przekręcono jego imię na... Ryszard. - Człowiek odpowiedzialny za napisy zwyczajnie się pomylił. Przed emisją premierowego odcinka Markowski powiadomił całą rodzinę, wszyscy zasiedli przed telewizorami, a tu taka plama - mówił autor książki "07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu".

Rozmawiał Roman Czejarek.

Przez całe wakacje zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania audycji "Lato z Radiem" codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

pg